17. května 2010 15:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Povodně mění volební kampaň, strany nabízejí pomoc

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Řeka Odra se v noci na 17. května vylila na mnoha místech z břehů. Dobrovolní hasiči pomáhají s evakuací obyvatel zatopených domů v Kopytově, části Bohumína | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řeka Odra se v noci na 17. května vylila na mnoha místech z břehů. Dobrovolní hasiči pomáhají s evakuací obyvatel zatopených domů v Kopytově, části Bohumína | foto: ČTK

PRAHA Záplavy na severní Moravě zasáhly i do volební kampaně v regionu. Hlavní politické strany dnes oznámily, že se místo původně plánovaných volebních akcí zaměří na pomoc lidem při povodních.

ODS přerušila kontaktní volební kampaň v Moravskoslezském kraji, aby mohli členové pomáhat v postižených obcích. ČSSD nabídla finanční pomoc ve výši 1,2 milionu korun. Komunisté slibují, že své kandidáty pošlou pomáhat do terénu. Kampaň kvůli povodním omezila i TOP 09 a také lidovci, kteří budou o finanční pomoci jednat v úterý.

"ODS se rozhodla přerušit kontaktní kampaň. Je potřeba, aby většina kandidátů - krajských, městských, a obecních zastupitelů - byla přítomna ve svých obcích, na svých povodňových štábech a v terénu," oznámil médiím lídr moravskoslezské kandidátky ODS Pavel Drobil. Novináře oslovil v telefonickém vstupu do tiskové konference ODS v pražské centrále strany.

Stoletá voda

Členové ODS i Modrý tým podporovatelů strany jsou podle Drobila připraveni pomáhat v místech postižených povodněmi. "Považujeme to teď za důležitější než jakoukoliv kampaň," řekl.

Sociální demokraté se rozhodli poskytnout postiženým obcím 1,2 milionů korun, které ušetřili zrušením centrálních volebních mítinků. Z této částky by podle nich mělo být financováno například odstranění škod, náhradní bydlení a oprava poškozených domů. "ČSSD zároveň zahajuje finanční sbírku mezi představiteli sociální demokracie, poslanci, kandidáty a členy strany.

Výtěžek sbírky bude poskytnut obětem povodní," uvedli sociální demokraté v dnešní tiskové zprávě. Oznámili také, že podpoří vládu, pokud přijde s mimořádnými opatřeními na likvidaci následků povodní.

Komunisté přidají ruku k dílu

Poslankyně KSČM a jednička moravskoslezské kandidátky strany Kateřina Konečná v tiskovém prohlášení v neděli uvedla, že v případě pokračování dešťů v kraji a nutnosti protipovodňových opatření komunisté odvolají své kandidáty a spolupracovníky z volební kampaně, aby mohli "pomáhat lidem s ochranou jejich obydlí a zmírnění škod, které voda může napáchat".

Most přes Bečvu v Ústí u Teplic nad Bečvou byl neprůjezdný, voda tak odřízla od světa i sousední Opatovice

Také TOP 09 omezila kampaň v některých oblastech ohrožených povodněmi.

"Přerušujeme kontaktní kampaň. V současné době je nejdůležitější zajistit pomoc těm, kteří jsou v ohrožení. Jsme připraveni pomoc zprostředkovat i osobně se do ní zapojit," uvedla jednička olomoucké kandidátky TOP 09 Jitka Chalánková.

Kampaň v Moravskoslezském a Zlínském kraji pozastavili také lidovci, první místopředsedkyně a jednička zlínské kandidátky Michaela Šojdrová novinářům řekla, že lidovečtí kandidáti sledují situaci v jednotlivých obcích a jsou připraveni pomoci. V úterý ráno bude jednat předsednictvo strany, které rozhodne o případné finanční pomoci postiženým.

Lidovky.cz, ČTK