14. října 2014 11:30, aktualizováno  20:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podívejte se, jak politici po volbách porcují místa v zastupitelstvech

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Volební místnost se sportovním zátiším ve Vojenské lázeňské léčebně v Karlových... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební místnost se sportovním zátiším ve Vojenské lázeňské léčebně v Karlových... | foto: MAFRA - Václav Šlauf

CHOMUTOV Někde už jsou povolební koalice narýsované, jinde se čekají složitá vyjednávání. Kdo bude vítěz, kdo poražený a kdo vyšachovaný? Server Lidovky.cz přináší další díl podrobného přehledu z vyjednávacího maratonu.

Dohodnuté koalice:

Praha 7: První radnice s koalicí

Praha 7 je první pražskou radnicí, kde vznikla koalice. Podle očekávání se na spolupráci domluvilo nové hnutí Praha 7 sobě, které volby s velkým náskokem vyhrálo, a Koalice PRO 7. Na dotaz ČTK to dnes řekli kandidát na starostu lidovec Jan Čižinský a budoucí místostarosta Ondřej Mirovský (SZ). Koalice vystřídá dosud vládnoucí ODS a ČSSD.

Chomutov: PRO Chomutov a ANO si vybraly komunisty

V Chomutově bude v následujícím volebním období vládnout koalice hnutí PRO Chomutov, hnutí ANO 2011 a KSČM, jejichž zástupci se na tom dohodli v noci na úterý.

Tato uskupení získala v pětatřicetičlenném zastupitelstvu dohromady 22 křesel. Kandidátem na primátora bude lídr vítězného PRO Chomutov Daniel Černý.

Výsledky komunálních voleb

Hnutí PRO Chomutov i ANO 2011 získala shodně po osmi mandátech, stejně jako dosud vládnoucí ČSSD Jana Mareše. S tou však uskupení proklamující před volbami snahu o změnu spolupracovat nechtěla. Potřebovala ale získat ještě jednoho koaličního partnera. Z možností KSČM nebo hnutí Nový sever se nakonec padla volba na komunisty.

Hnutí PRO Chomutov i ANO 2011 hodlají výsledek voleb v některých okrscích ještě zpochybnit u soudu kvůli podezření z nakupování hlasů u sociálně slabých občanů.

Mělník: Koalice je vytvořená, zbývá jen podpis

Mělnická koaliční smlouva bude podepsána během příštího týdne, mezi koaličními partnery, stranami Mé město, TOP 09 a Mělničané, je 99procentní shoda v programu. Novinářům to na úterní mimořádné tiskové konferenci řekl starosta Ctirad Mikeš (Mé město). Ustavující zastupitelstvo by se mělo konat 5. listopadu. Nová koalice, na které se partneři dohodli v pondělí večer, bude mít v jednadvacetičlenném zastupitelstvu 15 křesel. Mikeš bude dál starostou.

VŠE O VOLBÁCH:

Nymburk: Pravo-levá koalice

V Nymburce uzavřela vítězná Změna pro Nymburk koalici s ČSSD a ODS. Sociální demokraté budou mít křeslo starosty. Obsadí ho lídr ČSSD Mach.

Změna pro Nymburk bude mít statutárního místostarostu, kterým se stane lídr Změny pro Nymburk Pavel Fojtík. Koaliční smlouvu podepsali zástupci všech tří uskupení v pondělí večer, řekl lídr ODS Zdeněk Vocásek. “Samozřejmě Změna pro Nymburk si nárokovala starostu, ale po nějakých dohodách jsme dospěli k názoru, že bude pro město přijatelnější, pokud bude starostou pan Mach,“ uvedl Vocásek.

Kroměříž: Dohodnutá obří koalice

V Kroměříži se na koalici dohodlo hnutí ANO, ČSSD, koalice KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislí a Zdravé Kroměřížsko. Budou mít 17 ze 27 zastupitelů.

Přelouč: Vítězné ANO má smůlu

Město Přelouč na Pardubicku nejspíš povede opět stávající starostka Irena Burešová (ODS), ačkoliv její politické uskupení nevyhrálo volby. Funkce by se měla ujmout popáté. Místostarostou by se potřetí měl stát Ivan Moravec (nestraník). Vítěznému hnutí ANO se koalici sestavit nepodařilo. “Hnutí ANO moje uskupení vyřadilo z koaličních jednání. Úplně nás přehlídli a s ostatními se nedohodli. Utvořili jsme vlastní koalici,“ řekla Burešová.

Kladno: Volba pro Kladno bude vládnout s ANO a KSČM

V Kladně uzavřela vítězná Volba pro Kladno Milana Volfa koalici s ANO a KSČM.

Kde se ještě jedná:

Hradec Králové: Páteř koalice už stojí a míří napravo

Základ budoucí koalice bude tvořit ve volbách jasně vítězný Hradecký demokratický klub (HDK) s TOP 09 a KDU-ČSL, která kandidovala pod značkou Koalice pro Hradec. O dalších případných členech koalice HDK jednala s hnutím ANO 2011, s ČSSD a ODS.

„Všichni jsme si řekli svoje požadavky, nápady, názory na obsazení náměstků či počty radních, ale nic z toho nevzešlo,“ řekl po jednání lídr HDK Zdeněk Fink. Situaci vyhodnotí jeho stranický klub v pátek.  

Kutná hora: Koalice se nejspíš obejde bez vítěze voleb

Vítězná Šance pro Kutnou Horu současného starosty Ivo Šance nabídla místa v nové městské radě všem stranám, které se dostaly do zastupitelstva. Část z nich už ale dala najevo, že o nabídku široké koalice nestojí, zjistila ČTK. Povolební jednání v Kutné Hoře vede druhé nejsilnější uskupení Kutnohorská změna. Chce sestavit koalici bez vítěze voleb s ANO, ČSSD a případně Alternativou pro Kutnou Horu.

Praha: Trojkoalice se nezdá tak pevná jako před volbami

Trojkoalice složená ze Strany zelených, KDU-ČSL a STAN, která ve volbách skončila na třetím místě, není jednotná. Někteří členové váhají, zda přijmout spolupráci s vítězným ANO. Ondřej Mirovský (SZ) a Jan Čižinský (KDU-ČSL) ČTK řekli, že se přiklání spíš ke spolupráci s Praze dosud vládnoucí TOP 09. Zástupci Trojkoalice a ANO právě jednají ve Sněmovně.

Praha 8: Ostrakizace ODS

Sociální demokraté v Praze 8 v rámci povolebního vyjednávání vyloučili spolupráci s místní ODS. Spolupráci s občanskými demokraty vyloučila i Strana zelených (SZ). ANO, které tu zvítězilo a získalo 20,38 procenta hlasů, zahájilo podle informací ČTK povolební vyjednávání. Druhá a třetí skončily ODS a TOP 09, které dosud radnici vládly. Vyjádření zástupců ANO k povolebnímu vyjednávání ČTK shání.

Kyjov: Hnutí Sedmadvacítka nabízí otevřenou koalici

Hnutí Sedmadvacítka nezávislých chce v Kyjově vytvořit pětičlennou koalici, přestože ve volbách vyhrálo s velkou převahou a k zisku nadpoloviční většiny hlasů v zastupitelstvu by mu stačil jeden partner. Hnutí se k tomu uchýlilo kvůli tomu, že každá koaliční strana může městu přinést jiné výhody, řekl dnes ČTK lídr hnutí a starosta František Lukl. Nabídku k vytvoření koalice dostala ČSSD, KDU-ČSL, ODS a ANO. Krok vítězů ostatní strany vítají. Rozhodnout by se mohlo do konce týdne. Sedmadvacítka nezávislých získala v 27členném zastupitelstvu 12 mandátů.

Vítěz oslovil všechny kromě komunistů a nestraníků. „Komunisty z principu a nestraníky kvůli tomu, že se proti nám vyhraňovali už před volbami,“ vysvětlil Lukl.

České Budějovice: Bývalý primátor mimo

Koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL v Českých Budějovicích, na které se v pondělí dohodli hlavní vyjednávači, je zatím nejistá. Lidovcům nepřipadá adekvátní nabídka pouze jednoho místa neuvolněného radního. Další jednání by mělo být ve čtvrtek. Pokud by KDU zůstala neústupná, mohla by ji nahradit ODS .

Podle pondělní dohody ANO a ČSSD by mělo vítězné ANO obsadit v jedenáctičlenné radě města čtyři křesla včetně postu primátora, šest míst chce ČSSD a jedno zbylo pro lidovce.

Ústí nad Orlicí: Hlavně ne KSČM

Radnici v Ústí nad Orlicí by v příštích čtyřech letech mohla vést až tři různá uskupení politických subjektů. Volby vyhrálo sdružení Oušťáci, získalo devět z 27 mandátů. Zatím se rýsuje několik možných variant budoucí koalice, řekl starosta a lídr hnutí Oušťáci Petr Hájek.

„Ukončili jsme první kolo jednání, sešli jsme se se všemi kromě KSČM, protože tu za koaličního partnera nehledáme, ani jsme o ní nikdy neuvažovali,“ uvedl starosta.

Hodonín: koalice ANO s ČSSD a Změnou

V Hodoníně by mohla vzniknout koalice ve složení vítězné ANO, třetí ČSSD a pátá Změna. Lídr ČSSD Roman Sedlačík dnes řekl, že už se zástupci všech tří subjetků sešli. Podle něj jsou jednání na dobré cestě, ale rýsuje se více variant. Lídr ANO a starostka Milana Grauová ČTK řekla, že hnutí chce mluvit se všemi subjekty v zastupitelstvu a hodlá utvořit stabilní koalici. V předešlém volebním období totiž v Hodoníně koalice třikrát padla.

Chrudim: Separátní vyjednávání

Dvě uskupení s nejvyšším počtem zvolených zastupitelů v Chrudimi, SNK ED a hnutí ANO 2011, budou zatím o povolebním uspořádání sil na radnici vyjednávat separátně. Obě získala shodně po šesti mandátech, i když počtem hlasů bylo úspěšnější SNK ED. Znovu se vyjednávači obou subjektů chtějí sejít v pondělí.

„Ani jedna strana zatím není schopná postavit funkční koalici. Je spíše oboustranná snaha obejít se bez toho druhého, ale nic není uzavřeno,“ řekl ČTK lídr ANO Ondřej Kudrnáč.

Havlíčkův Brod: Bez ANO i vítězné KSČM?

O vedení havlíčkobrodské radnice se asi podělí ČSSD s občanskými demokraty, lidovci, TOP 09 a dalšími dvěma sdruženími. Na postu starosty by měl pokračovat Jan Tecl z ODS. Jeho informace potvrdila sociální demokratka Ivana Mojžyšková. Mezi čtyřmi subjekty v opozici zřejmě bude hnutí ANO i komunisté, kteří obecní volby ve městě těsně vyhráli. Z pěti okresních měst na Vysočině se havlíčkobrodští politici dohodli nejrychleji.

Zlín: STAN směřuje mírně nalevo, každopádně najisto

Vítěz voleb ve Zlíně, hnutí STAN, jednalo o koalici po ANO i s ČSSD. Nyní bude vybírat, zda zvolí dvojkoalici s ANO či přibere i ČSSD.

Pardubice: Tahanice o primátora?

V Pardubicích budou o koalici zatím jednat přednostně hnutí vítězné ANO 2011 s ČSSD.  Lídr ANO Milan Chravát se již vidí jako primátor. ČSSD na to ale ještě nekývla. „Náš požadavek na pozici primátora jsme přednesli, vyslechli jsme si jejich stanovisko, nicméně jsme to definitivně neuzavřeli,“ uvedl lídr kandidátky ČSSD Vladimír Ninger. „V zastupitelstvu není jen ANO, ostatní strany mají skoro 80 procent,“ řekl další vyjednávač ČSSD Vítězslav Novohradský.

Pro vznik většinové koalice na magistrátu budou muset přizvat ještě další uskupení. Další schůzka ANO a ČSSD je naplánovaná na sobotu.

Havířov: Koalice komunistů, ANO a hnutí Pro Havířov

Havířov povede v příštích čtyřech letech koalice KSČM, hnutí ANO a hnutí Pro Havířov. Její zástupci podepsali dohodu, podle níž by měl být primátor z Komunistické strany. Jejím volebním lídrem v havířově byl Daniel Pawlas. Koaliční smlouvu podepíší do 30.října. Vítězná ČSSD bude zřejmě v opozici.

Bruntál: Hnutí stávajícího starosty navrhuje čtyřkoalici

Sdružení STAN a nezávislých kandidátů Bruntál 2014 současného starosty Petra Rysa, které vyhrálo komunální volby v Bruntále, předložilo dalším stranám a hnutím nabídku na vytvoření čtyřkoalice. Jejími členy by dále mohly být ANO, ČSSD a PROZMĚNU. Zda se na tomto uspořádání dohodnou, se uvidí v nejbližších dnech, řekl Rys.

Příbram:

Z dosavadních informací vyplývá, že v Příbrami by mohla vzniknout koalice ANO a TOP 09, která by mohla blíže spolupracovat s Šancí pro Příbram. Šéfové hnutí ANO a TOP 09 se shodují, že by se ve dvou vládlo snáze. 

Andrej Babiš o ČSSD a Olomouci:

Přestože hnutí ANO v Olomouci zvítězilo, půjde do opozice. A Andrej Babiš neskrývá rozčarování z dohody ČSSD s ODS, TOP 09 a KDU-ČSL: „Udělali z nás pitomce, ale kvůli Olomouci nebrečím. Chtěli jsme udělat prověrku všech smluv, ale strany, které se dlouhodobě znají, se raději dohodly za šest minut. A to jsme ČSSD nabízeli primátora. Soc. dem. koalicí s ODS, lidovci a TOP 09 podepsala smrtelný pakt a voliči jim to za dva roky v krajských volbách vrátí,“ řekl Právu Babiš.

Lidovky.cz, ČTK
  • 3Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz