Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

‚Pozoruhodný lídr a hrdina.‘ Někteří světoví státníci chválili diktátora Castra

Svět

  13:01aktualizováno  13:50
PRAHA - Reakce na smrt kubánského vůdce Fidela Castra ze strany světových lídrů byly smíšené. Ne všechny ale byly standardní. Někteří lídři za své komentáře dokonce sklidili vlnu kritiky od médií i na sociálních sítích. Největší nevoli způsobili předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který Castra označil za hrdinu, a kanadský premiér Justin Trudeau, jenž pobouřil komentářem o „pozoruhodném lídrovi“.

Fidel Castro s rodinou kanadského premiéra Justina Trudeaua na Kubě v roce 1976. foto: AP

Terčem kritických reakcí se stali ti lídři, kteří podle zahraničních médií přehlíželi stinné stránky Castrovy vlády a zdráhali se jej označit za diktátora, jenž zatýkal, mučil a zabíjel své odpůrce. Připomínají také, že ve velkém zavíral homosexuály, a pozastavují se nad tím, že největší lítost nad Castrovou smrtí vyjadřovali liberální lídři, kteří například Donalda Trumpa označovali za homofoba.

„Se smrtí Fidela Castra svět ztratil člověka, jenž byl pro mnohé hrdinou,“ vyjádřil se například předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. V oficiálním prohlášení pak také stojí, že „byl schopen změnit politický kurz své země a jeho vliv sahal za její hranice“. Byl podle něj jednou z největších revolucionářských osobností 20. století.

26.listopadu 2016 v 13:34, příspěvek archivován: 28.listopadu 2016 v 12:13

With the death of #FidelCastro, the world has lost a man who was a hero for many. https://t.co/u0ULZoG8Fl

Co vedlo Junckera k označení hrdina, se snažil v Evropské komisi zjistit zpravodaj České televize Bohumil Vostal. Citoval pohled ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka: „Možná někdy Fidel Castro bojoval za svobodu. Ale já jsem nikdy nemohl zapomenout, že když jsme my v roce 1968 také bojovali za kus svobody, tak Fidel Castro podpořil Sovětský svaz a invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.“ Reakcí Junckerova mluvčího bylo vyjádření, že „je potřeba pohlížet na Castra v globální perspektivě a nepohlížat na realitu tak úzkou optikou“.

KDO POJEDE NA POHŘEB?

  • Mluvčí ruského prezidenta Dimtrij Peskov oznámil, že se Vladimir Putin pohřbu nezúčastní, protože má příliš mnoho práce s přípravou tradičního projevu o stavu země.
  • Zdrženlivě se ohledně účasti vyjádřil i kanadský premiér Justin Trudeau, na kterého se snesla mohutná vlna kritiky kvůli příliš pozitivním komentářům na Castrův účet. Podle jeho mluvčí Kate Purchaseové se ale za Kanadu určitě někdo zúčastní.
  • Lídr britských labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že na pohřeb pojede. Naopak představitelé britské vlády všichni svou účast odmítli.
  • Před účastí na pietě za kubánského diktátora varují představitelé amerických republikánů. Ted Cruz či Newt Gingrich odrazují prezidenta Baracka Obamu, aby odcestoval na Kubu či tam posílal nějakého jiného amerického představitele. Bílý dům se zatím k tomuto tématu nevyjádřil.
  • České ministerstvo zahraničí o víkendu vyjádřilo soustrast Castrově rodině, zároveň však uvedlo, že se Česká republika rozcházela s Fidelem Castrem v pohledu na vývoj ve světě. Mluvčí ministerstva Michaela Lagronová uvedla, že žádný z oficiálních českých představitelů na Castrův pohřeb nepojede. Nechystají se tam ani představitelé opoziční KSČM.
  • Pozvánku na pohřeb na Kubě vyhlíží slovenský premiér Fico, který řekl, že pokud ji dostane, určitě se zúčastní.

I šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová byla sentimentální. „Fidel Castro byl muž plný odhodlání a historická osobnost. Zemřel v době velkých výzev a nejistot a také v době velkých změn ve své zemi,“ napsala.

Podobně jako Juncker, označoval Castra za hrdinu i předseda britských labouristů Jeremy Corbyn. „Vybudoval špičkové zdravotnictví a vzdělávací systém. Projevoval také velkou mezinárodní solidaritu,“ řekl Corbyn a dodal také, že za svou kariéru měl množství velkých úspěchů. Ocenil také to, že přežil ve funkci množství amerických prezidentů.

Corbyn nebyl se svými komentáři úspěšný ani mezi svými spolustraníky. Bývalá ministryně vnitra Jacqui Smithová Corbynam se podle BBC snažila předsedu labouristů korigovat. „Castro přežil tolik prezidentů proto, že ti byli na rozdíl od něj demokraticky zvolení,“ řekla. Labouristický poslanec Mike Gapes zase připomněl, že podle neziskové organizace Human Rights Watch, že se pod Castrem na Kubě „děly mnohem horší věci, než jen nějaké problémy a excesy“.

Australský list Herald Sun připomněl také, že pozitivně se o kubánském diktátorovi vyjadřoval generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Kubáncům nabídl podporu mezinárodní organizace „v době národního smutku“. Během Castrovy vlády podle něj ostrov udělal pokroky v oblasti vzdělání, gramotnosti a zdraví. Pan Ki-mun vyjádřil také naději, že „Kuba bude pokračovat na cestě reforem“.

Lidé pokládají květiny před kubánskou ambasádou v Moskvě.
Provizorní pamětní deska za Fidela Castra ve Vietnamu.

Trudeau: Přítel mého otce

Šok ve své zemi vyvolal kanadský premiér Justin Trudeau, který v oficiálním vyjádření napsal, že Castrova smrt je „ztrátou pozoruhodného vůdce“, který však byl „kontroverzní postavou“.

„Fidel Castro sloužil svým občanům více než půl století. Ačkoliv byl kontroverzní, i jeho kritici vnímali obrovskou věrnost kubánskému lidu, který choval hlubokou a trvalou lásku ke svému lídrovi. Můj otec pyšně označoval Castra za svého přítele a měl jsem možnost jej potkat po smrti mého otce,“ stojí mimo jiné v prohlášení Trudeauovy premiérské kanceláře. Trudeauův otec byl kanadským premiérem 15 let a Castro se zúčastnil i jeho pohřbu.

Lídr opoziční kanadské konzervativní strany Maxime Bernier se snažil uvést na pravou míru některá Trudeauova tvrzení, například to, že dlouhé období vlády znamená, že Castro byl diktátor, či kolik obětí „pozoruhodný vůdce“ za svou vládu způsobil.

Poradce kanadského premiéra pro zahraniční politiku Roland Paris byl jedním z prvních, kteří kritizovali liberálního politika. „Nebylo to prohlášení, které bych mu doporučil,“ řekl. List The Washington Post dal dohromady seznam kontroverzních státníků, které nějakým způsobem Trudeau velebil. Kromě Castra mezi nimi figurují i kambodžský diktátor Pol Pot, nebo Josef Stalin.

Kuba prožívá smutek. Castrův popel bude putovat Kubou na místo pohřbu

Ačkoliv po svém prvním prohlášení Trudeau svoje výroky korigoval, nevzal zpět, co řekl nejdříve. „Kanaďané vědí, že vždy hovořím o lidských právech a mluvil jsem o nich s Fidelovým bratrem Raúlem Castrem před dvěma týdny i všude jinde na světě,“ řekl pro kanadský server iPolitics odrážeje kritiku, že nechal bez povšimnutí porušování lidských práv na Kubě.

V neposlední řadě se stal terčem kritiky i slovenský premiér Robert Fico. „Jen chtěla žít svým vlastním životem a mnozí ji za tuto odvahu nenáviděli,“ řekl Fico na adresu Castrovy Kuby s tím, že nikdy nikoho neohrožovala. Uvedl také, že pokud jej pozvou, určitě se zúčastní státního pohřbu.

Slovenský Denník N ale premiéra kritizoval, že Kuba minimálně ohrožovala své vlastní občany, kteří se chtěli postavit autoritativnímu režimu a skončili kvůli tomu na mučidlech či v exilu.

Autor: