16. července 2019 7:00 Lidovky.cz > PR > PR sdělení byznys

Bitcoin trhá rekordy, už překonal hranici 10 000 USD

Bitcoin trhá rekordy, už překonal hranici 13 000 USD | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bitcoin trhá rekordy, už překonal hranici 13 000 USD | foto: WCA Holding a.s.

Bitcoin trhá rekordy, už překonal hranici 10 000 USD a útočil dokonce 14 000 USD. Bitcoin strmě stoupá vzhůru a ostatní kryptoměny nechává v pomyslném prachu. Jeho postavení ve světě virtuálních měn je za poslední dva roky nejsilnější. Jak to půjde dál?

V dlouhodobém horizontu tato nejznámější virtuální měna dramaticky posiluje. Překonala pomyslnou hranici 10 000 USD. Cena bitcoinu je nyní třikrát vyšší než před půl rokem, kdy byl takzvaný „medvědí trh“, tedy sestupný cenový cyklus.

Celý loňský rok kurz bitcoinu padal, z rekordních 20 000 USD až pod hranici 4 000 USD, kde vydržel až do počátku letošního roku. Od té doby ale každý měsíc výrazně posiluje. Uvidíme, kam se jeho hodnota ještě vyšplhá.

Bitcoin trhá rekordy, už překonal hranici 13 000 USD

Kurz bitcoinu je relativní

Kurz bitcoinu žene vzhůru především zájem institucionálních investorů, který během posledního roku vzrostl na čtyřnásobek. Zatímco konvenční měna má své podpůrné mechanismy, hodnota bitcoinu je zcela závislá na tom, co jsou za ni investoři ochotni zaplatit.

V roce 2011 Bitcoin vzrostl za pár dní z méně než 1 dolaru na bezmála 30$. V roce 2013 se dokázal během 2 měsíců vyšplhat ze 120$ na více než 1100$ a od poloviny roku 2017 do konce roku vzrostl z 1000$ až na 20 000$.

Bitcoin trhá rekordy, už překonal hranici 13 000 USD

Za účelem stability byly vyvinuty „stable coiny“ (USDT, USDC, PAX...), které jsou korelované 1:1 s klasickými měnami, například s dolarem. Bitcoin neměl být nikdy stabilní, ale na rozdíl od klasických měn je deflační, takže by jeho hodnota měla časem stoupat. Proto se také někdy nazývá „digitální zlato“.

Ekonomická nestabilita může mít na kryptoměny naopak pozitivní vliv, typickým příkladem je hyperinflace ve Venezuele, kde krypto v podstatě nahradilo místní měnu a je široce akceptované.

Bitcoin trhá rekordy, už překonal hranici 13 000 USD

Naučte se proplouvat světem kryptoměn

Lákají vás kryptoměny? Přidejte se mezi žraloky! Sledujte Žralocisobě.cz a jejich facebookové stránky, kde najdete edukativní videa pro začátečníky i profesionály, pravidelné hot news i technické články. Žraloci sobě!

Více informací najdete na www.zralocisobe.cz.

Najdete na Lidovky.cz