Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Centrum AdmireVet rozšířilo výzkumné kapacity

  7:00aktualizováno  12:02
Brno, 18. prosince 2015 – Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky poskytlo na začátku letošního října Výzkumnému ústavu veterinárního lékařství, v. v. i. finanční dotaci ve výši přesahující 25,5 milionu korun na realizaci projektu Rozvoj výzkumných kapacit Centra AdmireVet v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI).

Centrum AdmireVet rozšířilo výzkumné kapacity foto: Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v.v.i.

Jedná se o finanční prostředky, díky nimž byly pořízeny dva nové a významné investiční celky, které umožní rozšíření stávajících aktivit Centra pro aplikovanou mikrobiologii a imunologii ve veterinární medicíně (AdmireVet), které probíhají v rámci dvou hlavních odborných programů Centra - VETERINÁRNÍ EPIDEMIOLOGIE A DIAGNOSTIKA a VAKCÍNY A PREVENCE.

Centrum AdmireVet rozšířilo výzkumné kapacity

Přístrojové zázemí Centra se tak rozšířilo o sofistikované zařízení pro identifikaci bakteriálních agens na základě proteomické analýzy. Tento přístroj umožní rychlejší, přesnější a v konečném důsledku levnější identifikaci patogenů ve vzorcích, které mohou být původem od zvířat nebo z potravního řetězce. Využití tohoto přístroje jednak usnadní identifikaci obtížně kultivovatelných původců onemocnění, ale také usnadní validaci vyvíjených diagnostických metod, které jsou založeny na jiných, přístrojově méně náročných metodikách. Kromě samotné identifikace bude zařízení využíváno také k epidemiologickým studiím, typizaci bakterií a detekci kmenů rezistentních k antimikrobikům. Zařízení bude využíváno také k prostorové lokalizaci proteinů a peptidů.

Centrum AdmireVet rozšířilo výzkumné kapacity

Výzkumné kapacity Centra byly dále posíleny také o průtokový cytometrický analyzátor pro sortování buněk, který bude využíván zejména v rámci programu Vakcíny a prevence, mezi jehož hlavní výzkumné aktivity patří studium interakce mezi hostitelem a patogenem a na to navazující vývoj a testování živých a inaktivovaných vakcín, dále studie týkající se fyziologie vakcinací a studie alternativních způsobů ochrany zdraví zvířat.

Realizace projektu umožňuje aktivity Centra rozšířit o kvalitativně nové a moderní přístupy v diagnostice, epidemiologii i vývoji metod převážně v oblasti bezpečnosti potravin, ale také v metodách tlumení, prevence a terapie veterinárně významných onemocnění a onemocněních přenosných na člověka. Uplatnění nových metodických přístupů přispívá ke vzniku nových poznatků a výsledků v podobě publikací, metodických postupů, témat pro studenty doktorských studií, ale také otvírá nové příležitosti pro spolupráci s odbornou praxí a komerčními subjekty, mimo jiné i v oblasti smluvního výzkumu.

Kontaktní osoba:

MVDr. Martin Faldyna, Ph.D.,

Vědecký ředitel projektu

faldyna@vri.cz

Centrum AdmireVet rozšířilo výzkumné kapacity

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!