Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Povánoční výprodeje jsou letos poctivější

Česko

PRAHA Česká obchodní inspekce zahájila kontroly výprodejů, které hned po vánočních svátcích odstartovala většina obchodních řetězců. Výrazně levněji lze nyní pořídit nejen zimní oblečení a sportovní potřeby, ale také spotřební elektroniku či nábytek. Výprodeje budou pokračovat i v lednu. Lidé by ale podle odborníků měli být při nákupech zlevněného zboží opatrní, jelikož někteří obchodníci při výprodejích stále porušují zákony a klamou spotřebitele.

Povánoční slevy v obchodech začali kontrolovat například inspektoři v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Výsledky kontrol budou mít po Novém roce. „Pokud někde obchodník deklaruje slevu, tak nás samozřejmě zajímá správnost oceňování a účtování,“ řekl ředitel inspektorátu pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj Mojmír Bezecný, podle kterého jsou kontroly zaměřeny na prodejny obchodních řetězců i nezávislé maloobchodníky.

Četnost kontrol výprodejů v těchto dnech zvýšili také pracovníci inspektorátu ČOI pro Jihomoravský a Zlínský kraj. „Co se týče zjištění, nejčastěji prodávající uvede slevu na výrobku například 30 procent, ale sleva je odečtena až u pokladny. Spotřebitel tak není seznámen s konečnou cenou před zakoupením,“ shrnula zkušenosti z těchto kontrol ředitelka inspektorátu Tatiana Neuhybelová. Dodala, že občas je také špatně vypočítána konečná cena zboží, která neodpovídá inzerované slevě.

Kontroly ČOI přinášejí ovoce a například jihočeští prodejci se prý každým rokem zlepšují a ubývá nedostatků, které inspektoři zjistí při kontrolách výprodejů. „Obchodníci spotřebitele většinou už dobře informují, i když se najdou chyby, například špatně vypočtená sleva,“ řekl ředitel českobudějovického inspektorátu Daniel Adamec.

Čeští zákazníci mají navzdory zpřísněným podmínkám pro výprodeje stále špatné zkušenosti se slevovými akcemi a stěžují si hlavně na klamavé praktiky obchodníků. Zhruba třetina spotřebitelů v letošní anketě Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) upozornila na to, že obchodníci sice deklarovali zlevněné zboží, ale ve skutečnosti jim slevu neposkytli.

„Například obchodník označí zboží v regále nižší cenou, ale u pokladny pak napočítá původní vyšší cenu,“ uvedlo SOS.

Obchodníci prý také často přelepí původní cenovku novou tak, aby nebyla vidět.

Autor: