Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko oslavilo Mezinárodní nekuřácký den novou osvětovou kampaní

  0:01
Mezinárodní nekuřácký den se slaví vždy třetí čtvrtek v listopadu a zaměřuje se na podporu motivace kuřáků k zanechání kouření. Česká koalice proti tabáku u této příležitosti zahájila celostátní kampaň Národní linky pro odvykání kouření.

Česko oslavilo Mezinárodní nekuřácký den novou osvětovou kampaní. foto: www.bezcigaret.cz

V rámci kampaně jsou spuštěny nové webové stránky bezcigaret.cz, které kuřákům pomáhají při odvykání kouření, a vydány osvětové materiály pro obce, školy, firmy a nemocnice po celé České republice.

Mezinárodní nekuřácký den připadá vždy na třetí čtvrtek v listopadu. Má za cíl šířit povědomí o tom, jak závažným způsobem škodí kouření nejen samotným kuřákům, ale také lidem v jejich okolí. Během tohoto dne se po celém světě koná řada akcí, které upozorňují na možnosti, jak s kouřením skoncovat. 

V Česku již rok funguje Národní linka pro odvykání kouření. Její číslo 800 350 000 je dostupné na webových stránkách, které jsou uvedeny na obalech všech tabákových výrobků. „Mnoho kuřáků však dle naší zkušenosti o této bezplatné lince zatím vůbec neslyšelo, a proto se k dnešku rozbíhá celostátní osvětová kampaň,“ komentuje stav Lukáš Kohoutek, prezident České koalice proti tabáku.

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil si je palčivosti situace dobře vědom, když konstatuje: „Kouření představuje nejrozšířenější závislost v ČR - počítáme na 2 200 000 kuřáků. Každý rok zemře na následky kouření přes 15 000 osob. Proto Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky zřídila Národní linku pro odvykání kouření a web, aby každý kuřák měl šanci nad svou závislostí zvítězit, či alespoň snížit dopady na své zdraví.“

Národní linku pro odvykání kouření a její podpůrný web bezcigaret.cz sloužící k pomoci při rozhodování o odvykání kouření, provozuje Česká koalice proti tabáku. Ta v letošním roce podnikla již řadu kroků ke zviditelnění možností prevence a odvykání kouření. Prakticky ve všech krajích totiž probíhá vzdělávání pedagogů a nelékařských odborníků, kteří mají zájem podpořit odvykání u dětí či dospělých. Dalším krokem je právě spuštění osvětové kampaně, za jejíž kreativní stránkou stojí grafické studio LaceUp.

Právě povědomí o možnostech odvykání je pro úspěšné odvykání klíčové. „Závislost na tabáku patří svojí intenzitou mezi nejsilnější závislosti. Odvykání kouření je proto náročný a dlouhodobý proces, na který je nutné se dostatečně připravit. Kuřák, který se obrátí na odbornou pomoc, jakou je např. Národní linka pro odvykání kouření, může zvýšit úspěšnost svého odvykání více než šestinásobně,“ dodává adiktolog Adam Kulhánek.

Podpora dostupných příležitostí k zanechání kouření je cílem také celé řady aktivit, které podniká klíčový hráč v této oblasti, za kterého se vyjádřila náměstkyně ministra Lenka Teska Arnoštová: „Ministerstvo zdravotnictví si uvědomuje, že po omezení kouření v restauracích je potřeba kuřákům nabídnout pomocnou ruku. Proto usiluje o zvýšení informovanosti kuřáků o nízkoprahových službách, které jim mohou pomoci závislost na kouření překonat.“

Na bezplatné Národní lince pro odvykání kouření působí odborně vyškolení konzultanti, kteří s klienty zmapují jejich aktuální vztah ke kouření, kuřáckou minulost a odhadnou míru jejich závislosti. Podle toho nabídnou možnosti, jak zmírňovat abstinenční příznaky, aby klienti mohli co nejběžněji fungovat v osobním i pracovním životě a zároveň měli co nejlepší podmínky pro odvykání kouření. 

Konzultant linky s klientem sestaví odvykací plán na míru a společně hledají všechny dostupné prostředky, které kuřáky mohou během jejich odvykacího procesu podporovat. Na závěr hovoru si klient může dohodnout další konzultaci, zpětné volání od konzultantů.

Projekt Národní linky pro odvykání kouření je realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky. Osvětová kampaň je realizována za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Česká koalice proti tabáku, z. s.

Česká koalice proti tabáku vznikla v roce 1998 v Praze. Již 19 let pomáhá kuřákům při odvykání kouření. Po celou dobu své existence je v kontaktu s Centry pro závislé na tabáku po celé České republice. Od roku 2016 provozuje Národní linku pro odvykání kouření, jejíž počátky však sahají až do roku 2005. Koalice ve spolupráci s centrem primární prevence Jules a Jim po 11 let pořádá preventivní programy na více než 200 školách.

Se stejným partnerem realizuje vzdělávání pedagogů v prevenci kouření u žáků a studentů. Spolek se aktivně zapojuje do akcí u příležitosti Světového dne bez tabáku, Mezinárodního nekuřáckého dne a dalších osvětových projektů podporujících odvykání kouření. 

Cílem organizace a jejích aktivit je zlepšení zdravotního stavu populace České republiky, prevence kouření u dětí a mladistvých, podpora pro odvykání kouření, propojování zainteresovaných subjektů a osvěta napříč dospělou populací. Více informací naleznete na webových stránkách bezcigaret.cz.

Národní linka pro odvykání kouření – 800 350 000

Národní linka pro odvykání kouření je službou České koalice proti tabáku. Služba vznikla v roce 2016, avšak její historie sahá až do roku 2005. Je určena všem občanům Česka starším 15 let. Vyškolení konzultanti se klientům věnují každý pracovní den od 10 do 18 hodin. Hovory jsou pro volající zdarma. 

Pokud klient dává přednost komunikaci přes email před telefonem, konzultanti rádi odpoví na e-mailové dotazy na poradna@bezcigaret.cz nebo přes příslušný formulář na webových stránkách. Hovory jsou za účelem zvyšování kvality služeb monitorovány a klienti mohou být z těchto důvodů také požádáni o poskytnutí doplňujících údajů pro statistické zpracování. 

Více informací naleznete na webových stránkách bezcigaret.cz.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!