Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Potíže s pravdou v Sociální síti

Česko

TĚSNĚ VEDLE

Je-li film uveden slovy „natočeno podle skutečných událostí“ nebo - ještě hůře - „inspirováno skutečnými událostmi“, je namístě mít se na pozoru.

Po takovém úvodu totiž často následuje fikce, která počítá s tím, že divák se tím odkazem na „skutečnost“ nechá uchlácholit, přijme scenáristickou konstrukci bez otázek, jež by v něm vzbudila, kdyby neodkazovala k realitě - věřit se tomu nedá, ale asi to tak holt bylo, když to tak napsali.

Zároveň je ale otázka, jakou pravdu má člověk v těchhle „pravdivých historiích“ očekávat. Jestli se faktická přesnost, historická věrnost a všechny ty další atributy, jež od hraného snímku často ani nemá smysl očekávat, nemohou stát překážkou dosažení toho stupně „pravdivosti“, který je ve filmu dosažitelný.

Velkou pozornost kritiky a publika v Evropě i Americe přitáhl snímek Sociální síť, ve kterém režisér David Fincher a scenárista Aaron Sorkin popisují vznik Facebooku a spory mezi „otci zakladateli“ - Markem Zuckerbergem a Eduardem Saverinem.

Počáteční uniformní entuziasmus později trochu přibrzdili autoři, kteří zpochybnili věrohodnost filmu - autory prezentovaná představa toho, jak se žije na Harvardu, prý odpovídá spíš době, kdy Sorkin chodil na vysokou školu, než dnešku. Vůči Marku Zuckerbergovi autoři postupovali dost nefér - možná to není člověk tak asociální, jak ho snímek vykresluje. Navíc je mu pořád ještě jenom šestadvacet a v tomhle věku si člověk snad zaslouží být trochu šetřen. Motivaci tvůrců Facebooku prý snímek trochu moc zjednodušuje.

To všechno může být pravda. Ambicí autorů ale nemusela být nějaká historicky přesná rekonstrukce, v postavě Marka Zuckerberga třeba chtěli vytvořit „hrdinu naší doby“ a přes něj vynést o té době soud. Právě proto se taky na jejich film, jenž jinak pojednává o věcech pro kameru ani trochu atraktivních (mladí lidé posedávají u počítačů a dohadují se s právníky, občas pijí alkohol), dá dívat - navíc docela se zaujetím. Ne proto, že by se na plátně zjevovala nějaká svatosvatá pravda, ale protože ten snímek představuje pokus nahlédnout a do filmového obrazu zhustit to, v čem žijeme. Skutečný Mark Zuckerberg je člověk, k němuž mám daleko. Ten filmový se snaží promlouvat ke mně a možná snad i o mně. Přinejmenším si ho poslechnu.

O autorovi| ONDŘEJ ŠTINDL redaktor LN

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.