Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

‚Povolte tlumiče zbraní, chrání sluch.‘ Zákon z éry Caponeho vadí zbrojařům

USA

  6:00
WASHINGTON/PRAHA - Svého času to byl veřejný nepřítel číslo jedna a i takřka sedmdesát let po smrti to je legenda. Al Capone alias Zjizvená tvář. Gangster všech gangsterů. Postrach Chicaga. Jím režírovanými pouličními přestřelkami se inspirovali scenáristé od Broadwaye po Hollywood.

Kdo si ve Spojených státech chce pořídit tlumič, musí povinně odevzdat své otisky prstů, fotografii, dostat povolení od místního šerifa - a připravit si peněženku. foto: Shutterstock

Právě éra krvavého řádění jeho nohsledů se členy konkurenčních gangů v ulicích amerických měst však zplodila i nejedno omezení držení zbraní. Od kulometů, zkrácených brokovnic až po tlumiče a další artikly tolik oblíbené podsvětím 20 .a 30. let. Navíc pokud je dodnes při násilném trestném činu použit tlumič, podle federální legislativy může pachatel počítat s nejméně 30 roky za mřížemi.

Nutno podotknout, že s těžkým srdcem ovšem regulaci nenesou jen další generace gangsterů, ale i vlivná zbrojařská lobby. Zájemci o pořízení tlumiče se totiž musí podrobit větší kontrole než při koupi samotné zbraně.

Peníze a trpělivost

Pokud si tak dnes kdokoliv ve Spojených státech chce pořídit tlumič, musí povinně odevzdat své otisky prstů, fotografii a dostat povolení od místního šerifa.

‚Horší byla jen epidemie AIDS.‘ Svět ztracené generace bělochů se hroutí

A není to taky vůbec levná záležitost. Kromě nemalé částky čistě za tento doplněk, která se u novějších modelů pohybuje mezi dvěma sty až dvěma tisíci dolary, si musí zájemci připravit i dalších dvě stě dolarů jako jednorázový poplatek za pořízení. Vyřízení celé záležitosti pak obvykle podle agentury Reuters zabere něco mezi čtyřmi a devíti měsíci.

Tlumiče nepodléhají regulaci zdaleka jen v USA, třeba v Česku jsou považovány za zakázaný doplněk zbraně, pokud k nim neudělí výjimku přímo policie. Za oceánem, kde je v některých amerických státech pořízení střelné zbraně jen o málo náročnější než vyrazit si do supermarketu pro večeři, to je ovšem přinejmenším poněkud paradoxní.

Střelná zbraň s tlumičem.

V žádné jiné zemi světa nepřipadá na počet obyvatel tolik zbraní. Nejméně jednu vlastní v průměru asi třetina domácností.

Vlivná zbrojařská lobby se přitom nijak netají, že by již dávno zákon ušitý na míru realitě éry Ala Caponeho nejraději definitivně poslala k ledu. V roce 2011 se proto v kruzích napojených na zbrojní průmysl zformovala oficiální zájmová organizace pod názvem Americká asociace pro tlumiče.

Od té doby se jí podařilo prosadit ve dvou amerických státech jejich legální držení, v další šestnáctce jejich legalizaci při lovu a ve třinácti státech vyjmout z pravomoci místních šerifů možnost rozhodovat o vydání povolení. Asociace se nyní soustředí na hrstku států, které zatím odolávají povolit tlumiče, byť jen pro lov.

Pomůcka k ochraně sluchu?

Lobbisté při prosazování zbrojařských zájmů přitom využívají veškerého svého umu. Pokouší se tak třeba z tlumičů setřást ono mysterium nebezpečné výbavy, s níž se plíží filmoví zločinci ke svým obětem. Místo toho mění jejich veřejný obraz v pomůcku k ochraně sluchu. Vypomáhají si i jazykovým posunem, který jim v označení tlumičů angličtina nabízí.

Albánie, brána džihádu na Západ. Zbraně z Balkánu proudí do rukou teroristů

Jejich horlivý zastánce – arizonský republikán Matt Salmon – argumentuje, že ho padesát let aktivní střelby dovedlo až k nošení naslouchátka. Osmapadesátiletý kongresman, jenž se střelbě věnuje od dětství, loni na podzim předložil návrh zákona, který by zjednodušil získání povolení.

„Pokud existuje něco, co by zmírnilo poškození sluchu, měli bychom to podpořit,“ hájil nápad republikánský kongresman. Z opačného politického tábora však zaznívají argumenty, že tlumiče ztěžují šanci vypátrat kriminálníky nebo pytláky.

„Jaký legitimní důvod může asi tak mít člověk k tomu, aby se potuloval po ulicích města s tlumičem?“ namítal podle Reuters demokrat Joe Mullery z okrsku Minneapolis, jenž vykazuje stabilně vysokou kriminalitu.

Jenže jak ukazují statistiky posledních let, poptávka po tlumičích mezi Američany navzdory všem omezením rapidně roste. Jen mezi březnem 2012 a únorem 2015 se jejich prodej víc než zdvojnásobil z 361 tisíc na 792 tisíc. Zbrojaři však nenechávají nic náhodě i pro případ, že by zkraje příštího roku usedl v Bílém domě další demokrat, usilující o omezení zbraní. Chtějí co nejdříve uvést na trh takové zbraně, které by tlumič měly v sobě rovnou zabudovaný.