2. září 2019 7:00 Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Chcete prodat umělecké dílo? Nabídněte je do aukce Galerie KODL

Pohled do galerie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled do galerie | foto: Galerie Kodl

Vlastníte obraz, kresbu nebo plastiku a chcete je výhodně zpeněžit? Nevíte, jak na to? Poradí vám znalci renomované aukční Galerie KODL založené na více než stoleté rodinné sběratelské tradici.

Jak umělecké dílo nabídnout?

Pokud se rozhodnete umělecké dílo nabídnout do aukce, nejprve obraz či plastiku vyfotografujte a změřte. Následně kontaktujte aukční síň e-mailem, ve kterém pošlete kvalitní fotografie spolu se stručným popisem (podpis, rozměry, atd.). Vaše dílo bude na základě těchto údajů odborně posouzeno a bude vám navržen další postup. V případě vzájemné dohody o zařazení do prodeje v naší galerii následuje osobní schůzka, při které budou sjednány veškeré smluvní náležitosti.

Julius Mařák: Kout zahrady - vyvolávací cena 180 000 Kč; dosažená cena: 720 000...

Julius Mařák: Kout zahrady - vyvolávací cena 180 000 Kč; dosažená cena: 720 000 Kč

Konzultace o uměleckém díle nabízeném do aukce je bezplatná. Je vhodné mít připravenou veškerou možnou dokumentaci o tom, jak jste obraz získali. Postačí doklad o koupi, a pokud byl na dílo v minulosti udělán znalecký odhad či odborný posudek, nezapomeňte je vzít s sebou.

Emil Filla: Zátiší s demižonem - vyvolávací cena: 2 200 000 Kč; dosažená cena:...

Emil Filla: Zátiší s demižonem - vyvolávací cena: 2 200 000 Kč; dosažená cena: 5 500 000 Kč

Při jednání je určena vyvolávací cena a smluvní podmínky. Smluveno je rovněž i případné restaurování, rámování či zhotovení odborných expertiz k obrazu. Všechny tyto služby zajišťuje galerie prostřednictvím renomovaných a léty ověřených odborníků. Následně v Galerii KODL připraví dílo do aukce, včetně pořízení fotografií a popisu do aukčního katalogu. O výsledku aukce se majitel dozví po jejím skončení na základě telefonátu ze strany galerie, případně pak z internetových stránek, na kterých je vždy nejpozději do druhého dne vyvěšena výsledková listina.

Jakub Schikaneder: Mlékařka - vyvolávací cena: 4 000 000 Kč; dosažená cena: 19...

Jakub Schikaneder: Mlékařka - vyvolávací cena: 4 000 000 Kč; dosažená cena: 19 500 000 Kč - autorský rekord

Na aukcích mohou obrazy dosáhnout rekordních cen

Oproti komisnímu prodeji je při prodeji díla na aukci větší šance, že se najde víc zájemců a cena se vyšplhá nahoru. „Jedna paní přišla s obrazem, před námi byla na třech místech, nabízeli jí za něj kolem deseti tisíc,“ vypráví majitel Galerie KODL, soudní znalec PhDr. Martin Kodl. „Nikdo nedokázal rozluštit autora. Byl ruský, ale podepsaný latinkou, ne azbukou. Kdo perfektně nezná ruské autory, nedovedl to rozpoznat. Paní chtěla sedmnáct tisíc. Přemluvil jsem ji, ať ho dá do aukce. Dostala kolem čtyř set tisíc. A opravdu omdlela. Dodnes mně nosí štrúdl.“

Není nikterak výjimečné, že i obrazy známých autorů dosáhnou na aukcích rekordní ceny. Příkladem může být výjimečný obraz Jakuba Schikanedera Mlékařka, který se na jarní aukci z původní vyvolávací částky 4 milióny vyšplhal až na 19,5 miliónů, nebo dílo Jiřího Karse Akt, u kterého byla vyvolávací cena 350 tisíc, a prodal se za 1,8 miliónu.

Oldřich Blažíček: Zátiší s dýněmi - vyvolávací cena: 550 000 Kč; dosažená cena:...

Oldřich Blažíček: Zátiší s dýněmi - vyvolávací cena: 550 000 Kč; dosažená cena: 1 200 000 Kč

Galerie KODL nabídne v prosincové aukci řadu děl špičkových umělců

Nadcházející aukce Galerie KODL se uskuteční první prosincovou neděli. Seznam dražených děl není ještě uzavřený, ale již nyní je jisté, že se představí špičková tvorba významných českých umělců, jako jsou například Oldřich Blažíček, Emil Filla, Mikuláš Medek, Josef Šíma, Václav Špála nebo Toyen.

V nabídce jsou i ojedinělá galerijní díla Františka Muziky, Jakuba Schikanedera a Jindřicha Pruchy. Mimořádná je i kolekce slavných ruských realistů - Ivana Šiškina, Ilji Repina a Vladimíra Lebeděva. Veřejnost se může se všemi díly seznámit na listopadové předaukční výstavě v prostorách galerie.

Více informací najdete na www.galeriekodl.cz.