Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Poslední text před smrtí? Americký deník otiskl nevydaný komentář pohřešovaného saúdského novináře

Svět

  14:01aktualizováno  16:24
WASHINGTON/PRAHA - Americký deník Washington Post zveřejnil ve středu poslední sloupek pohřešovaného saudskoarabského novináře Džamála Chášakdžího. Věnuje se potřebě svobodných médií v arabském světě, kde novináři mnohdy čelí útlaku ze strany státu, a vyzývá k vytvoření nezávislé platformy pro svobodné vyjadřování názorů.

Novinář Džamal Chášakdží. foto: ČTK

Chášakdží byl naposledy spatřen před dvěma týdny, když vstupoval na saudskoarabský konzulát v Istanbulu. Ve středu se v tureckých novinách Yeni Safak objevila zpráva o tom, že mu saúdskoarabští zástupci přímo na konzulátu měli usekat prsty a následně jej popravili. Novinářova snoubenka měla mezitím údajně čekat před konzulátem. Saúdská vláda včetně prince Mohammeda bin Salmána ovšem jakoukoli účast na jeho zmizení popřela.

Editorka názorové sekce Washington Postu Karen Attiahová údajně obdržela sloupek od Chášakdžího asistentky den poté, co bylo ohlášeno novinářovo zmizení. Dle svých slov chtěla Attiahová počkat, až se novinář najde, a prodiskutovat editaci s ním, nyní však pochopila, že už se Chášakdží patrně nevrátí. „Tohle je poslední text od něj, který budu editovat,“ napsala.

Železná opona v arabském světě

V textu nazvaném „Co potřebuje arabský svět nejvíce, je svoboda slova“ (celý text je k přečtení v boxu dole), Chášakdží upozorňuje na to, co jej zřejmě stálo život - tedy že svobodná média má v arabském světě pouze Tunisko, částečně svobodná pak Jordánsko, Maroko a Kuvajt. Ve všech ostatních arabských zemích je tisk pod vlivem státu a mocní skrz něj prosazují své zájmy. „Státní výklad událostí ovládá veřejný prostor, a ačkoli se najde mnoho lidí, kteří mu nevěří, valná většina populace se stává obětí tohoto lživého výkladu. A je bohužel nepravděpodobné, že by se to změnilo,“ píše.

Turci prohledávají konzulát Saúdské Arábie, aby prošetřili zmizení novináře...
Zmizení Chášakdžího vyvolalo vlnu protestů před konzulátem Saúdské Arábie v...

Arabské jaro v roce 2011 podle Chášakdžího vzbudilo v obyvatelích velké naděje. Očekávali, že se arabská společnost uvolní a osvobodí se od státních zásahů do tisku a cenzury. Ve skutečnosti se ale vrátily staré poměry a na mnoha místech se situace ještě zhoršila. Útlak je přitom tak silný, že nevede k protestům, ale naopak demokraticky smýšlející Araby zastrašil a umlčel.

V arabském světě tak existuje jen několik oáz svobody, například zmiňované Tunisko či Katar. „Arabský svět čelí vlastní verzi Železné opony, kterou ovšem nevytvořili žádní vnější aktéři, ale jeho vlastní lidé bojující o moc,“ tvrdí Chášakdží. Zdůrazňuje tak potřebu vzniku nezávislé platformy typu Rádia Svobodná Evropa, která by se stala prostorem pro svobodné vyjadřování názorů oproštěným od vlivu národních vlád.

,Vášni pro svobodu zřejmě obětoval život‘

„Tento sloupek dokonale ukazuje jeho oddanost a vášeň pro svobodu v arabském světě. Svobodu, za kterou zřejmě obětoval svůj život,“ píše Attiahová v přiloženém textu.

Chášakdží přispíval do názorové rubriky deníku Wall Street Journal Post Global Opinions od loňského září a ve svých sloupcích často kritizoval vládu Saúdské Arábie i prince Mohammeda bin Salmána. Pohřešován je od své návštěvy saudskoarabského konzulátu v Istanbulu 2. října. Zpravodajská stanice CNN v pondělí oznámila, že Saúdská Arábie chystá oznámení o tom, že zemřel při výslechu. Saúdskoarabský král v pondělním telefonátu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ale popřel, že by o novinářově smrti cokoli věděl.

Při prohledávání saúdskoarabského konzulátu a rezidence konzula v Istanbulu se našly mimo jiné otisky prstů jednoho z 15 podezřelých z vraždy novináře, a sice forenzního experta Saláha Muhammada Tubajdžího. S odkazem na zdroje v turecké policii a kanceláři veřejného prokurátora to dnes napsal server televize Al-Džazíra. Saúdský novinář Džamál Chášukdží navštívil začátkem října konzulát v Istanbulu, aby si vyřídil dokumenty ke svatbě. Podle kamerových záznamů ale budovu už neopustil. Podle tureckých médií byl brutálně zavražděn, což Rijád popírá.

Poslední sloupek Chášakdžího

Nedávno jsem se na internetu díval na letošní žebříček politických práv a občanských svobod v jednotlivých státech, který vydává organizace Freedom House, píše v článku Chášukdží. Došlo mi přitom něco hrozného. Jen jeden stát v arabském světě byl vyhodnocen jako "svobodný"; bylo to Tunisko. Jordánsko, Maroko a Kuvajt se umístily na druhém místě a byly označeny za "částečně svobodné" státy. Ostatní arabské země organizace vyhodnotila jako "nesvobodné".

Arabové žijící v těchto zemích jsou kvůli tomu buď neinformováni nebo dezinformováni. Neumějí se dostatečně zabývat záležitostmi, které mají vliv na region a jejich každodenní životy, a ještě mnohem méně o nich veřejně diskutovat. Veřejnou psychiku ovládá státní rétorika a zatímco mnozí jí nevěří, velká část populace se stává obětí tohoto falešného vyprávění. Je smutné, že se tato situace pravděpodobně nezmění.

Na jaře 2011 byl arabský svět plný nadějí. Novináři, akademici a široká veřejnost byli plni očekávání, že společnost v jejich zemích čeká světlá a svobodná budoucnost. Očekávali, že budou osvobozeni od hegemonie svých vlád, neustálých zásahů a cenzury informací. Tato očekávání byla rychle zničena; společnosti se buď vrátily do starých kolejí nebo čelily ještě tvrdším podmínkám než dříve.

Můj dobrý kamarád saúdskoarabský novinář Sálih Šihí napsal jeden z nejznámějších sloupků, který byl kdy publikován v arabském tisku. Bohužel si teď odpykává nespravedlivý pětiletý trest vězení za komentáře údajně namířené proti saúdskoarabskému establishmentu. Když egyptská vláda zkonfiskovala celé vydání novin Al-Masrí al-Júm , ani to mezi kolegy nevyvolalo reakci. Podobné události už nemají za následek hlasitou kritiku ze strany mezinárodního společenství. Místo toho mohou tyto činy vyvolat rychlé odsouzení, po němž následuje mlčení.

Arabské vlády dostaly volnou ruku a mohou nadále čím dál rychleji umlčovat média. Byl čas, kdy novináři věřili, že internet osvobodí informace od cenzury a kontroly spojované s tištěnými novinami. Nicméně tyto vlády, jejichž samotná existence je závislá na kontrole informací, internet agresivně zablokovaly. Zároveň zatkly místní zpravodaje a přitlačily na inzerenty, aby poškodily příjmy určitých médií.

Existuje několik oáz, které nadále ztělesňují ducha arabského jara. Katarská vláda nadále podporuje mezinárodní zpravodajství, což je v kontrastu s jejími arabskými sousedy, kteří stále cenzurují informace, aby podpořili "starý arabský řád". Dokonce i v Tunisku a Kuvajtu, kde je tisk (podle Freedom House) "částečný svobodný", se média soustřeďují spíše na domácí záležitosti než na problémy, kterým čelí širší arabský svět a váhají, zda poskytnout prostor novinářům ze Saúdské Arábie, Egypta a Jemenu. Dokonce i Libanon, který je, pokud jde o svobodu tisku, korunním klenotem arabského světa, se stal obětí polarizace a vlivu proíránského Hizballáhu.

Arabský svět čelí vlastní verzi železné opony. Neuvalili ji na něj ale externí aktéři, nýbrž domácí síly soupeřící o moc. Rádio Svobodná Evropa, které se v průběhu let stalo významnou institucí, během studené války sehrálo důležitou roli v živení a udržování naděje svobody. V roce 1967 se The New York Times a The Washington Post staly vlastníky listu International Herald Tribune, který se stal platformou pro hlasy po celém světě.

The Washington Post, pro který píšu, mnoho mých článků přeložil a vydal v arabštině. Za to jsem vděčný. Arabové potřebují číst ve vlastním jazyce, aby porozuměli a byli schopni diskutovat o různých aspektech a komplikacích demokracie ve Spojených státech a na Západě. Kdyby si Egypťan přečetl článek odhalující skutečnou cenu stavebního projektu ve Washingtonu, tak by byl schopen lépe chápat dopady podobných projektů ve své vlastní komunitě.

Arabský svět potřebuje moderní verzi starých nadnárodních médií, aby byli občané lépe informováni o světových událostech. Hlavně musíme poskytnout platformu arabským hlasům. Trpíme chudobou, špatnou správou a špatným vzděláním. Díky vytvoření nezávislého mezinárodního fóra, izolovaného od vlivu nacionalistických vlád šířících nenávist prostřednictvím propagandy, by obyčejní lidé v arabském světě mohli čelit strukturálním problémům v jejich společnosti.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!