20. října 2009 14:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pospíšil by neměl vést plzeňská práva, tvrdí lidovci. ČSSD žádá komisi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 92Diskuse
Dočasný děkan fakulty Jiří Pospíšil s rektorem univerzity Josefem Průšou (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dočasný děkan fakulty Jiří Pospíšil s rektorem univerzity Josefem Průšou (vpravo). | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Lidovci se ohradili proti kandidatuře Jiřího Pospíšila na post děkana plzeňské právnické fakulty. Podle vedení KDU-ČSL by se do čela fakulty měl postavit člověk, který s touto univerzitou neměl a nemá nic společného. ČSSD ke kauze plzeňský práv navrhne vznik sněmovní komise.

"Já nemám pochybnost o dobré vůli Jiřího Pospíšila, nicméně pozitivní řešení vůči studentům by bylo, aby to řešil někdo, kdo dlouhodobě nepůsobí na této škole," prohlásil předseda strany Cyril Svoboda. Podle něho je jedno, zda Pospíšil věděl, či nevěděl o tom, co se na fakultě dělo.

"Protože pokud tam někdo dlouhodobě působí, tak buď učil a věděl, nebo učil a nevěděl, oboje je diskvalifikace. To, co se tam dělo, není nahodilost. Muselo se to tam dít řadu měsíců či let," dodal Svoboda.

Lidovci dnes na program schůze sněmovny navrhnou zařadit nový bod, ve kterém by měla vláda informovat o aktuální situaci na univerzitě.

ČSSD chce sněmovní komisi

Sociální demokraté navrhnou na schůzi sněmovny ustavení sněmovní komise, která by se zabývala kauzou plzeňských práv. Vyšetřit měla neoprávněné udělování titulů, ale i roli akreditační komise a ministerstva školství při kontrole problematické fakulty.

Po vzniku sněmovní vyšetřovací komise k plzeňské kauze dnes volal i bývalý proděkan právnické fakulty ZČU Milan Kindl, který je jednou z ústředních postav skandálu. VÍCE ČTĚTE ZDE.


Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni prochází největším skandálem českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že část lidí ji absolvovala možná nestandardně rychle. Podezření padá i na některé politiky.

V souvislosti s případem, která začala plagiátorskou aférou, z funkcí odstoupili už dříve děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič. Ministerstvo školství také podalo kvůli aféře trestní oznámení.

Vyzvalo rovněž ZČU, aby přezkoumala udělené tituly a zrušila je v případě, že je studenti nezískali oprávněně. Pospíšil byl po vypuknutí skandálu dočasně pověřen vedením fakulty. Současně kandiduje na místo děkana. O stejné místo usiluje i pražský advokát Karol Hrádela.

Lidovky.cz, ČTK
  • 92Diskuse