1. prosince 2008 12:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci si vymohli jednání o 'Lisabonu'

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 29Diskuse
Miloslav Vlček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloslav Vlček | foto: ČTK

PRAHA Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) svolal na 9. prosince mimořádnou schůzi dolní komory kvůli lisabonské smlouvě, která má reformovat rozšířenou EU. O jednání požádali poslanci několika stran.

Lisabonskou smlouvou se na žádost senátorů ODS zabýval Ústavní soud. Minulý týden uvedl, že sledované části dokumentu nejsou v rozporu s českým ústavním pořádkem.

Řada občanských demokratů se staví ke smlouvě odmítavě. Podle prezidenta Václava Klause, který je čestným předsedou ODS, by dokument připravil Česko o část suverenity. Vicepremiér Alexandr Vondra (ODS) několikrát zopakoval, že vláda nebude ratifikaci brzdit. Vládní lidovci a zelení stojí naopak o to, aby byla smlouva přijata ještě letos. Podobně se vyjádřilo i vedení opoziční ČSSD.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) v neděli ale řekl, že považuje snahu schválit smlouvu v parlamentu do konce roku za riskantní. V současné situaci by to podle něj mohlo skončit zamítnutím. Jednání ve sněmovně minulý týden zkrachovalo poté, co se koalice s opozicí nedokázala dohodnout na jeho programu. Napětí panuje v dolní komoře už delší dobu. Zesílilo po krajských a senátních volbách, v nichž zvítězili socialisté.

Česko je jediná země sedmadvacítky, která o lisabonské smlouvě zatím nehlasovala. Podle některých politiků tím ČR vysílá špatný signál pro své evropské předsednictví. Do čela EU se Češi postaví na půl roku v lednu 2009. ČSSD vládu za přípravy vedení unie kritizuje, a to i za přístup k lisabonské smlouvě. Země prý mimo jiné nepůsobí věrohodně kvůli tomu, že vláda a prezident vystupují rozdílně.

O svolání mimořádné schůze může požádat 40 poslanců. O mimořádném jednání se minulý týden zmínil šéf zelených Martin Bursík, jehož strana má ve sněmovně čtyři zákonodárce. Podpis pod žádost připojilo i všech 13 lidovců.

Na žádosti o schůzi se shodlo i vedení ČSSD, jejíž poslanecký klub má 70 členů. V Senátu zatím žádná žádost o svolání jeho mimořádného jednání k lisabonské smlouvě není, řekl tiskový tajemník Senátu Petr Kostka.

Tento týden by smlouvu měly projednávat sněmovní výbory - zahraniční a pro evropské záležitosti. Na jednání, jehož výsledkem by měla být doporučení poslancům, pozvaly i Vondru. Dolní komora se mimořádně sejde na žádost ODS už tento týden, a to hned dvakrát.

V úterý by poslanci měli jednat například o daňových změnách, ve středu o státním rozpočtu. Zatím není jasné, zda opozice na navrhovaný program kývne. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach již dříve řekl, že ve hře by mohlo brzy být i hlasování o nedůvěře vládě. Podle něj totiž krach jednání z minulého týdne ukázal, že koalice už nemá ve sněmovně sílu ani na prosazení bodů jednání. "Důležitější je ale lisabonská smlouva než nedůvěra vládě," dodal.

Lidovky.cz
  • 29Diskuse
Najdete na Lidovky.cz