11. července 2008 13:22 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Poslední Trutnov na Bojišti: zahraje Soulfly

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Trutnov přivítá kapelu Soulfly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trutnov přivítá kapelu Soulfly | foto: Reprofoto

TRUTNOV Open Air Music Festival Trutnov zveřejnil další zahraniční lákadla bohatého programu. Jsou jimi kapely Soulfly, The Subways, Shelter a Sex Pistols Experience. Festival se koná 21.-24. srpna.

Zřejmě největším jménem festivalu bude americko-brazilská kapela Soulfly, vedená kytaristou Maxem Cavalerou, známým ze svého bývalého působiště ve skupině Sepultura. Ta koncertovala na trutnovském festivalu v roce 2002, tedy až po Cavalerově odchodu. Soulfly přivezou do podkrkonošského amfiteátru Na bojišti materiál z nového alba Conquer, které vyjde 29. července. Skupina ve své tvorbě stejně jako Sepultura využívá prvky etnické hudby, zejména jihoamerických Indiánů. A pořadatelé slibují, že "budou Krakonošovi na plotně poskakovat pokličky."

Festival slibuje ve čtyřech dnech, 21.-24. srpna, devadesát interpretů na čtyřech pódiích.Hlavní hvězdou festivalu bude bezesporu Stephen Marley, rodák z Jamajky a syn nejslavnějšího představitele hudby reggae Boba Marleyho.


Další relativně známou kapelou budou američtí Voodoo Glow Skulls. Ti působí na kalifornské scéně už dvacet let a spojují ve svém projevu ska s punkovou až hardcoreovou energičností a "mexikánskými" hudebními prvky, které jejich písničkám dodávají originalitu.

Několik souborů bude křížit rockovou hudbu s podněty world music, například ukrajinští OT Vinta! Jejich příjezd s kytarami bude podle organizátora festivalu Martina Věcheta jakousi omluvou za sovětské tanky z doby před dvaceti lety. Obětem 21. srpna 1968 je ostatně letošní ročník Trutnova věnován.

Mezi dalšími zahraničními účinkujícími najdeme například jména argentinsko-uruguayské kapely Abuela Coca, amerického Dub Tria, balkánské dechovky Fanfare Transilvania, americko-německé folkrockové písničkářky K. C. McKanzie či britského alternativního folkrockového dua Esther Bertram & Howard.

Mezi desítkami domácích účinkujících mají pochopitelně své čestné místo legendy domácího rocku, jako je Vladimír Mišík, Michal Prokop, Vlasta Třešňák, Plastic People Of The Universe, Jasná Páka/Hudba Praha či Garage.

Nebudou chybět kapely, které mají na trutnovském festivalu své pomyslné inventární číslo a na rok co rok zde zažívají obrovské úspěchy - to platí nejen pro zmíněné Švihadlo, ale také třeba pro Sto zvířat, Jiřího Schmitzera nebo -123 min.

Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz