Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Poslanecká kancelář? Ideální místo jak uškubnout ze státního pro stranu

Česko

  7:00
PRAHA - Před třemi lety doporučila ČSSD svým pražským poslancům, aby si pronajali kanceláře v Lidovém domě. Jenže ne proto, že jim strana na oplátku udělá „lidovou cenu“. Ale přesně naopak: za prostory v sídle ČSSD, které je v pražské Hybernské ulici na dohled od Prašné brány, platí poslanci ještě více než za kanceláře, které si našli na vlastní pěst.

Lidový dům, sídlo ČSSD v Hybernské ulici v Praze foto: Lidové noviny

Pro srovnání: kancelář v ústředí sociální demokracie si zřídili třeba poslanci Jiří Koskuba či Miroslav Svoboda. Za roční pronájem každý z nich vyúčtoval 354 200 korun, tedy bezmála 30 tisíc měsíčně.

Jejich stranický kolega Stanislav Křeček se usídlil jen o tři kilometry dále – na náměstí Míru, tedy rovněž v epicentru pražského dění. A cena za pronájem jeho kanceláře? O sedm tisíc méně než v sídle strany.

Poslanecké kanceláře

  • Poslanci mají nárok na roční náhrady na pronájem poslanecké kanceláře a jejího vybavení.
  • Výše maximální částky, kterou Kancelář Poslanecké sněmovny za pronájmy hradí, se odvíjí od velikosti obce, v níž se kancelář nachází. Pohybuje se v rozmezí 170 400 Kč - 386 400 Kč.
  • Poslancům v Praze sněmovna hradí nájmy v maximální výši 27 000 Kč měsíčně plus 5200 Kč měsíčně na vybavení. Celkem tedy maximálně 386 400 Kč.
  • Maximální částka, kterou za pražské kanceláře poslanců v roce 2012 sněmovna zaplatila, byla 354 200 Kč.

„Mám vedle pronajatou právnickou kancelář,“ vysvětluje Křeček, proč se nepřidal ke kolegům, kteří si útočiště zřídili v sídle ČSSD. A ještě doplňuje: „Nevidím důvod, proč vyčerpávat maximální cenu, když to lze pořídit laciněji.“

Jenže jeden nezanedbatelný motiv tu je: sumu za pronájem kanceláří proplácí politikům sněmovna (mají nárok na náhrady za pronájem kanceláře a vybavení. Cenový strop se liší dle velikosti města, ve kterém se prostory pronajímají. Pohybuje se v rozmezí od 170 400 do 386 400 korun za roční pronájem).

Peníze do stranické kasy
Peníze ze státní pokladny tak mohou putovat přímo do stranické kasy. Nájem 354 200 korun je přitom nejvyšší suma, kterou pražští poslanci za kanceláře loni platili. Socialisté na drahém nájemném nevidí nic špatného. „Nemůžu za to, že je Lidový dům v centru města a že mají normu pronajímat to za tuto částku,“ řekl serveru Lidovky.cz poslanec Svoboda.

Ve stranických sídlech ČSSD mají kanceláře i poslanci z dalších měst. Třeba Josef Novotný v Karlových Varech či Vlasta Bohdalová v Českých Budějovicích. 

A praxe „malých domů“ není výjimkou ani u poslanců KSČM – Jiřího Dolejše či Martu Semelovou mohou voliči navštívit v sídle strany v ulici Politických vězňů. Také za 354 200 korun ročně.

Totožnou sumu platí daňoví poplatníci i za kancelář Davida Ratha (nez.). Ač je od loňského května za mřížemi, prostory v Havelské ulici u Václavského náměstí si udržuje nadále. V tomto případě jdou peníze za nájem do kapsy farmaceutické společnosti MedPharm.

K TÉMATU:

Maximální částku 354 200 korun platí sněmovna i za kancelář poslankyně ODS Jany Černochové. Peníze putují na účet Prahy 2, jako starostka Černochová využívá kancelář, kterou má městská část v pronájmu od magistrátu.

Rekordman z TOP 09

Ze státních peněz profituje v neposlední řadě i severočeský podnikatel Petr Benda. V jím vlastněné budově si pronajímá kancelář poslanec Jiří Šlégr (LEV 21), ročně za 299 200 korun.

Celkovým rekordmanem, co se týče výše pronájmů, je poslanec TOP 09 Rom Kostřica. Úřaduje z kanceláře v centru Brna v Jakubské ulici, jejíž roční pronájem vychází na 357 600 korun.

"Je to moderní nová budova v samém centru Brna. Cena je možná vyšší, ale občané za mnou zas nemusí cestovat nikam na periferii," uvedl Kostřica. Dodal, že prostory vybíral v časové tísni. "Všichni z místní topky jsme chtěli mít společnou kancelář, ale nakonec to nevyšlo. Tak jsem si rychle hledal něco jiného," doplnil poslanec.