Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Potápěči na Concordii našli tělo ženy, je 12. obětí

Svět

  16:16aktualizováno  16:28
ŘÍM - Počet obětí na ztroskotané výletní lodi Costa Concordi v Itálii Počet obětí na ztroskotané výletní lodi Costa Concordi v Itálii se zvýšilna 12 poté, co se v jejím vraku podle italských úřadů našlo tělo ženy. Dále se pohřešuje 20 lidí, podle AFP především německých turistů.

Costa Concordia foto: Reuters

Záchranáři ráno obnovili pátrání po pohřešovaných v potopené části vraku obřího plavidla, které před týdnem havarovalo u italských břehů. Zároveň ale podle agentury AFP připustili, že naděje najít někoho živého je už nepatrná.

ČTĚTE TAKÉ:

Odborníci potvrdili, že loď je stabilizovaná a že počasí je lepší, než se předpokládalo. Potápěči tak mohli od 7 hodin SEČ opět sestoupit do hloubky asi 20 metrů, každý sestup trvá 45 minut. "Dnes se zaměřujeme na 3. a 4. palubu," upřesnil mluvčí pobřežní stráže Cosimo Nicastro.

"Naděje najít někoho živého v části pod vodou se zmenšila a tato naděje se zmenšuje každým dnem... Záchranáři budou pokračovat, dokud bude aspoň nějaká naděje... Musel by to být ale zázrak," řekl Nicastro. "I kdyby se při ztroskotání parníku vytvořila vzduchová bublina, je minimální naděje najít v takových podmínkách s nízkými teplotami vody někoho živého," dodal. Těla se podle něj nacházejí spíše uvnitř lodi než v moři.

Pátrání po pohřešovaných na potopené italské lodi Concordia pokračuje

Potápěči našli tělo ženy, jejíž občanství úřady zatím nesdělily, na čtvrté palubě v zádi plavidla krátce před 13:30 SEČ, upřesnil představitel četníků. Současně se záchrannými pracemi vrcholí přípravy na odčerpání zhruba 2400 tun nafty, které podle AFP zůstaly v nádržích parníku a které by se mohly vylít do moře a způsobit velkou ekologickou katastrofu. V pátek večer byly kolem vraku umístěny plovoucí zátarasy na ochranu pobřeží před možným únikem paliva.

Italské úřady potvrdily zprávy, že kolem lodi jsou na hladině skvrny lehkého paliva. Ujistily ale, že jde o velmi malé množství, které nepochází z palivových nádrží, ale z motorů záchranných člunů či mazadel ze strojovny. Toto znečištění je prý zcela pod kontrolou záchranářů. Costa Concordia ztroskotala v noci na 14. ledna a uvízla asi 30 metrů od pobřeží toskánského ostrova Giglio. Dvě a půl hodiny předtím loď vyplula z přístavu Civitavecchia na plavbu po Středomoří. Našlo se 12 mrtvých těl a 20 lidí se stále pohřešuje. Na palubě bylo podle AFP na 3200 turistů z 60 zemí a asi 1000 členů posádky ze 40 zemí, celkem 4229 lidí. Hlavní vina za nehodu se od začátku připisuje kapitánovi.

Loď se podle informací Reuters posunula na kamenitém místě, kde zůstala zachycena.

Společnost Costa Crociere, která ztroskotanou loď vlastní, bude čelit žalobám, přestože se od kapitána distancovala a přeživším cestujícím slíbila proplatit veškeré náklady spojené s nedokončenou plavbou. Advokáti požadují náhradu škody ve výši nejméně 160 tisíc dolarů (3,2 milionu korun) pro každého z cestujících.

"Je jednoduché říkat, že za vše může jen kapitán. V dobách Titaniku to bylo asi lehké tvrdit, když neexistovaly radary. Se vší současnou technologií to již říkat nelze.  Musela být chyba v systému," vysvětluje advokát amerických cestujících Mitchell Proner.

Autoři: ,