Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo

Česko

  7:21aktualizováno  14:27
PRAHA - Policie bude moci pokračovat ve stíhání premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka v případu padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. Sněmovna v pátek oba poslance vydala ke stíhání. Pro Babišovo a Faltýnkovo vydání hlasovalo shodně 111 ze 180 přítomných poslanců. Proti bylo 69 poslanců.

Andrej Babiš čelí obvinění pro podezření z dotačního podvodu a také z poškozování finančních zájmů Evropské unie. foto: ČTK

Policie může na Babiše. Co teď čeká předsedu vlády?

Babiš podpořil své vydání, jak předem ohlásil. Stejně se zachoval Faltýnek při hlasování o sobě.

Babiše a Faltýnka policie obvinila už před volbami pro podezření z dotačního podvodu. Babiše podezírá i z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Oba poslanci tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustili, a říkají, že jde o politickou kauzu. 

Opozice vydání Babiše a Faltýnka uvítala, vyšetření farmy Čapí hnízdo podle ní přísluší trestním orgánům a není úkolem Sněmovny, aby zastupovala soud.

Státní zástupci budou čekat na vyrozumění Sněmovny, která v pátek znovu vydala premiéra a předsedu poslaneckého klubu ANO ke stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Teprve pak policie oběma poslancům zašle rozhodnutí o pokračování trestního stíhání, které je nyní přerušeno. Uvedla to mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Babiš: Trestní stíhání si můžete objednat

Premiér Babiš při své obhajobě v kauze Čapí hnízdo řekl, že „žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a dostat pravděpodobně někoho do vězení“. 

Babiš potvrdil, že bude hlasovat pro své vydání. Opět ale zdůraznil, že podle něj jde o vylhanou politickou kauzu. Babiš odhaduje, že ANO přišlo ve volbách kvůli kauze Čapí hnízdo o deset procent preferencí. Nyní má případ podle něho ovlivnit vznik nové vlády.

Premiér také zopakoval, že si je zcela jist, že nikdo z obviněných nespáchal v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo trestný čin. Policejní spis je podle Babiše plný absurdit a nesmyslů.  Nepodložená politická prohlášení o vyšetřování podrývají důvěryhodnost justice. Ta se nemůže bránit, reagoval na Babišův výrok nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Politici Babiše za jeho výrok zkritizovali

Ohradili se i politici a jednotlivé politické strany. „Podle premiéra Babiše lze v naší zemi objednat stíhání na zakázku. V normální vládě by se ministr spravedlnosti proti takovým slovům ohradil, nebo šel podat demisi,“ uvedla v oficiálním prohlášení ODS. „Přece nemůže premiér vážně říct, že žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání. Zvlášť když už čtyři roky nese vládní odpovědnost,“ napsal na Twitteru místopředseda ODS Martin Kupka.

„Pokud platí názor premiéra, že v ČR lze objednat trestní stíhání, pak by měl ministr spravedlnosti Pelikán okamžitě opustit svůj post,“ napsal na Twitteru úřadující předseda ČSSD a bývalý Pelikánův vládní kolega Milan Chovanec.

„Andrej Babiš ve svém dnešním projevu řekl, že každý ví, že se u nás dá na objednávku zajistit trestní stíhání. Pokud premiér nevěří nezávislosti soudů a policie poté, co byl čtyři roky ve vládě a hnutí ANO mělo resort spravedlnosti, tak by měl asi ministra Pelikána odvolat,“ reagovala místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Než se nechá duo Faltýnek a Babiš vydat, musíme být svědky sprostoty a konstatování, že v naší zemi je možné si objednat trestní stíhání. Proč s tím tedy ministr za ANO nic nedělal?“ napsal na Twitteru místopředseda Starostů Vít Rakušan.

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek řekl na plénu sněmovny, že ho Babišova slova šokovala. „Byl jste členem Bezpečnostní rady státu předchozí čtyři roky. Jestliže jste měl toto povědomí, co jste pro to udělal? Jaké jste udělal konkrétní kroky? Kdy jste konkrétně toto téma řešil? Komu jste zadal nějaký úkol, aby se tato situace v České republice změnila? S kým jste o tom mluvil?“ zeptal se premiéra. Babiš na jeho vyjádření nereagoval.

Wagenknecht popřel premiérova slova

Bývalý náměstek Andreje Babiše na ministerstvu financí Lukáš Wagenknecht popřel Babišovy výroky, že očerňoval projekt Čapího hnízda na politickou objednávku. Premiér a předseda hnutí ANO Babiš se do Wagenknechta opřel v pátek ve Sněmovně, která projednávala vydání Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka ke stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Wagenknecht na výroky reagoval v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Babiš označil Wagenknechta za udavače, který inicioval vyšetřování dotace pro Čapí hnízdo Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF). „Mimořádné pochybnosti vyvolává i skutečnost, že se úřad OLAF ve své právní kvalifikaci zřejmě nechal ovlivnit auditní zprávou vypracovanou na objednávku časopisu Reportér společností Good Governance založené Lukášem Wagenknechtem,“ prohlásil premiér. 

Wagenknecht považuje Babišovy výroky za pomluvu. Zváží proto, jestli se bude s Babišem kvůli nim soudit.

Podle Faltýnka je jeho obvinění nepodložené

Druhý obviněný Jaroslav Faltýnek před hlasováním řekl, že ruku pro své vydání zvedne.  „Prvním důvodem je, že jsem nic nezákonného neudělal, proto se nebudu schovávat za poslaneckou imunitu,“ dodal. Místopředseda hnutí ANO také označil své obvinění v kauze Čapí hnízdo za naprosto nepodložené a za naprostý nesmysl.  Faltýnek také prohlásil, že je v kauze Čapí hnízdo stíhán jen proto, že je místopředsedou ANO.

Faltýnek se hojně odkazoval k případům stíhání bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) za kauzu CASA a rozhodnutí bývalého primátora Bohuslava Svobody (ODS).

Miroslav Kalousek (TOP 09), jehož slov Faltýnek ve své argumentaci bohatě využíval, posléze vystoupil s poznatkem, že Parkanová i Svoboda jsou stíháni za politické rozhodnutí. Ovšem v kauze Čapího hnízda jde podle Kalouska o podezření, „že někdo ukradl padesát milionů“. „Mezi kriminalizací kolektivních politických rozhodnutí a soukromým obohacováním je hranice v mém svědomí, kterou budu držet dál,“ poznamenal předseda poslaneckého klubu TOP 09. 

Obvinění čelí i Babišova manželka a dva jeho potomci

Loni v září dolní komora oba poslance v kauze padesátimilionové evropské dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo ke stíhání vydala. Rozhodla zhruba po sedmihodinové, často bouřlivé debatě. Nyní poslanci posuzují novou policejní žádost, protože Babiš a Faltýnek obhajobou poslaneckého mandátu v říjnových volbách nabyli imunitu v plném rozsahu.

Policie žádala o vydání obou politiků ANO, protože je podezřívá z podvodu v záležitosti padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo. Babiš i Faltýnek to odmítají, kauzu považují za účelovou. 

Policie v případu obvinila i dalších devět lidí. Patří k nim Babišova manželka Monika Babišová a jeho dvě dospělé děti z prvního manželství.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov.

Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod. Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Výběr událostí kolem případu farmy Čapí hnízdo

(Sněmovna dnes vydala Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ke stíhání v případu dotace na stavbu farmy): 

2006 - Začala přestavba statku na konferenční centrum čapí hnízdo. V únoru 2006 se majitelem areálu u Benešova stala firma Imoba z holdingu Agrofert, který patřil Andreji Babišovi.

1. prosince 2007 - ZZN AGRO, s.r.o. Pelhřimov z Agrofertu se přeměnila na stejnojmennou akciovou firmu s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla a.s. ZZN Pelhřimov. ZZN AGRO Pelhřimov se později přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo, majitelé akcií byli od té doby anonymní.

20. srpna 2008 - Výbor Regionální rady ROP Střední Čechy schválil dotaci 50 milionů korun na projekt Farmy Čapí hnízdo.

Červen 2010 - Farma byla dokončena a otevřena. V médiích byla spojována s Babišem, který ale vlastnictví odmítal.

Září 2010 - Udělením dotace Čapímu hnízdu se zabýval týdeník Ekonom. Podle něj byla firma brána jako malý podnik, a jak časopisu potvrdil středočeský dotační úřad, v případě propojení s kapitálově silnější společností by dotaci nezískala.

Únor 2011 - Při jednom z auditů bylo zjištěno, že farma požádala v roce 2009 o jednu platbu dříve, než uhradila příslušnou fakturu. Kvůli porušení podmínek byla firmě vyměřena pokuta, v roce 2012 byla většina pokuty odpuštěna.

Říjen 2013 - Babiš řekl týdeníku Respekt: "S Čapím hnízdem nemám nic společného ... Nevím, komu to patří." V té době Babišovo ANO mířilo za výrazným úspěchem ve volbách do Sněmovny, který mu otevřel cestu do vlády. Babiš dodal, že společnosti půjčil 400 milionů korun a má tam pronajatu jednu budovu.

Listopad 2013 - Podle Babišova prohlášení z 13. března 2016 skupina Agrofert převzala "ztrátovou a předluženou farmu".

Červen 2014 - Společnost Farma Čapí hnízdo zanikla poté, co zákon zakázal anonymní akcie na majitele. Sloučila se s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti Agrofertu.

29. prosince 2015 - Server Aktuálně.cz informoval, že policie začala prověřovat okolnosti získání dotace pro Čapí hnízdo.

2. března 2016 - Server Neovlivni.cz napsal, že Evropský úřad proti podvodům (OLAF) zahájil oficiální vyšetřování okolností, za nichž Agrofert získal 50 milionů korun z evropských fondů.

13. března 2016 - Babiš řekl, že zná jméno vlastníka Čapího hnízda z doby žádosti o dotaci, nechce ho ale prozradit. O 20 dní později na mimořádné schůzi Sněmovny řekl, že farmu tehdy vlastnili jeho dvě děti a bratr partnerky (nyní manželky).

2017: 24. května - Babiš opustil vládu.

26. května - Na twitterovém účtu skupiny Julius Šuman, která zveřejnila nahrávky s Babišem, se objevila auditorská zpráva ministerstva financí o farmě. Dokument dochází k závěru, že nelze prokázat ani vyloučit propojení Čapího hnízda s Agrofertem v době žádosti o dotaci.

10. srpna - Policie zaslala do Sněmovny žádost o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Žádost souvisela s kauzou dotací, 6. září Sněmovna Babiše a Faltýnka vydala.

9. října - Babiš a Faltýnek byli obviněni. Oba politici vinu odmítli. Babiš proti obvinění podal stížnost.

20. - 21. října - Hnutí ANO vyhrálo volby, se zvolením do Sněmovny získali Babiš a Faltýnek znovu imunitu. Prezident Zeman Babiše 6. prosince jmenoval předsedou vlády.

23. října - V kauze obvinila policie 11 lidí, mezi stíhanými je podle Babiše i jeho manželka, děti a švagr.

21. listopadu - Policie zaslala do Sněmovny novou žádost o vydání Babiše a Faltýnka.

20. prosince - Oznámeno, že OLAF uzavřel své vyšetřování okolo dotací pro Čapí hnízdo. Výsledky byly postoupeny ČR.

2018: 2. ledna - Babiš řekl, že Agrofert podal stížnost k evropskému ombudsmanovi a k Soudnímu dvoru EU kvůli vyšetřování OLAF.

4. ledna - MF zveřejnilo na webu tři odstavce závěrů ze zprávy OLAF. OLAF vyzývá k vynětí farmy z projektů dotovaných unií a ve zprávě se píše také o nesrovnalostech v projektu.

- MF navrhlo úřadům, aby vyňaly z evropského financování projekty, které vyšetřuje OLAF nebo jsou předmětem správního či trestního řízení. Týká se to i dotace pro Čapí hnízdo.

8. ledna - Hospodářské noviny zveřejnily na webu podrobnosti o zprávě OLAF. Ta mimo jiné uvádí, že při žádosti o dotaci Čapí hnízdo byly podány nepravdivé informace.

11. ledna - Aktuálně.cz a Hospodářské noviny zveřejnily na webu v redakčním překladu kompletní znění zprávy OLAF.

16. ledna - Před jednáním mandátového a imunitního výboru Babiš řekl, že spolu s Faltýnkem požádají Sněmovnu o vydání ke stíhání. Opět uvedl, že kauza je zpolitizovaná a jejím účelem je vyhnat ho z politiky.

19. ledna - Sněmovna vydala Babiše a Faltýnka ke stíhání.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...