Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Povolte hudbu, znělo z ulice

Česko

Mladí lidé se bouří proti vyhlášce zakazující žebrání. Vadí jim, že současně nepřímo zakázala i hudební produkci v ulicích Brna.

BRNO Tak bouřlivou reakci nezažili brněnští politici, ani když radikálně zdražili „šalinkarty“. Do ulic Brna vyrazily protestovat stovky mladých lidí. Důvod? Vyhláška zakazující žebrání, která postihla i pouliční umělce. Ti nesmějí vzít za své výkony ani korunu.

Během několika dnů vznikla na internetu výzva, která včera vyústila v sérii několika desítek vystoupení po celém městě. Právě hudebníci, ale i žongléři a další vystupující předváděli své umění. Mnozí si dali před sebe klobouk či houslový futrál a k němu cedulku: Prosím, nedávejte nám peníze. Vyhláška byla totiž první den platná. „Měl jsem za to, že nedělám nic v rozporu s dobrými mravy. Vinou této vyhlášky, která ze mě dělá zločince, mě už bohužel v ulicích Brňané neuslyší,“ tvrdí jeden z hudebníků a iniciátorů protestu, mistr v beatboxu Ondřej Havlík.

Střed města se změnil ve velký koncertní sál, kde se navzájem přelévaly a překrývaly tóny i žánry. Někteří také popíjeli pivo i víno, i když i to jiná vyhláška od včerejška také zakazuje. Na originální protest trochu doplatil oficiální program na náměstí Svobody, kde v rámci festivalu Brno – město uprostřed Evropy vystupovaly folklorní soubory.

Kapely hrající po obvodu náměstí jim přetahovaly publikum a přehlušovaly je. „Strážníci nám to přišli vysvětlit a my se přesuneme o pár metrů dál. Odcházíme, protože nás hezky poprosili. Kdyby nás vyhnali, budeme hrát dál,“ shodli se mladí hudebníci ze seskupení Zlé žestě.

Většina Brňanů nečekaný hudební svátek vítala. „Je vidět, že je to spontánní, a někteří navíc opravdu moc hezky hrají,“ pochvaloval si pětašedesátiletý Karel Musil. I když vyhláška fungovala první den a účastníci přiznávali, že chtějí vyzkoušet její dopad, městská policie nezasahovala. „Vždy se snažíme postupovat s ohledem na závažnost skutku,“ řekla její mluvčí Denisa Kapitančíková. Politici navíc už jednají o tom, jak dopad zmírnit.

Starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka přišel s myšlenkou vytvoření music-pointů, kde by kapely a umělci mohli vystupovat. Právě Šťástku si přitom vybrala část protestujících za terč. On totiž tvrdil, že výjimka nemá smysl, neboť by se „pouliční alkoholici, vybavení rezavou poklicí, do které budou mlátit dlažební kostkou, vymlouvali, že jsou pouličními muzikanty“. Kritizoval tak skupinky mladých žebráků, kteří okolí popouzejí i hraním na píšťalky – jenže napadl všechny vystupující. „Najít bič na ty agresivní žebráky, s tím bych docela souhlasil. Ale tady se s vaničkou vylévá dítě,“ podotkl jeden z účastníků protestu.

Někteří politici slibují úpravu, protestující už chystají podnět k ministerstvu vnitra, aby vyhlášku napadlo u Ústavního soudu. Norma podle nich má „skrytě totalitární směřování“.

***

BRNĚNSKÁ VYHLÁŠKA HLAVNĚ ŘÍKÁ, CO ŽEBRÁNÍ NENÍ

Protižebrácká vyhláška, která od včerejška platí v Brně, označuje žebrání za činnost, která může být „v rozporu s dobrými mravy, ochranou bezpečnosti, zdraví a majetku“. Samo žebrání však upřesňuje pouze „negativně“, nepopisuje tedy, co žebráním je, pouze říká, že za žebrání se nepovažuje: * vybírání peněz studenty související s ukončením střední školy (tzv. poslední zvonění) * vybírání milodarů členy řeholních řádů * vybírání finančních prostředků v rámci veřejné sbírky a sjednávání dárcovství, při kterém nedochází k vybírání finančních prostředků v hotovosti. Vyhláška tak neumožňuje činnost pouličních umělců, například s hudebními nástroji, loutkami a dalšími pomůckami. Její autoři měli obavy, že žebrák, který bude třeba bušit do bubínku, by se mohl vymlouvat na uměleckou činnost.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.