Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Poslanec Úsvitu figuruje v kauze Nagyová. Úplatek nevzal, brání ho Okamura

Zprávy z EU

  6:00
PRAHA - Jméno šéfa poslaneckého klubu Úsvit Radima Fialy se opět objevilo v policejním spisu v kauze kolem Jany Nagyové. Státní zastupitelství šéfa poslanců hnutí Úsvit zmiňuje v souvislosti s možným uplácením kvůli zakázce u Českých drah. Předseda Úsvitu Tomio Okamura, propagátor odvolatelnosti politiků, však poslance "trestat" odmítá. Ničeho se podle něj nedopustil.

Tomio Okamura, předseda hnutí Úsvit přímé demokracie foto: MAFRA - Dan Materna

O možné korupci kolem poslance, který vyměnil dres ODS za dres Úsvitu, psal šéf olomouckých státních zástupců Ivo Ištvan již loni. Nyní případ státní zástupce Rostislav Bajger zmiňuje znovu. Fiala měl podle vyšetřovatelů žádat od člena představenstva drah Romana Bočka, "jestli by šlo něco vymyslet okolo toho úklidu". Žalobci jeho slova interpretují tak, že měl zájem o úklidové práce pro dráhy, tehdy totiž působil hned ve dvou společnostech, které se úklidem zabývaly.

ČTĚTE TAKÉ:

Sám Fiala už jakákoliv podezření v minulosti odmítl. Teď získal i dalšího zastánce, svého partajního šéfa Okamuru. Lídr hnutí Úsvit, který postavil svoji kariéru na tématu odvolatelnosti politiků, odmítá šéfa poslaneckého klubu odvolat. "Zjištění státních zástupců už policie prověřila, vyšetřovala všechny jeho firmy a zjistila, že neměl žádnou státní zakázku, takže to byla lež. Ukázalo se, že ani nevzal úplatek," tvrdí.

Nedávno přitom kvůli pouhému podezření, že pomohla obelhat Českou spořitelnu, škrtl Okamura jedničku Úsvitu pro volby do europarlamentu advokátku Kláru Samkovou. Jenže její a Fialův případ se podle předsedy Úsvitu liší. "Před třemi svědky mi řekla, že kauza je oprávněná. Proto jsem byl první předseda za posledních 20 let, který odvolal lídra na základě důvodného podezření," vysvětlil Okamura.

Fiala ještě jako poslanec ODS patřil mezi rebely, kteří odmítli podpořit vládní daňový balíček, narozdíl od Petra Tluchoře, Ivana Fuksy, Marka Šnajdra však unikl obvinění. Náměstek olomouckého vrchního státního zastupitelství Pavel Komár nechce důvody rozebírat, z jeho slov však vyplývá, že vyšetřovatelé proti němu nemají dostatečné důkazy.

"Vším, co jsme zjistili v průběhu prověřování, se intenzivně zabýváme. Kde jsme měli dostatek podkladů, abychom zahájili trestní stíhání, jsme tak učinili," uvedl Komár.

V nově zveřejněném usnesení se objevuje znovu i jméno policisty Stanislava Hájka, který byl podle žalobců od roku 2012 v kontaktu s lobbistou Ivo Rittigem. Nagyová měla Hájka tlačit na pozici šéfa Útvaru zvláštních činností služby kriminální policie a vyšetřování, který má na starosti odposlechy.

Poslanec Radim Fiala.

Nynější liberecký důstojník nicméně také nebyl z ničeho obviněn, jeho případem se nezabývá ani Generální inspekce bezpečnostních sborů. "V souvislosti s kauzou neprověřujeme policistu z Libereckého kraje," uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Jak minulý týden informoval server Lidovky.cz, do problémů by se podle nejnovější analýzy státního zastupitelství mohli naopak dostat exnáměstek ministra vnitra Michal Moroz, bývalý náměstek vrchního státního zástupce Libor Grygárek a další. Mohli by být stíháni za sabotáž, protože se snažili ovlivňovat obsazení významných pozic v bezpečnostních složkách státu a tím "úmyslně poškozovali ústavní zřízení nebo obranyschopnost České republiky".

Autor: