Byly uděleny Ceny Wernera von Siemense za rok 2024

Komerční sdělení
Český Siemens udělil tradiční ceny nejlepším studentům, mladým vědcům a pedagogům. Vítězné práce z technických a přírodovědných oborů vybraly poroty v kategoriích: Nejlepší výsledek základního výzkumu, Nejlepší diplomová práce, Nejlepší disertační práce a Nejlepší pedagogický pracovník.

Toto jsou komerční sdělení. Lidovky.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Lidovky.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ceny Wernera von Siemens za loňský rok odměnily největší talenty z řad studentů, mladých vědců a pedagogů. Odborné poroty vybíraly z téměř 600 přihlášených prací. Slavnostní předání se konalo ve středu 19. března 2025 v Betlémské kapli v Praze. V první řadě první zprava generální ředitel Siemense ČR Eduard Palíšek. | foto: Siemens/Jan Berghauer

V kategorii diplomových a disertačních prací spolu se studenty získávají odměnu i vedoucí a školitelé jejich prací. Ocenění byla udělena za vynikající kvalitu ženské vědecké práce a za absolventské práce na téma Průmysl 4.0 a chytrá infrastruktura a energetika.

Ceny Wernera von Siemens za loňský rok odměnily největší talenty z řad...

Členky a členové sedmi odborných porot hodnotili celkem 598 přihlášek, 20 oceněných si rozdělilo odměny v celkové hodnotě jeden milion korun. Ženy podaly rekordních 37 % přihlášek a mezi oceněnými představují 25 %. Od začátku pořádání soutěže bylo mezi 490 laureátů rozděleno 17,4 milionu korun.

Ceny Wernera von Siemens za loňský rok odměnily největší talenty z řad...
Ceny Wernera von Siemens za loňský rok odměnily největší talenty z řad...

První místo v počtu ocenění získalo České vysoké učení technické v Praze (8 ocenění), následuje Vysoké učení technické v Brně (5 ocenění), Akademie věd ČR (3 ocenění), Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (2 ocenění) a Masarykova univerzita s Technickou univerzitou v Liberci (po 1 ocenění).

„Sedmadvacátý ročník soutěže prokázal špičkovou kvalitu českého technického a přírodovědného školství,“ uvedl Eduard Palíšek, generální ředitel českého Siemensu. „Řada vítězných prací se zaměřila na otázky spojené s maximálně efektivním využitím elektrické energie a jejím uchováváním. Věřím, že originální nápady a řešení našich laureátů mají potenciál najít své praktické uplatnění a přispět k zajištění dostatku energie pro lidstvo,“ dodal.

Cenu Wernera von Siemense za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu získal tým pod vedením Ing. Eleny Tomšík, Ph.D., z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR za práci s názvem Vliv vodíkové vazby na hodnotu potenciálu otevřeného obvodu poly-(3,4-ethylendioxythiofenu) jako prospěšný způsob pro uchovávání energie v superkapacitorech. Práce se zaměřuje na vysoce aktuální téma skladování energie, navrhuje využívat ke skladování energie superkapacitory na bázi vodivých polymerů.

Ceny Wernera von Siemens za loňský rok odměnily největší talenty z řad...

V kategorii Nejlepší disertační práce zvítězil Ing. Pavel Petráček, Ph.D., z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze za práci s názvem Robustní lokalizace UAV v percepčně-degradovaných prostředích. Práce Pavla Petráčka umožňuje malým létajícím robotům vnímat svět kolem nich pomocí vlastních senzorů, porozumět mu v situacích, kdy je z jejich pohledu svět částečně skrytý a zkreslený, a schopnost jednat rychle a efektivně na základě omezených informací, které jsou tyto malé roboty schopné vnímat.

Ceny Wernera von Siemens za loňský rok odměnily největší talenty z řad...

Cenu Wernera von Siemense za nejlepší diplomovou práci získal Ing. Jiří Navrátil z Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně za práci s názvem Syntéza ligandu na bázi 4,9-disubstituovaného diamantanu a studium jeho supramolekulárních vlastností. Práce se zabývá studiem tvorby supramolekulárních komplexů typu hostitel–host, kde v roli hostitelských molekul vystupují makrocyklické sloučeniny z rodiny cyklodextrinů a cucurbit[n]urilů a v roli hostující molekuly ligand na bázi axiálně disubstituovaného diamantanu.

Ceny Wernera von Siemens za loňský rok odměnily největší talenty z řad...

Cenu Wernera von Siemense v kategorii Nejlepší pedagogický pracovník získal doc. Ing. Jiří Jaroš, Ph.D., z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně za mimořádný přínos vědě, vzdělávání, inovacím a rozvoji Vysokého učení technického v Brně. Je uznávanou osobností v oblasti superpočítačových technologií, jeho kariéra zahrnuje špičkový výzkum, excelentní pedagogiku i aktivní roli v akademickém vedení.

Ceny Wernera von Siemens za loňský rok odměnily největší talenty z řad...

Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce získala Mgr. Dáša Bohačiaková, Ph.D., z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Od bakalářského studia se zabývá výzkumem kmenových buněk, za nějž už získala řadu akademických cen. Jako žena vědkyně dvakrát krátkodobě přerušila svoji vědeckou kariéru kvůli narození dětí, avšak i během této doby aktivně pokračovala ve své vědecké práci a snažila se co nejvíce využít čas pro plánování experimentů, psaní grantů a publikací. Současně vedla a vede tým Ph.D. studentek, z nichž některé již své práce úspěšně obhájily.

Ceny Wernera von Siemens za loňský rok odměnily největší talenty z řad...

Ocenění v oborových kategoriích Průmysl 4.0 a Chytrá infrastruktura a energetika byla v letošním ročníku udělována poprvé odděleně pro diplomové a disertační práce.

Za nejlepší diplomovou práci na téma Průmysl 4.0, která má název Kolaborace člověka a robota s ohledem na nejistotu pomocí plánování a reaktivního řízení, byla oceněna Ing. Marina Ionova z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze. Nejlepší disertační prací na téma Průmysl 4.0 se stala práce Návrh pokročilých metod v oblasti průmyslové robotiky zapadajících do konceptu Průmyslu 4.0 od Ing. Romana Paráka, Ph.D., z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.

Byly uděleny Ceny Wernera von Siemense za rok 2024
Byly uděleny Ceny Wernera von Siemense za rok 2024

Ocenění za nejlepší diplomovou práci na téma chytrá infrastruktura a energetika získal Ing. Petr Stejskal z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze za práci s názvem Simulátor hybridního zdroje elektrické energie. V kategorii Nejlepší disertační práce na téma chytrá infrastruktura a energetika zvítězil Ing. Jan Koudelka, Ph.D.. z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně s prací Stabilita v moderních elektrických sítích.

Byly uděleny Ceny Wernera von Siemense za rok 2024
Byly uděleny Ceny Wernera von Siemense za rok 2024

O soutěži Cena Wernera von Siemense

Cenu Wernera von Siemense pořádá již 27 let český Siemens v partnerství s významnými představiteli vysokých škol a Akademie věd ČR, kteří jsou i garanty jednotlivých kategorií a podílejí se na vyhodnocení nejlepších prací. V nezávislých porotách letos zasedlo 51 odborníků a zástupců akademické obce. Svým rozsahem, výší finančních odměn i historií je Cena Wernera von Siemense jednou z nejvýznamnějších nezávislých iniciativ tohoto druhu v České republice.

Záštitu nad udílením cen 27. ročníku poskytli předseda vlády Petr Fiala, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvo průmyslu a obchodu a ministryně pro vědu, výzkum a inovace. Partnery soutěže jsou Siemens Mobility, s.r.o., Siemens Foundational Technologies a Zátiší Group.

Přehled oceněných podle kategorií:

Kategorie/Odměna*Jméno/Univerzita/Vedoucí práceNázev práce
Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu 300 000 Kč týmAkademie věd ČR Ing. Elena Tomšík, Ph.D. Ústav makromolekulární chemie Iryna Ivanko, Ph.D. Ústav fyzikální chemie J. HeyrovskéhoVliv vodíkové vazby na hodnotu potenciálu otevřeného obvodu poly-(3,4-ethylendioxythiofenu) jako prospěšný způsob pro uchovávání energie v superkapacitorech
Nejlepší pedagogický pracovník 50 000 Kčdoc. Ing. Jiří Jaroš, Ph.D. Vysoké učení technické v Brně Fakulta informačních technologií
Nejlepší diplomová práce, 1. místo 55 000 Kč student 55 000 Kč vedoucí práce  Ing. Jiří Navrátil Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně Fakulta technologická Vedoucí: doc. Ing. Michal Rouchal, Ph.D. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně Fakulta technologickáSyntéza ligandu na bázi 4,9-disubstituovaného diamantanu a studium jeho supramolekulárních vlastností
Nejlepší diplomová práce, 2. místo 40 000 Kč student 40 000 Kč vedoucí práceIng. Ondřej Procházka České vysoké učení technické v Praze Fakulta elektrotechnická Vedoucí: Ing. Tomáš Báča, Ph.D. České vysoké učení technické v Praze Fakulta elektrotechnickáPlánování trajektorie pro autonomní přistání vícerotorové helikoptéry na loď
Nejlepší diplomová práce, 3. místo 25 000 Kč student 25 000 Kč vedoucí práce  Ing. Michael Foltýn Vysoké učení technické v Brně Fakulta strojního inženýrství Vedoucí: Ing. Michal Horák, Ph.D. Vysoké učení technické v Brně Středoevropský technologický institutPlazmonika neušlechtilých kovů
Nejlepší disertační práce, 1. místo 70 000 Kč student 70 000 Kč školitel  Ing. Pavel Petráček, Ph.D. České vysoké učení technické v Praze Fakulta elektrotechnická Školitel: doc. Ing. Martin Saska, Dr. rer. nat. České vysoké učení technické v Praze Fakulta elektrotechnickáRobustní lokalizace UAV v percepčně-degradovaných prostředích
Nejlepší disertační práce, 2. místo 40 000 Kč student 40 000 Kč školitel  Ing. Jiří Junek, Ph.D. Technická univerzita v Liberci Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Školitel: doc. RNDr. Karel Žídek, Ph.D. Akademie věd ČR Ústav fyziky plazmatuZobrazování doby života fluorescence metodou RATS v konfiguraci jednopixelové kamery
Nejlepší disertační práce, 3. místo 30 000 Kč studentka 30 000 Kč školitelIng. Veronika Stieglitz, Ph.D. České vysoké učení v Praze Fakulta elektrotechnická Školitel: prof. RNDr. René Hudec, CSc. České vysoké učení v Praze Fakulta elektrotechnickáSimulace a aplikace pokročilých nanovrstev a optických prvků pro rentgenové zobrazování kosmických objektů
Ocenění za nejlepší diplomovou práci s tématem Průmysl 4.0 20 000 KčIng. Marina Ionova České vysoké učení v Praze Fakulta elektrotechnickáKolaborace člověka a robota s ohledem na nejistotu pomocí plánování a reaktivního řízení
Ocenění za nejlepší disertační práci s tématem Průmysl 4.0 30 000 KčIng. Roman Parák, Ph.D. Vysoké učení technické v Brně Fakulta strojního inženýrstvíNávrh pokročilých metod v oblasti průmyslové robotiky zapadajících do konceptu Průmyslu 4.0
Ocenění za nejlepší diplomovou práci s tématem chytrá infrastruktura a energetika 20 000 KčIng. Petr Stejskal České vysoké učení v Praze Fakulta elektrotechnickáSimulátor hybridního zdroje elektrické energie
Ocenění za nejlepší disertační práci s tématem chytrá infrastruktura a energetika 30 000 KčIng. Jan Koudelka, Ph.D. Vysoké učení technické v Brně Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologiíStabilita v moderních elektrických sítích
Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce 30 000 KčMgr. Dáša Bohačiaková, Ph.D. Masarykova univerzita Lékařská fakulta

Předsedové a předsedkyně porot:

KategoriePředseda/předsedkyně
Nejvýznamnější výsledek základního výzkumuprof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc., dr. h. c., předsedkyně AV ČR
Nejlepší pedagogický pracovník prof. MUDr. Milena Králíčková, Ph.D., předsedkyně České konference rektorů
Nejlepší diplomová prácedoc. Ing. Ladislav Janíček, Ph.D., MBA, LL. M., rektor VUT Brno
Nejlepší disertační prácedoc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc., rektor ČVUT Praha
Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práceIng. Eduard Palíšek, Ph.D., MBA, generální ředitel Siemens ČR
Ocenění za nejlepší absolventskou práci s tématem Průmysl 4.0prof. Ing. Vladimír Mařík, DrSc., dr. h. c., ředitel CIRC, ČVUT Praha
Ocenění za nejlepší absolventskou práci s tématem chytrá infrastruktura a energetikaprof. Ing. Stanislav Mišák, Ph.D., ředitel CEET, VŠB-TU Ostrava

Fotografie, medailonky vítězů a další podklady ke stažení: https://www.siemenspress.cz/ceny-wernera-von-siemense-2024-udeleny-nejlepsim-studentum-mladym-vedcum-a-pedagogum/

Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistější a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Ve fiskálním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 77,8 miliardy eur a čistého zisku 8,5 miliardy eur. K 30. září 2023 měla společnost po celém světě přibližně 320 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese www.siemens.com.

Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými více než 10,5 tisíce zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Healthineers a Siemens Mobility a Innomotics působí na trhu energetiky zdravotnických technologií, kolejové dopravy a pohonů. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací na http://www.siemens.cz.

Nejčtenější