26. července 2010 8:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci ČSSD nesmí zaměstnávat příbuzné, pokuta je až 59 tisíc

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Poslanci ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanci ČSSD. | foto: ČTK

PRAHA Poslanecký klub sociálních demokratů si po květnových volbách schválil etický kodex, který obsahuje pokutu až ve výši jednoho poslaneckého platu (59 000 korun hrubého), pokud zákonodárce zaměstná osobu blízkou nebo si u ní pronajme poslaneckou kancelář.

Na začátku září klub ČSSD provede inventuru, zda všichni její poslanci kodex dodržují, píše dnešní vydání deníku Právo.

"Je tam možnost udělit sankci do výše jednoho poslaneckého platu. A to opakovaně," řekl Právu místopředseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Stejná sankce podle něj platí, pokud by si zákonodárce pronajal poslaneckou kancelář u příbuzného. Sociální demokraté přitom budou teprve zjišťovat, jak její poslanci etický kodex dodržují.

35 tisíc na asistenty

Sněmovna poskytuje každému zákonodárci na poslanecké asistenty měsíčně 35 000 korun. Asistenti nejsou zaměstnanci Sněmovny, ale pracují na živnostenský list, musí si tak platit sami zdravotní a sociální pojištění.

Výhodou ale podle listu je, že mají k dispozici elektronickou kartu umožňující přístup do dolní komory.

Deník připomíná, že tento měsíc média informovala, že svou manželku zaměstnává jako asistentku poslanec ČSSD Alfréd Michalík. "Ke konci července bude smlouva s mojí manželkou ukončena," sdělil Právu Michalík.

Stejně tak zaměstnal manželku poslanec ODS Tomáš Úlehla, jeho kolegyně Zdeňka Horníková má za asistenta svého syna.

Poslanec Věcí veřejných Stanislav Huml má sice za asistentku dceru, platí si ji ale z vlastního platu, a nikoliv z peněz poskytovaných na tento účel Sněmovnou.

Ostatní strany nevidí důvod

Předseda poslanců za TOP 09 a Starostové Petr Gazdík Právu řekl, že jejich poslanci příbuzné nezaměstnávají, aniž by přijímali etický kodex. Šéfka poslanců Věcí veřejných Kristýna Kočí upozornila, že etický kodex členové poslaneckého klubu strany přijali již před volbami.

Také šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik nevidí důvod, proč etický kodex podepisovat jako ČSSD. Rovněž občanští demokraté žádný písemný kodex nechystají, napsalo dnešní Právo.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz