Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > PR > PR sdělení byznys

Aukční síň Sotheby's bude dražit dílo malíře a výtvarníka P. Hábla

Aukční síň Sotheby's bude dražit dílo malíře a výtvarníka P. Hábla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aukční síň Sotheby's bude dražit dílo malíře a výtvarníka P. Hábla | foto: 

Slavná londýnská Sotheby's zařadila do své listopadové aukce s názvem 20th Century Art: A Different Perspective dílo malíře Patrika Hábla – diptych s názvem Black Composition I+II.

Patrik Hábl se tak stane v porevolučním období pátým žijícím Čechem, který má tu čest být po Davidu Černém, Stanislavu Kolíbalovi, Krištofu Kinterovi a Jiřím Sopkovi zařazen do světového výběru nejlepších děl 20. a 21. století. Očekává se, že prodejní cena bude nejvyšší dosaženou částkou za Háblův obraz a pravděpodobně se toto přelomové a velice atraktivní dílo stane jeho aukčním rekordem. „Jsem velmi poctěn, že mne ze Sotheby’s sami oslovili. Pro mne osobně je diptych Black Composition I+II iniciační a zásadní dílo a jsem velmi rád, že ze strany Sotheby’s padla volba právě na něj,“ dodává Patrik Hábl.

Aukční síň Sotheby's bude dražit dílo malíře a výtvarníka P. Hábla

Aukce se koná od 4. do 12. listopadu online. Diptych bude vystaven v Londýně od 7. do 11. listopadu na aukční výstavě v prostorách Sotheby’s. Ve stejné aukci budou dražena například i díla Františka Kupky, Josefa Sudka, Pravoslava Kotíka nebo Václava Špály.

Aukční síň Sotheby's bude dražit dílo malíře a výtvarníka P. Hábla

Diptych Black Composition I+II byl naposledy viděn na samostatné výstavě v Grazu a je také iniciačním dílem Háblovy nově objevené techniky, kde používá vrstvenou malbu, kterou fyzicky vytrhává. Patrik Hábl je žádaným autorem, který je zastoupen jak ve státních galeriích, tak soukromých sbírkách doma i v zahraničí. Patří mezi nejviditelnější představitele české neštětcové malby své generace. Svými projekty budí posledních 5 let pozornost nejen v Česku, ale také v zahraničí, například v Německu nebo Japonsku. Je držitelem Waldesovy ceny a Europol Art Award a je také zastoupen v J&T art indexu, který pomáhá sběratelům s investicemi do umění.

Aukční síň Sotheby's bude dražit dílo malíře a výtvarníka P. Hábla

V současné době můžeme vidět výstavy Patrika Hábla v muzeu MUD Benešov (do 20. 1. 2020), kde vytvořil monumentální instalaci z uhlí a spálených větví Vyhořelá země, v galerii Václava Chada ve Zlíně s názvem S, M, L, XL (do 6. 12. 2019) nebo Bilderklang v mnichovské galerii Kalt (do 31. 3. 2020).

Aukční síň Sotheby's bude dražit dílo malíře a výtvarníka P. Hábla

Háblovy prostorové instalace se nedávno staly součástí Paláce Drn a Paláce Špork (2017-18), postavené oceňovaným architektem Stanislavem Fialou. Jeho další umělecké vstupy do architektury lze nalézt v realizacích Park Palmovka (Fišer+Aulík architekti, 2018), kde vytvořil monumentální obraz připomínající vodopád, nebo nově ve Vinařství Lahofer ve Znojmě (Chybík+Kryštof Architekti, 2019), kde malby s názvem Vrstvy pokrývají celé klenby. Setkání s jeho realizacemi v architektuře nebo galerii je vždy silným zážitkem. To potvrzuje také Háblova poslední letošní výstava v Galerii Villa Pellé v Praze a její nadšené ohlasy. Novinář a kritik umění Petr Volf o ní napsal: „Intenzita, s jakou vstoupil do pražské Pelléovy vily malíř Patrik Hábl, je výjimečná, opravdu velmi málo vídaná. Jeho výstava je komplexní, přesně vyladěná a postupně graduje. Jako by do ní nainstaloval záhadné čerpadlo energie, které mrazivý den rozpustí v přílivu světla. Můžeme se obdivovat malířskému umění, kdy autor nepoužívá štětec, ale nanáší barvy pomocí válců nebo tyčí na plátno či na dlouhé pásy papíru, jako to dělají malíři třeba v Číně nebo Japonsku“.

Aukční síň Sotheby's bude dražit dílo malíře a výtvarníka P. Hábla

Patrik Hábl má za sebou více než 50 samostatných výstav po celém světě včetně výstav v Miláně, Kjótu, Grazu nebo v Mnichově. Jeho práce byla také zařazena do čtvrtého a šestého Pekingského mezinárodního uměleckého bienále a vystupoval na skupinových výstavách v Paříži, New Yorku, Istanbulu a Curychu. V současné době žije v Praze a pedagogicky působí na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (Umprum).

Aukční síň Sotheby's bude dražit dílo malíře a výtvarníka P. Hábla

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....