Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Jaký je rozdíl mezi kartáčovými a bezkartáčovými elektrickými motory?

Elektrické motory jsou jednou z nejzákladnějších komponent moderních systémů. Aniž bychom to věděli, tak je denně užívají různé druhy mechanismů a přístrojů, se kterými jsme běžně v kontaktu. Slyšíte větráček v počítači nebo notebooku? Pohání ho bezkartáčový elektrický motor.

Jaký je rozdíl mezi kartáčovými a bezkartáčovými elektrickými motory? foto: Impression Media, s.r.o.

Udělali jste si dneska ráno smoothie, nebo umleli kávu? I tentokrát vám elektromotor posloužil.

Elektrické motory jsou zkrátka všudypřítomné. Jejich základní funkce je velice prostá a společná pro všechny druhy elektromotorů. Přesto jsou trošku odlišné dvě varianty, které se denně používají v odlišných systémech. A to kartáčové a bezkartáčové elektrické motory.

Jak funguje základní elektrický motor?

Základní elektrické motory Bühler jsou založeny na principu magnetické indukce. Uvnitř motoru vždy najdeme několik extrémně důležitých komponentů. Jedním z nich je indukční cívka, která je napájena různým proudem. Podle úrovně proudu, který do ní vtéká se také zvyšuje indukce, což má později dopad na výkon motoru. Druhou komponentou jsou totiž magnety. Magnety jsou opačně polarizované a s rostoucí indukcí se pokouší dostat od cívky. To následně generuje jeho otáčení a na světě najednou máme otáčivý motor.

Bezkartáčové motory a jejich funkce

Mnohem častěji jsou používané takzvané bezkartáčové motory. Jsou jakýmsi opakem komutátorových motorů. Často je můžeme najít pod názvem EC motory Bühler. Jedná se o druh motorů, které jsou napájeny jednosměrným proudem. Jsou používány především v menších komponentách, protože jsou velice jednoduché konstrukčně. Díky minimálním rozměrům se tak EC motory používají především pro aktivní prvky, jakým mohou být větráčky v různých zařízeních. Nevýhodou ale je, že mají špatný výkon, pokud jsou pod nízkým napětím. Proto jsou užívány pro zařízení, kde se počítá s konzistentně vyššími otáčkami.

Komutátorové motory se skvělými vlastnostmi

Podstatně jiné jsou komutátorové DC motory Bühler. U nich je zásadní výhoda v tom, že dokáží podávat kvalitní výkon i v případě, kdy se od nich očekávají poměrně dost malé otáčky. Nejsou tady tak žádné ztráty jako je to u bezkartáčových motorů. Uvnitř motoru jsou pevné magnety, takzvané komutátory, které zodpovídají za jeho správnou funkci.