Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > PR > PR sdělení byznys

Okružní plavby: Plujte na sever za fjordy, trolly a architekturou

Lotyšsko - Riga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lotyšsko - Riga | foto: Orbis Link

Pobaltí, norské fjordy, hansovní města… Severní Evropa ukrývá nebývalé množství přírodních i kulturních pokladů. Ideálním způsobem, jak z nich poznat co nejvíce, nabízí okružní plavby výletní lodí.

Ideálním začátkem okružních plaveb na sever Evropy jsou německé přístavy. Češi na nich kromě kvalitní infrastruktury a řady atrakcí ocení hlavně pohodlnou dopravu autem. Hamburk se pyšní 2 500 mosty (nejvíce v Evropě) či domem hrůzy Dungeon. Z terasy televizní věže Heinricha Hertze spatříte i velká jezera v čele s Alsterem, vyhlášené zoo a novou Labskou filharmonii. V Bremerhavenu vás okouzlí maják Loschenturm z roku 1854, námořní muzeum či expozice v ponorce Wilhelm Bauer.

Než před sebou v dáli spatříte norské pobřeží, obeplujete Dánské království. Vidět rozhodně musíte metropoli Kodaň (odsud se také často vyplouvá) s historickou přístavní pevností Kastellet, zábavním parkem Tivoli a sochou Andersonovy malé mořské víly. Aarhus nabízí architektonicky cenné Staré město, dóm sv. Klimenta a zámek Marselisborg.

Tajemná norská zákoutí

Symbolem Norska jsou hlavně fjordy, nádherné ledovcové zálivy mezi srázy hor, jako je např. 15 km dlouhý Geiranger (UNESCO). Druhou nejnavštěvovanější atrakcí země je zábavní park v Kristiansandu, v Alesundu mají největší norský rybářský přístav a ve Stavangeru nejstarší katedrálu.

Norsko - Geiranger

Norsko - Geiranger

Trolí stěna u Molde je s 1 100 m nejvyšší vertikální stěnou v Evropě. V Tromso, vyhlášeném dobovými dřevěnými domy, mají nejsevernější pivovar a botanickou zahradu na světě. V Trondheimu se pyšní 102 m dlouhým korunovačním dómem norských králů Nidarosdomen, zároveň největším gotickým chrámem celé Skandinávie.

Norsko

Poplujete-li ještě více na sever, čeká vás magická krajina skalnatých hor a  zálivů s křišťálově čistou vodou kolem Lofot a Špicberků, o kterých se říká, že na nich žije více medvědů než lidí.

Norsko - Ålesund

Norsko - Alesund

S výletní lodí však neexistují žádné hranice. Na svých plavbách na sever plují až do skotského Invergordonu, k Orknejským a Shetlandským ostrovům. Na Islandu vám neunikne hlavní město Reykjavík ani „metropole severu“ Akureyri, od severního polárního kruhu vzdálená jen 98 km. Vodopád Dettifoss patří s výškou 44 m k největším v Evropě.

Okružní plavby za krásami Pobaltí

Pro okružní plavby Pobaltím se využívá německý Kiel s parky, jezery, válečnými pevnostmi a dvojicí botanických zahrad. Vyplouvá se i z přístavu Warnemünde u Rostocku. Skutečnou raritou je zdejší model sluneční soustavy v poměru 1:biliónu, takže Pluto najdete 6 km daleko od Slunce.

Zato litevská Klajpeda s venkovní galerií Park soch Martyna Mažvyda leží 600 km daleko, což pro výletní loď není žádný problém. Stejně pohodlně dosáhnete švédský Stockholm s královským letním zámkem Drottningholm, finské Helsinky s pevností Suomenlinna, lotyšskou Rigu s četnými secesními památkami či estonský Tallinn s hradním vrchem Toompea.

Skutečnou perlou je Petrohrad, přezdívaný též „Benátky severu“. K vidění tady je Zimní palác (od roku 1922 součást slavné galerie Ermitáž), palác Admirality, Alexandrův sloup, katedrála sv. Petra a Pavla v Petropavlovské pevnosti s nejvyšší pravoslavnou věží na světě, katedrála sv. Izáka či Kazaňská katedrála.

Rusko - Petrohrad

Rusko - Petrohrad

Obraťte se na cestovní kancelář Orbis Link a vyberte si svou dovolenou za krásami severní Evropy na palubě lodních společností Costa, MSC, NCL, AIDA a Holland America Cruises.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Lotyšsko - Riga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Lotyšsko - Riga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Lotyšsko - Riga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....