Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Tříminutový aplaus a slzy. Loučení s Janem Třískou dojalo herecké kolegy i veřejnost

Česko

  16:29
PRAHA - Žáci chlapecké třídy naslouchají příběhu o upálení mistra Jana Husa, po jejich tvářích stékají slzy. Památná scéna z Obecné školy s profesorem Igorem Hnízdem, jež je promítána na oponě v Národním divadle, dala vzpomenout na tragicky zesnulého herce Jana Třísku. Slzy rázem kanou i z očí přítomných v sále. Ti herce posléze na jeho závěrečné cestě vyprovází tříminutovým aplausem vestoje.

Zdeněk Svěrák drží čestnou stráž vedle rakve s ostatky Jana Třísky v Národním divadle. V pozadí stojí jeho syn a režisér Jan Svěrák. foto:  Petr Topič, MAFRA

V historické budově Národního divadla v Praze proběhlo v pátek dopoledne poslední rozloučení s umělcem, jenž necelé dva týdny nazpět zemřel na následky dosud nevyjasněného pádu z Karlova mostu do Vltavy.

Návštěvníci se před vstupem začali scházet již před devátou hodinou. Krátce před otevřením o půl hodiny později čekaly ve více než padesátimetrové frontě zhruba dvě stovky lidí.

Poslední rozloučení s hercem Třískou. Filmová vzpomínka vehnala kolegům slzy do očí

„Zažila jsem ho v roli Romea v 60. letech, to bylo něco úchvatného. Od té doby jsem ho sledovala a obdivovala jeho brilantní herectví,“ vzpomínala na Jana Třísku Věra Brožová, jedna z účastnic. Lidé mohli do divadelní budovy nosit květiny či vyjádřit soustrast v kondolenční knize, která byla přichystána ve foyer.

Ivan Trojan (druhý zprava) v hledišti Národního divadla při rozloučení s Janem...
Jiří Suchý (třetí zprava) v hledišti Národního divadla při rozloučení s Janem...

Říct poslední sbohem herci, jenž v roce 1977 emigroval do Kanady a později do USA, kde se s rodinou usadil, přišlo také mnoho kolegů z oboru. Namátkou Iva Janžurová, Jan Hrušínský, Ivan Trojan, Zdeněk Svěrák, Luděk Munzar, Jan Hřebejk či Jan Svěrák.

Mádlovy modré tenisky

„Byli jsme přátelé, znali se celý můj život a měl jsem ho hrozně rád. Myslím, že by bylo dobré dát jeho duši klid,“ řekl serveru Lidovky.cz Hrušínský, který těžko hledal slova. V poslední době prý na Třísku vzpomíná příliš často.

Rozloučit se dorazil rovněž režisér Jiří Mádl, v jehož chystaném snímku Na střeše se měl Tříska představit v hlavní roli. Mádl přišel do divadla s modrými teniskami v ruce. Jejich symboliku nechtěl komentovat, herec byl ovšem známý svou vášní k běhání. Mezi přítomnými v sále se objevily i osobnosti z politiky jako ministr kultury Daniel Herman, někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg či bývalý velvyslanec Michael Žantovský.

Poslední rozloučení s Janem Třískou v Národním divadle.

Ještě před samotným zahájením obřadu se na plátně nad smutečně vyzdobeným jevištěm promítaly fotografie ze všech hercových významných rolí. Středobod pódia představovala rakev, kterou doplňovalo několik věnců. Později se kolem ní po třech osobnostech na každé straně držela čestná stráž, v níž se vystřídali Třískovi herečtí kolegové.

„Praha se zachvěla“

Úvodní slovo pronesl k zaplněnému Národnímu divadlu ředitel instituce Jan Burian. Po něm následoval ministr Daniel Herman, slovenský herec a divadelní režisér Martin Huba a překladatel shakespearovských her Martin Hilský.

„Když jsi odešel, tvá milovaná Praha zachvěla se. Karlův most drží smutek a sochy na něm stojí čestnou stráž. Buď sbohem, tvá tvář Romea tu zůstává s námi a bude věčně mladá,“ vzkázal Hilský emotivně umělci, který se proslavil jak divadelními, tak filmovými rolemi.

Smuteční rozloučení s Janem Třískou na prknech Národního divadla.

Hilského vystřídaly Třískovy dcery Jana a Karla. Češtinou s americkým přízvukem poděkovaly hostům, že do divadla přišli, a přednesly úryvek z básně Lesní studánka od Josefa Václava Sládka, kterou jim prý otec recitoval. Manželka zesnulého herce Karla Chadimová zůstala v hledišti. Vedle ní seděla Marie Tomášová, která v divadle hrála Julii k Třískovu Romeovi.

Tříminutový aplaus

Chvíli na to světla v sále zhasla. Na zatažené oponě se promítalo zhruba sedmiminutové video připravené režiséry Janem Svěrákem a Jiřím Mádlem, které mapovalo Třískovu hereckou kariéru. Na plátně se tak objevily úryvky z filmů Radúz a Mahulena, Po strništi bos, Obecná škola či seriálu Záhada hlavolamu, v němž tehdy mladý herec ztvárnil postavu Širokka. Po sestřihu následoval téměř tříminutový potlesk vestoje.

Umělcova rakev byla posléze vynesena z útrob divadla špalírem na ulici před budovu Zlaté kapličky, odkud ji vozidlo pohřební služby odvezlo pryč. Policisté kvůli tomu dokonce na pár minut uzavřeli Národní ulici.

Vynášení rakve z Národního divadla. Policisté na pár minut zcela zastavili...

Jan Tříska na jevišti Národního divadla začínal už jako student DAMU. Vynikl v ní v první polovině 60. let, kdy ztvárnil hlavní roli v Shakespearově tragédii Romeo a Julie. Působil také v Divadle za branou.

Kvůli svým postojům za srpnové invaze 1968 a přátelství s disidentem Václavem Havlem přišel o práci, v 70. letech proto emigroval. Prosadil se i v Hollywoodu. Ve Spojených státech natočil 44 filmů. Po revoluci v listopadu 1989 se do Česka vracel na natáčení i divadelní jeviště.

Umělec se do Vltavy zřítil 23. září kolem čtvrté hodiny odpoledne, když dvakrát předtím lezl na okraj mostu u jednoho ze sousoší. Podle policie se jednalo o nešťastnou náhodu. Svým zraněním Tříska podlehl v nemocnici v noci na 25. září, bylo mu 80 let.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!