22. července 2010 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Poutní místo na řece Jordán zřejmě zavřou. Voda je příliš špinavá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Kasr al-Jahud, kde podle křesťanské tradice pokřtil Jan Křtitel Ježíše Krista.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kasr al-Jahud, kde podle křesťanské tradice pokřtil Jan Křtitel Ježíše Krista. | foto: Reprofoto

TEL AVIV Blízkovýchodní sekce ekologické organizace Přátelé Země vyzvala izraelskou vládu, aby uzavřela poutní místo na dolním toku řeky Jordán, dokud voda v řece nebude splňovat hygienické požadavky.

Sýrie, Izrael a Jordánsko odčerpává 98 procent vod Jordánu a do zbytku se vypouští nevyčištěná voda z odpadů.


Poblíž biblického města Jericha je místo zvané Kasr al-Jahud, kde podle křesťanské tradice pokřtil Jan Křtitel Ježíše Krista. Ročně k němu směřuje 100.000 turistů a poutníků, aby se smočili v tamní vodě.Kasr al-Jahud, kde podle křesťanské tradice pokřtil Jan Křtitel Ježíše Krista.

Přátelé Země se domnívají, že voda je tam teď tak nečistá, že by se místo mělo dočasně uzavřít. "Jordán je pravděpodobně nejznámější řekou světa. Pro své kulturní a přírodní dědictví je spojena s půlkou lidstva a má symbolický význam pro tři monoteistická náboženství. Bohužel je ale poznamenaná špatným hospodařením a její voda představuje zdravotní riziko," tvrdí Přátelé země.

Ředitel izraelské pobočky Přátel Země Gidon Bromberg obvinil izraelské ministerstvo cestovního ruchu a správu přírodních parků, že udržují nízkou úroveň hygienických norem, aby mohlo místo křtu zůstat přístupné.Kasr al-Jahud, kde podle křesťanské tradice pokřtil Jan Křtitel Ježíše Krista.

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že byly zadány hygienické testy vody a že se na výsledky stále čeká.

Přátelé Země vyzvali Izrael a Jordánsko, aby začaly při čištění řeky spolupracovat. Jejím neblahým stavem trpí všichni obyvatelé údolí řeky, to je 250.000 Jordánců, 60.000 Palestinců a 30.000 izraelských osadníků.


Zvětšit mapu
ČTK
  • 0Diskuse