13. února 2018 7:00 Lidovky.cz > PR > PR sdělení byznys

Deset milionů za týden? Dají se sehnat přes dluhopisy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ondřej Marek a Jiří Mesároš, zakladatelé Dluhopisy.cz, rozjeli v Česku nový trend financování malých a středních firem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Marek a Jiří Mesároš, zakladatelé Dluhopisy.cz, rozjeli v Česku nový trend financování malých a středních firem. | foto: Dluhopisy.cz

Obliba dluhopisového financování v Česku roste. Firmy oceňují rychlost a méně papírování, než kdyby si šly pro peníze do banky. Investoři zase dostávají zajímavé úroky a mohou se podílet na rozvoji českého podnikání.

„Denně se nám ozve alespoň jedna společnost, která chce vydat svou emisi. Většinou chtějí peníze rychleji, levněji, nebo ve větším objemu, než by je získaly v bance. Nechtějí se zahltit administrativou nebo mají zajímavý projekt, který bankovní úředníci neumějí uchopit,“ říká jednatel serveru Dluhopisy.cz Jiří Mesároš.

Ačkoli financování prostřednictvím dluhopisů na tomto portálu využívají zejména malé a střední firmy, výjimkou nejsou ani větší společnosti. Například účetní společnost UOL se 190 zaměstnanci (včetně brigádníků) si v roce 2005 dala za cíl změnit zkostnatělý způsob zpracování účetních služeb, vytvořit nový trh a stát se na něm klíčovým hráčem. A povedlo se. Její pobočky dnes najdeme ve všech krajích Česka a v Bratislavě a jejích služeb využívá na 2500 klientů.

Dluhopisy UOL se úspěšně prodávají s ročním úrokem 5,6 procenta. Její další expanzi na Slovensko tak se zájmem financují lidé, nikoliv banka.

Rychlé financování

Kromě emise UOL se inzeruje na portále Dluhopisy.cz dlouhodobě více jak 20 investičních akcí. A téměř 30 projektů už si své peníze odneslo. Například Jaroslav Dvořák sehnal potřebné peníze opravdu rychle. Za pouhých 5 dní získal za úrok 9 procent ročně celých 10 milionů korun.

Dvořák, který zpracovává dubové dřevo, je ukázkovým příkladem přitažlivého záměru. V majetku má pozemky se vzrostlými lesy, potřebnou techniku, každoročně navyšuje svůj obrat a v současnosti dokončuje výstavbu vlastní výrobní haly. V dalším rozvoji mu bránil nedostatek skladových zásob. Dobové kulatiny je dlouhodobě nedostatek, její cena proto stále roste a rychlý úpis dluhopisů Dvořákovi pomohl vyřešit problém.

Spolehlivý partner tuzemských podnikatelů

Portál Dluhopisy.cz je prvním nezávislým a úzce specializovaným webem, který se zabývá kompletní problematikou dluhopisů v České republice. Jeho cílem je přehledně, pravidelně a především objektivně poskytovat podrobné informace o dluhopisech. 

Svým návštěvníkům navíc k užitečným informacím umožňuje i nákup dluhopisů přímo od emitentů nebo tržiště pro vzájemné obchodování s dluhopisy. Nákup je bez poplatků a úroky se pohybují mezi 6 až 10 procenty ročně. Portál provozuje společnost Centrum dluhopisů od roku 2015.

Najdete na Lidovky.cz