21. června 2019 7:00 Lidovky.cz > PR > PR sdělení bydlení

Malý obývací pokoj? Zvětšete ho opticky pomocí 5 tipů

Malý obývací pokoj? Zvětšete ho opticky pomocí 5 tipů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malý obývací pokoj? Zvětšete ho opticky pomocí 5 tipů | foto: ČTK

Obývací pokoj patří k hlavnímu centru každého bytu. Je to místo, kde se většinou schází celá rodina nebo se do něj přivádějí různé návštěvy. Proto by měla být tato místnost pohodlným místem s příjemnou atmosférou, kde se člověk cítí dobře. Jak toho ale docílit, zejména když je menších rozměrů?

Jak na malý obývací pokoj?

Pokud se nechcete pouštět do rozsáhlé rekonstrukce, která v některých případech není ani možná, existují způsoby, jak uspořádat obývací pokoj tak, aby působil větší.

Malý obývací pokoj? Zvětšete ho opticky pomocí 5 tipů

1.Začněte od podlahy

Při výběru podlahy se zaměřte hlavně na jednotný povrch a barvu. Vhodné jsou například dřevěné nebo plovoucí podlahy. Dobrým pomocníkem jsou také metrážové koberce, které dokážou sjednotit místnost a působit přehledně.

Co naopak nedoporučujeme - používat kontrastní vzory, které působí rušivě a celý prostor svým vzhledem spíše zmenšují. Vyhněte se rovněž vzorovaným tapetám. A pokud na nich trváte, zvolte raději menší a nenápadné vzory, které budou v interiéru působit lépe než s těmi velkými.

2.Nechte nábytek létat

Pokud nevlastníte nábytek nebo ho máte v plánu vyměnit, vsaďte na ten vyrobený na míru. Do malých prostor je ideální závěsný nábytek, který zanechává volnou podlahu a tím prostor působí větší.

3.Využijte výšku

Optické zvětšení místnosti lze docílit i tím, že využijete prostor do výšky. Jinými slovy to znamená, že si například vyberete jednu zeď, na kterou pořídíte jednu stěnu nebo dlouhé a úzké police, které místnost opticky zvětší. Nápomocné jsou také průhledné záclony, které propouští maximum světla a dlouhé závěsy ve světlých barvách a jemných vzorech.

4.Vypíchněte jednu věc

Super tipem je odvést pozornost od malé místnosti. To uděláte tak, že zvýrazníte jeden bod - např. pořídíte výraznější kus nábytku. Tím může být prostorná pohovka, velká dekorace na stěně či jiný zajímavě řešený bytový kousek.

5.Zrcadlo udělá divy

Možná to znáte, možná ne, ale zrcadlo v místnosti udělá divy. Odráží totiž světlo protější stěny a tím ho opticky zvětší. Doporučujeme vybrat zrcadlo s pěkným rámem, který se bude hodit ke zbytku použitého nábytku.

Pokud vás některý z našich tipů zaujal, pusťte se do úprav malého obývacího pokoje. Sami budete překvapeni, co malá změna s místností dokáže.

Za inspiraci děkujeme firmě eAMADEO - podlahy, koberce, PVC