Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České firmy jsou součástí elity světového jaderného byznysu

  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
12. června roku 1869 zakoupil vnuk ševce a syn lékaře, průmyslník Emil Škoda nevelkou továrnu v Plzni a dal jí do vínku své vlastní příjmení. Tehdy v ní pracovalo 33 dělníků. Modernizovaný závod začal vyrábět zařízení pro pivovary a cukrovary, a také různé druhy zbraní.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Lidovky.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Lidovky.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

České firmy jsou součástí elity světového jaderného byznysu foto: Rosatom Central Europe s.r.o.

Komerční sdělení

O téměř století a půl později podepsal Josef Perlík, ředitel Škoda JS, která je jednou ze součástí bývalého strojírenského komplexu, v Moskvě kontrakt na dodávky mimořádně složitého zařízení – bezpečnostního systému pro arménskou JE Mecamor. Plzeňský závod, který je zakládajícím členem Aliance české energetiky, se účastnil mezinárodního fóra Atomexpo 2017.

Díky tomuto fóru se Moskva, kde se Atomexpo od 19. do 21. července 2017 konalo, stala centrem světového jaderného průmyslu. Přivítala zde šest a půl tisíce delegátů z 65 zemí světa. Jednou z nejpočetnějších delegací byla právě ta česká – tvořilo ji čtyřicet lidí. V průběhu konání Atomexpa bylo uzavřeno 50 různých dohod a memorand. Ohledně rozsahu a počtu uzavřených smluv patřily české firmy k těm nejúspěšnějším.

Jednou z klíčových smluv bylo memorandum mezi Aliancí české energetiky a ruskou korporací pro atomovou energii Rosatom, které podporuje účast českých firem na projektech ruského jaderného gigantu po celém světě. Portfolio zahraničních zakázek Rosatomu jsou 44 energobloky. Hodnota zakázek pro české podniky může dosáhnout miliard dolarů.

Memorandum podle vyjádření Josefa Perlíka zcela jistě podpoří další zvýšení účasti českých firem především v projektech Rosatomu mimo Rusko. „Naše pracovní skupina bude zkoumat možnost zapojení konkrétních firem v konkrétních projektech v rámci připravovaných nebo již dohodnutých dodávek. Může se to týkat i společností, které nejsou členy Aliance, pokud budou dostačovat jejich výrobní kapacity,“ zdůraznil Perlík.

Aliance z vlastní iniciativy zajistí podporu při získávání exportního financování účasti českých společností v těchto projektech.

Česko-ruskou spolupráci v jaderné energetice podpoří také státní společnosti na pojištění exportu obou zemí. Memorandum, které to zakotvuje, bylo podepsáno společností EGAP na straně jedné a ruskou agenturou EXIAR na straně druhé. Vzájemná spolupráce se bude týkat především projektů ve třetích zemích.

„Tímto způsobem můžeme podpořit dodávky českých firem spojené s výstavbou nových jaderných elektráren, jejichž hlavním dodavatelem bude Rosatom,“ prohlásil generální ředitel EGAP Jan Procházka.

Mnohé firmy jsou si vědomy, že zakázky pro ruskou korporaci jim umožňují zachovat si kompetence i v době, kdy se v České republice žádné nové bloky JE nestaví.

V současné době se české firmy účastní prakticky všech projektů, realizovaných Rosatomem, od severního Finska až po nejjižnější stát Indii.

Pro první dva bloky indické jaderné elektrárny Kudankulam dodalo sedm českých firem zařízení a komponenty v celkové hodnotě přesahující 662 milióny korun.

Objem dodávek společnosti Arako pro projekty Rosatomu v období mezi lety 2008 a 2015 přesáhl 1,4 miliard korun, jiný výrobce armatur Mostro dodal v letech 2007-2015 produkci v hodnotě téměř miliardy korun. Sigma Group dodala v letech 2009 a 2015 zařízení za více než 700 milionů korun а ZPA Pečky vyrobila v období mezi lety 2012 a 2016 zařízení v hodnotě přibližně 110 milionů korun.

Na Leningradskou JE-2 dodalo sedm českých společností zařízení za 309 milionů korun, na Běloruskou JE dodalo 14 firem zařízení v celkové hodnotě 257 milionů korun. Na dodávkách v hodnotě 595 milionů korun pro Rostovskou JE-2 se podílelo 11 českých společností.

Ředitel společnosti Sigma Group a.s. Jiří Tomášek zdůrazňuje, že zakázky přinášejí nejen zisk, ale také možnost zachovávat výrobní parametry na špičkové úrovni a rozvíjet nové technologie. S nadějí hledí na perspektivu dodávek pro dva nové bloky JE Kudankulam, jejichž výstavba byla zahájena koncem letošního června. „Jsme účastníky tendrů na dodávky čerpadel pro projekty 3. a 4. bloku JE Kudankulam. A doufáme, že vyhrajeme,“ říká Tomášek.

I Anton Slobodin, generální ředitel společnosti Kabelovna Kabex, vidí široké perspektivy spolupráce s Rosatomem. „Dodali jsme například tisíce kilometrů kabelů pro první dva bloky JE Kudankulam a připravujeme se na tendry na dva nové bloky – třetí a čtvrtý. Nedávno byla navíc podepsána indicko-ruská dohoda o výstavbě bloků číslo 5 a 6 této jaderné elektrárny. Jen v samotné Indii mají v plánu postavit až 12 bloků podle ruských projektů. To jsou pro naši práci ohromné perspektivy,“ říká Slobodin.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...