Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Aktuální stav na trhu s nájemními byty v Praze

Aktuální stav na trhu s nájemními byty v Praze foto: ČTK

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Lidovky.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Lidovky.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Trh s nemovitostmi bývá často používán jako jeden z rozhodujících ukazatelů ekonomické, a někdy i společenské situace. Podle něho se mimo jiné dozvídáme, jak na tom jsme, co všechno si můžeme dovolit, jaké trendy aktuálně převažují či jaká je vůbec dostupnost bydlení.

V poslední době začíná být problematika bydlení poněkud ožehavým tématem: roste cena bydlení, energie výrazně zdražují, inflace znehodnocují úspory a lidé jsou naopak nuceni šetřit na svých výdajích. Jak se výše zmíněné skutečnosti odrážejí na trhu s nemovitostmi?

Konec dlouhodobého trendu?

V České republice většina domácností upřednostňuje bydlení ve vlastní nemovitosti, v nájemních bytech a domech žije přibližně pouze pětina obyvatel. V poslední době si ovšem stále méně lidí může dovolit vlastní bydlení. Příčin takové situace se nabízí hned několik - vysoké (a stále stoupající) ceny bytů a domů, rostoucí inflace, zdražování stavebních prací i materiálů nebo menší dostupnost hypoték. To vše má za následek, že lidé se stále častěji zajímají o nájemní byty. Jenže těch je na trhu s nemovitostmi extrémní nedostatek. Může to být důsledek většího přílivu migrantů z Ukrajiny, problém nedostatku nájmů má však spíše kořeny v samotném trhu s nájemními byty: lidé u nás nejsou zvyklí příliš často se stěhovat, trh s nájmy je sám ze své podstaty spíše marginálním a navíc zde nefungují dostatečně velké nájemní společnosti, které by dokázaly statický trh rozhýbat podobně jako v jiných evropských zemích. Fond nájemních bytů je postaven spíše na jednotlivcích, pro něž pronájem představuje pouze vítaný vedlejší příjem, a nejsou proto tolik motivováni ke změně svého chování. To ale pomalu přestává platit.

Nadstandardní zájem versus extrémní nedostatek

Kromě výše uvedených příčin způsobuje nedostatek nájemních bytů rovněž nízká (natož plánovaná) výstavba, což může mít v některých regionech doslova fatální následky. Pro stále více lidí se nájemní bydlení stane jediným možným řešením osobní bytové situace, poptávka nadále poroste a ceny nájmů se budou dále zvyšovat. Pokud se domácnost rozhodne pro nájemní bydlení, má pramalou šanci, že odpovídající byt vůbec najde. O byty nabízené realitními společnostmi mezi sebou doslova soupeří desítky zájemců, rozhodnout se musí téměř okamžitě. Například v Praze je situace nejhorší za posledních deset let. Bytů je extrémní nedostatek, zájem je naopak nadstandardní - lidé do internetových vyhledávačů zadávají slova stěhování Praha stále častěji.

Další řešení

Protože trh s nájemními byty uspokojí jen málokoho z vážných zájemců, hledají lidé alternativní řešení. S rostoucími náklady obecně přibývá zájemců o menší a levnější byty (především o jednopokojové a dvoupokojové). Větší, a tedy i dražší byty jsou dostupné pro omezený počet lidí, popřípadě si je ve velkých městech pronajímají studenti, kteří se o výdaje na byt rozdělí. Trend sdíleného bydlení je v posledních letech stále populárnější především pro mladou generaci a lidi s vyšším vzděláním. Rádi cestují a nedodržují stereotypy, v nichž byli vychováni jejich rodiče. Nebývale vzrostl také zájem o bydlení v chatových koloniích, ať už se jedná o důchodce, kteří svůj městský byt přenechali svým potomkům, či jej pronajímají, nebo o nové rezidenty. Alternativní bydlení v mobilheimech, maringotkách, jurtách či hliněných domech láká stále více nadšenců. Stačí trocha půdy, na níž lze umístit dům na kolečkách, nebo si dokonce vlastníma rukama a s pomocí zručných kamarádů vlastní domeček postavit.