Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bolestem zad lze snadno předejít, říká Prof. dr. sci. Janko Popovič

  7:00
Dle statistik postihují chronické bolesti každého druhého člověka se sedavým zaměstnáním. Řešení je snadné, musíte najít takovou židli, jejíž hlavní úlohou je odstraňovat bolesti zad. Jedná se o zdravotní židle. Důležité však je umět rozlišit skutečně funkční zdravotní židli od marketingových triků.

Srovnání sezení - Zdravotní židle vs. "ergonomická židle" foto: SpinaliS

Prof. dr. sci. Janko Popovič, dr. med: je členem lékařské asociace a lékařské společnosti ve Slovinsku, stejně jako několika dalších zahraničních asociací, včetně New Yorské Akademie věd, Mezinárodní společnosti pro studium bederní páteře a Mezinárodní federace pro operace páteře.

V rozhovoru s námi vysvětluje, proč dlouhé sezení v kanceláři, jakkoliv je dnes běžné, není pro naše tělo přirozené a téměř u nikoho se neobejde bez následků v podobě bolestí zad či poškození páteře. Naštěstí již dnes existují speciální židle, které se snaží tento problém vyřešit, tzv. zdravotní židle, jejichž hlavní úlohou je odstraňovat bolesti zad. A právě pro lidi se sedavým zaměstnáním označuje výběr správné zdravotní židle jako nejdůležitější preventivní opatření pro snížení bolesti zad a problémů s páteří vůbec.

Profesor Popovič dále vysvětluje, že židle bychom měli posuzovat primárně dle zdravotních parametrů (spíše než dle technických) a vyjmenovává důležité parametry, podle kterých poznáte, zda vám vybraná kancelářská židle pomůže od bolestí zad nebo ne. 

Prof. dr. sci. Janko Popovič, dr. med. vysvětluje, proč není dlouhé sezení v kanceláři přirozené

Hlavní parametry ideální zdravotní židle vhodné pro celodenní sezení jsou čtyři. Pokud židle splňuje alespoň tyto 4 základní parametry, je s jistotou, že všechny ostatní zdravotní principy jsou zachovány.

  1. Sedák židle musí být pohyblivý do všech stran - umožňuje pohyblivost pánve, protože z pánve vychází pohyb celého těla. Dle Janka Popoviče je pohyb těla klíčový z mnoha zdravotních hledisek v zájmu prevence i odstranění již existujících problémů s páteří. Za zdravotní židli nelze považovat židli s pevným sedákem, neboť taková židle se sedícímu nemůže dokonale přizpůsobit (kopírovat pohyby těla).
  2. Područky a zádová opěrka, musí být pevné = nezávislé na pohybu sedáku. Jedině tak může sedícímu nabídnout dostatečnou oporu a zaručit správné postavení páteře. Pozor na židle, které se hýbou celé, tj. sedák včetně područek nebo dokonce i se zádovou opěrkou! Sezení na nich je nevhodné, protože se nejedná o pohyb pánve, nýbrž o „balancování“ celé horní poloviny těla včetně hlavy. Toto neprospívá ke zpevňování zádových svalů, ani správnému postavení páteře, nýbrž vede spíše k posilování nohou s rizikem nerovnoměrného přetěžování zádových svalů.
  3. Zdravotní židle musí mít „Klinické hodnocení zdravotnické pomůcky“ od min. 2 nezávislých odborných zařízení. Klinické hodnocení je zcela konkrétní proces, vztahující se na všechny produkty se zdravotními účinky, trvající několik měsíců. Vydat jej mohou pouze lékaři s odborností na úrovni např. docent, profesor, primář příslušného oddělení, přednosta kliniky apod., kteří mají odpovídající rozsah praxe a židli posuzují z hlediska zdravotních efektů na lidskou páteř. Bohužel, mnoho prodejců (z marketingových důvodů) tvrdí, že jejich židle jsou zdravotní, anebo že se jedná o židli pro zdravé sezení. Tuto skutečnost však může potvrdit pouze lékař po provedení výše popsaného klinického hodnocení. Hodnocení produktu vydané samotným výrobcem nebo lékařem či fyzioterapeutem, jehož odbornost neodpovídá výše uvedenému, se rovná spíše subjektivnímu názoru, bez relevantní garance zdravotních účinků židle na vaši páteř.
  4. Židle by vám měla být příjemná. Po celodenním sezení vám tělo samo „řekne“, zda mu vybraná židle vyhovuje nebo máte raději zvolit jiný model. Jelikož má každý člověk jinou tělesnou výšku a hmotnost, je žádoucí, aby výrobce nabízel vícero modelů zdravotních židlí se stejnou funkcí pro minimálně 5 typů různých postav. Pokud se jedná o skutečně účinnou zdravotní židli, prodejce by neměl mít problém vám ji před koupí bezplatně zapůjčit na testování. Podle toho mimo jiné poznáte, jak moc si za svým produktem stojí.

Sedák na pružině vás navždy zbaví bolesti zad

Názor Janka Popoviče potvrzuje i Primář neurochirurgického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně, MUDr. Michal Filip Ph.D., který uvádí:

Za své praxe jsem měl možnost se setkat s mnoha pacienty, kteří při práci dlouhodobě setrvávají ve vynucené poloze jako je dlouhé sezení, ale i stání. Důsledkem statické pozice sezení je přetížená páteř a ochablé zádové svaly.

Bolestem zad lze snadno předejít, říká Prof. dr. sci. Janko Popovič
Bolestem zad lze snadno předejít, říká Prof. dr. sci. Janko Popovič

Lidé by měli sedět zdravě, přičemž zdravé sezení definuji jako správné držení těla + aktivace hlubokého stabilizačního systému páteře ke zpevnění svalů.

Měl jsem možnost otestovat vícero zdravotních židlí a dospěl jsem k názoru, že požadavky v rámci prevence bolestí zad při dlouhodobém sezení splňuje pouze zdravotní židle SpinaliS a to hlavně díky pohyblivému sedáku na pružině, který umožňuje „aktivní sed“.

MUDr. Michal Filip Ph.D. odpovídá na otázku: Jak je možné, že židle SpinaliS s pohyblivým sedákem odstraňuje bolesti zad?

  1. Pohyblivý sedák židle SpinaliS se pohybuje při přenášení váhy těla vsedě všemi směry a tím kopíruje každý pohyb těla, umožňuje aktivní zapojení svalů trupu, a tím i jejich zpevnění
  2. Navíc při sedu na SpinaliS se pohybuje celé tělo (pánev i trup) a aktivně se zapojují okolní svaly, přitom zatížení páteře a meziobratlových plotének je minimální a rovnoměrně rozložené.
  3. Správné napřímené držení těla umožňuje správné nastavení jednotlivých segmentů páteře vůči sobě, což vede ke snížení zatížení celé páteře, meziobratlových plotének a ostatních struktur páteře.