14. června 2014 7:28, aktualizováno  14:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Povstalci v Luhansku sestřelili vojenské letadlo, na palubě zahynulo 49 lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ukrajinské ministerstvo oznámilo, že armádní dopravní letoun byl zasažen... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinské ministerstvo oznámilo, že armádní dopravní letoun byl zasažen... | foto: ČTK

KYJEV Proruští vzbouřenci u východoukrajinského města Luhansk sestřelili armádní letoun, v jehož troskách zahynulo 49 příslušníků ukrajinské armády. Podle informace ukrajinského ministerstva obrany bylo na palubě dopravního letounu Il-76 devět členů posádky a čtyřicet příslušníků dněpropetrovského výsadkového praporu. Všichni po pádu letadla zahynuli. K útoku se přihlásili bojovníci "Luhanské lidové republiky".

Ukrajinské ministerstvo oznámilo, že armádní dopravní letoun byl zasažen velkorážným kulometem při přistávacím manévru na luhanském letišti. Povstalci, kteří letiště už řadu dní ostřelují, pravděpodobně zasáhli stroj i raketou země-vzduch. Incident se stal kolem 01:10 místního času (00:10 SELČ).

Jednotka ukrajinských výsadkářů měla v rámci plánované rotace nahradit vojáky sloužící v regionu. Stroj převážel i výzbroj, potraviny a zásoby, uvedla ukrajinská agentura Unian.

K útoku na dopravní letoun se přihlásili bojovníci "Luhanské lidové republiky".
Jednotka ukrajinských výsadkářů měla v rámci plánované rotace nahradit vojáky sloužící v regionu. Stroj převážel i výzbroj, potraviny a zásoby, uvedla ukrajinská agentura Unian.

K útoku na dopravní letoun se přihlásili bojovníci "Luhanské lidové republiky". Jejich mluvčí Oksana Čigrinová prohlásila, že armádní letoun "porušil nařízení lidového gubernátora Valerije Bolotova o bezletové zóně nad Luhanskem". V Bolotovově rozkazu se údajně uvádí, že proti narušitelům mají být přijata "příslušná opatření".

"Teroristy čeká odplata"

Ukrajinský prezident Petro Porošenko kvůli sestřelení letadla svolal mimořádnou schůzi Rady národní bezpečnosti a obrany. "Všichni, kdo jsou odpovědní za cynický teroristický čin takového rozsahu, musejí být potrestáni. Ukrajina potřebuje mír, ale teroristy čeká náležitá odplata," uvedl Porošenko v prohlášení, jež zveřejnila prezidentská kancelář. Na neděli byl na Ukrajině vyhlášen státní smutek.

V noci se podle ukrajinských médií bojovalo i ve městě Horlivka v Doněcké oblasti. Do bojů zasáhlo ukrajinské letectvo, které raketou zasáhlo budovu městské policie, kterou okupují vzbouřenci. Zásah vyvolal požár, při němž bylo zničeno třetí a čtvrté patro budovy. Útok si vyžádal jednoho mrtvého a několik zraněných.

Podle sdělení povstalců byl při akci sestřelen ukrajinský bombardér Su-24. Stroj se zřítil mimo obydlené oblasti, jeho pilot se údajně katapultoval. Armáda tuto informaci nepotvrdila, z nezávislých zdrojů není možné ji ověřit.

Proruští vzbouřenci u východoukrajinského města Luhansk sestřelili armádní letoun, v jehož troskách zahynulo 49 příslušníků ukrajinské armády.

Proruští radikálové na východě Ukrajiny už sestřelili několik armádních letadel, sobotní útok je ale nejtragičtější. Minulý týden zahynuli na palubě sestřeleného dopravního letadla tři vojáci, koncem května v troskách vrtulníku Mi-8 zemřelo 14 lidí včetně ukrajinského generála.

Podle zpravodajského serveru Cenzor střeží luhanské letiště dvě výsadkářské jednotky, které jsou už týden fakticky v obklíčení. V okolí je několik povstaleckých palebných postů, které se vojákům nedaří zlikvidovat.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz