Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Šetřím, šetříš, šetříme

  0:01
Kdo by nechtěl v dnešní době ušetřit? Jak to ale udělat, když náklady na vytápění stále jen rostou? Poradíme, jak ze začarovaného kruhu ven. A protože je léto, je ideální čas na úpravy, změny a vylepšení, která se nám v zimě vrátí.

PREměření foto: PRE

U starších domů i bytů je naprostou nutností věnovat zvýšenou pozornost technickému stavu budovy - zejména z pohledu hospodárného využívání energií. Je totiž možné, že vám starou nezateplenou fasádou uniká zbytečné teplo, a náklady na vytápění se tak neúměrně rok od roku zvyšují.

Vyhazovat peníze oknem

Když si paní Jana Veselá koupila byt ve starším panelovém domě, nikdy by ji nenapadlo, kolik bude muset doplácet za energie. Dlouho přemýšlela, čím to může být, protože v předešlém bytě tolik peněz za topení nikdy nedávala. Využila proto služby společnosti PREměření, a nestačila se divit. Výsledek byl šokující. Teplo unikalo nezateplenou fasádou, skoro to vypadalo, jako kdyby topila s otevřeným oknem. Rozhodla se proto v bytovém družstvu navrhnout zateplení fasády a výměnu netěsnících oken. Uspěla a tento rok již se vysokých faktur obávat nemusí. 

Možná vás překvapí, že největší tepelné ztráty jsou v drtivé většině případů způsobeny úniky tepla otvorovými výplněmi - okny a vstupními dveřmi. Tyto tepelné ztráty mohou činit až 50 % (v extrémních případech i více). Před případným zateplením obvodových stěn je tedy vhodné začít právě výměnou obvodových výplní, jelikož technologie prací na sebe navazují (je kontraproduktivní jeden rok zateplit obvodový plášť a druhý rok vyměňovat okna). 

Je vám příběh paní Jany povědomý? Je možné, že i vy platíte více, než musíte. Zkuste se obrátit na pracovníky společnosti PREměření, kteří pomocí bezkontaktního termovizního měření jednoduše a efektivně lokalizují tepelné úniky v různých částech panelových a bytových domů, rozvodů tepla a TUV. Pracovníci společnosti mají znalosti jak správně takové měření provést a výstupem je přehledná zpráva - protokol o výsledku měření a ještě k tomu také poradí, jak lze tyto energetické ztráty snížit.

Tepelné ztráty zpravidla vznikají prostupem stavebními prvky a konstrukcemi (střechou, stropem, stěnou, okny a dveřmi, podlahou, nevytápěnými prostory) a větráním. Podíl těchto tepelných ztrát je závislý na tepelně technických vlastnostech ochlazovaných konstrukcí a kvalitě (těsnosti) otvorových výplní (oken, dveří).

PREměření

Procentuální podíl tepelné ztráty prostupem a větráním činí u nezateplených panelových domů přibližně 70 % prostupem ku 30 % způsobeným větráním.

Chytré řešení šetří peníze

Novinkou je tzv. systém chytrého měření, někdy se nazývá multi-utilitní měření. "Tento systém umožňuje měřit on-line všechna energetická média v domě nebo průmyslové výrobě. Při tomto měření se neměří jen elektřina, ale je možné měřit spotřebu vody, plynu i tepla," říká Václav Vodrážka, ze strategie a rozvoje produktů a popisuje další výhody.

"Uživatel tohoto systému má tak možnost sledovat v reálném čase svoji spotřebu a reagovat na její nečekané výchylky. Studie ukazují, že se takto dá ušetřit až 15 % nákladů za energie." Patnáct procent nákladů je již zajímavá částka, která potěší rozpočet každé domácnosti.

Pracovníci PREměření dále pomohou s jakýmikoli elektroinstalačními pracemi. Zajistí rychle a za rozumnou cenu veškeré činnosti související s dodávkou elektřiny. Obnovují dodávku, zřizují nebo rekonstruují odběrná místa pro přímé i nepřímé měření elektrické energie, rekonstruují hlavní domovní vedení a provádí revize elektroinstalace. Nebojte se na ně obrátit, i pokud potřebujete vyřídit jakékoli formality při jednání s příslušným distributorem elektřiny.

Důležitou součástí společnosti PREměření je i revize elektroinstalace a spotřebičů, která je povinná ze zákona. Odborné revize se provádějí u elektrických rozvodů (vedení, zásuvek, vypínačů, osvětlení) a kontrolují se elektrické spotřebiče včetně příslušenství.

Kompletní nabídku služeb PREměření získáte na telefonním čísle 733 143 143 nebo na www.premereni.cz/sluzby.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...