14. ledna 2012 20:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Potápěči bojují marně. Přes 40 lidí zatím nenašli

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Costa Concordia se obrátila na bok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Costa Concordia se obrátila na bok. | foto: Reuters

ŘÍM/PRAHA Bojí se nejhoršího a hraje proti nim chlad a tma. Právě kvůli tmě vzdali záchranáři pátrání po desítkách pasažérů z potopené lodi Costa Concordia. V hledání budou pokračovat v neděli ráno.

Zatím není jasné, kolik pasažérů se ještě nepodařilo najít. Během dne mluvili záchranáři o zhruba 70 lidech z více než čtyřech tisíc, kteří se na luxusní lodi plavili. Večer úřady toto číslo snížily na "zhruba 40".

ČTĚTE VÍCE:

Luxusní výletní loď Costa Concordia se potopila v pátek večer u západního italského pobřeží, u ostrova Giglio. Loď narazila na útes, v boku se při nárazu vytvořila nejméně padesátimetrová trhlina a plavidlo se začalo převracet.

Luxusní výletní loď Concordia ztroskotala u italského pobřeží.

Luxusní výletní loď Concordia ztroskotala u italského pobřeží.

Představitel pobřežní hlídky, kapitán Cosimo Nicastro, řekl televizi Sky TG24, že pohřešovaní by mohli být v kýlu lodi.

Potápěči se snažili zjistit, zda ve vraku lodi není někdo uvězněn. Ale s příchodem tmy přerušili záchranné operace kolem lodi a obnoví je v neděli,

4234 pasažérů a členů posádky

Na palubě 290 metrů dlouhé lodi bylo celkem 4234 pasažérů a členů posádky. Mezi nimi bylo 52 dětí do šesti let. Mezi cestujícími bylo podle AFP téměř tisíc italských turistů, přes 500 Němců a 460 Francouzů. Lodí ale cestovali lidé z celého světa.

Potápěči prozkoumali zatím jen malou část ponořené části lodi a zatím nenalezli další oběti ani stopy po žijících pasažérech. Vrtulníky a čluny stále pátrají v okolí vraku.

Podle místního prefekta Giuseppe Linardiho ale počet pohřešovaných "stále klesá". Například byli nalezeni čtyři Američané na ostrově Giglio, kam je odvezl člověk, který je zachránil, řekl Linardi novinářům.

Palubní lístek si podle agentury AFP koupil i jeden Čech, české ministrestvo zahraničí ale o něm nemá žádné zprávy. Podle mluvčího českého ministerstva zahraničí Víta Koláře ale na seznamu, které má ministerstvo k dispozici, Češi nejsou.

Zatím je potvrzeno, že havárii nepřežili dva francouzští turisté a peruánský člen posádky. Podle zdravotnických zdrojů bylo zraněno asi 40 lidí. Většina z nich má údajně jen odřeniny, ale dva lidé mají těžká zranění.

Na souši pasažéři nacházeli útočiště ve školách, hotelích a v kostele na ostrůvku Giglio. Cestující zcela přečíslili 1500 obyvatel Giglia a starosta ostrova Sergio Ortelli vyzval vvšechny, aby otevřeli své domy cestujícím z lodi. Ti odtud byli pak převáženi do přístavu Porto Santo Stefano na pevnině.

ČTK, mprMartin Prachař
  • 0Diskuse