4. ledna 2019 0:01 Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

7 + 1 rada, jak vybrat ta nejlepší okna

7 + 1 rada, jak vybrat ta nejlepší okna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 7 + 1 rada, jak vybrat ta nejlepší okna | foto: Vekra

Přemýšlíte, že by si Vaše okna zasloužila nový kabátek a nevíte, jaký materiál vybrat? A co všechno při výběru zohlednit? Přinášíme Vám pár rad, které Vám pomohou zorientovat se a vybrat ta správná okna pro Váš dům či byt.

RADA č. 1: Okna vybírejte podle toho, kde mají sloužit. Tepelná izolace je jen jednou z důležitých vlastností, věnujte pozornost i ochraně před hlukem a bezpečnosti

Materiál není to nejdůležitější. Prvky, na kterých přímo závisí vlastnosti a funkčnost oken a dveří jsou:

  • Profilový systém
  • Izolační zasklení
  • Kvalitní kování

Jejich výběr v žádném případě nepodceňujte a nešetřete na nich.

Profilový systém

Profily rámů a křídel musí být dostatečně tvarově stálé. Musí totiž unést značnou váhu izolačního zasklení.

Izolační zasklení

Tvoří většinu plochy oken a má vliv na tepelně izolační vlastnosti okna, útlum hluku a ochranu před rozbitím.

Kvalitní kování

Kování, kterým jsou rámy a křídla osazené by mělo zajistit bezproblémovou funkčnost a bezpečnost oken. Musí být snadno seřiditelné, protože pouze správně seřízená okna mohou dobře izolovat.

RADA č. 2: Izolační vlastnosti oken prakticky nezávisí na materiálu okenních rámů a křídel

Současná okna (ať už jsou dřevěná, dřevohliníková, hliníková nebo plastová) mají srovnatelné izolační vlastnosti. Na tvrzení, že plastová okna nedýchají, zapomeňte!

Moderní okna byt utěsní, vzduch a s ním i vzdušná vlhkost nemá kudy samovolně unikat. Stará okna, kterými táhlo, vlastně „dýchala“ a většinou nebylo třeba v zimě větrat, aby z bytu odešla přebytečná vlhkost. Po výměně oken je třeba především se naučit správně větrat,“ říká Ing. J. Korbelář, technický manažer VEKRA OKNA.

Platí to jak pro plastová okna, tak pro okna ostatních typů. Pokud dům není vybaven rekuperací, která se vlhkosti zbaví bez ztráty tepla, je třeba používat odsavače par a efektivně větrat. I v zimě.

7 + 1 rada, jak vybrat ta nejlepší okna

RADA č. 3: Po výměně oken optimálně nastavte interiérovou teplotu a naučte se správně větrat.

V zimě větrejte krátce, ale intenzivně, aby odešla vlhkost, ale zároveň aby se neprochladily stěny a zařízení. Používat v zimě ventilaci není vhodné.

RADA č. 4: Plastová okna musí mít uvnitř plastového profilu kvalitní kovovou výztuhu, která zajistí, aby se nekroutila.

Výztuha je důležitá. Hlavně tmavá okna se v létě za parného sluníčka mohou ohřát i na teploty vyšší než 60°C. Pokud nebudou kvalitně vyztužená, mohou ztratit tvar a „kroutit se“.

RADA č. 5: Při výběru dřevěných oken se zaměřte na jejich povrchovou úpravu.

Právě ona totiž rozhoduje o tom, jakou péči jim budete muset v budoucnu věnovat.

TIP PRO VÁS: Pro víc podrobností se podívejte na Praktického Rádce

RADA č. 6: Všechna moderní okna potřebují alespoň jednou za rok promazat kování podle návodu od výrobce a prohlédnout těsnění.

Okna nejsou právě malou investicí. Aby dobře a správně plnila účel, je třeba věnovat jim tu správnou péči. Vždy na jaře a na podzim je dobré okna umýt, čistá a suchá dřevěná okna je třeba ošetřit balzámem doporučeným od výrobce oken. Před zimní sezónou je třeba silikonovým olejem promazat všechny pohyblivé části kování. Pokud trochou silikonového oleje nebo glycerinu přetřete i očištěné pryžové těsnění oken, bude dlouho v dobrém stavu.

7 + 1 rada, jak vybrat ta nejlepší okna

RADA č. 7: Chtějte vědět, kdo je skutečným výrobcem vašich oken.

Nikdy totiž nevíte, kdy budete potřebovat odbornou pomoc. Možnost obrátit se přímo na výrobce může být velkou výhodou. „Často nás kontaktují lidé, kteří si pořídili levná plastová okna neznámého původu a nyní hledají, kdo by jim poskytl servis,“ dodává Ing. Jiří Korbelář z VEKRY.

Rada na závěr : Porovnejte výhody a nevýhody jednotlivých materiálů

Velkou výhodou plastových oken je, že nepotřebují téměř žádnou speciální péči o povrch. Postačí je pravidelně mýt.

„Při šetrném zacházení a péči o kování budou sloužit desítky let,“ dodává Ing Korbelář z VEKRY. Při mechanickém poškození ale není snadná oprava.

7 + 1 rada, jak vybrat ta nejlepší okna


Dřevěná okna
lahodí oku. Jsou vhodná všude tam, kde potřebujete tvarově atypické nebo velké rozměrné prvky. Naopak tam, kde je vysoká vlhkost např. zimní zahrady pro pěstování rostlin atd. jsou nevhodná.

Hliníková okna lze tónovat do jakékoli barvy a své využití najdou hlavně v moderních stavbách.

Dřevohliníková okna spojují přírodní dřevo a odolnost hliníku. Díky hliníkovému opláštění není potřeba pečovat o jejich povrchovou úpravu.