Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Čistěte kávovar pravidelně: Tak zní recept na vynikající kávu

Čistěte kávovar pravidelně: Tak zní recept na vynikající kávu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čistěte kávovar pravidelně: Tak zní recept na vynikající kávu | foto: ČTK

Věděli jste, že chuť a kvalita kávy se odvíjí od toho, jak dobře máte vyčištěný kávovar? Pokud ne, pak je nejvyšší čas začít s údržbou, která vám znovu přinese nejen lahodný a voňavý šálek, ale také delší životnost přístroje. Dáme vám praktické tipy, jak si uchovat kávovar ve formě i po dlouhá léta.

Proč byste neměli zanedbávat čištění kávovaru?

Tajemství vynikající kávy je ukryto ve vhodných ingrediencích, kvalitním kávovaru i správné přípravě. Často se však zapomíná na to, že stejnou míru důležitosti má i pečlivé čištění. V důsledku zanedbání této záležitosti se pak setkáváme s tím, že káva už nechutná tak dobře jako dříve. Existuje však mnohem více důvodů, proč byste měli svůj milovaný kávovar pravidelně čistit – tady je několik tipů, proč nenechávat čištění kávovaru na poslední chvíli.

První věc, kterou byste měli brát v potaz, je to, že každý kávovar je jiný stejně jako frekvence jeho využívání – od toho se odvíjí pravidelnost a důkladnost čištění. Velké pákové kávovary, které v kavárně připraví klidně i stovky šálků za den, budou na údržbu samozřejmě náročnější než klasické kapslové přístroje, které máte doma. Ať už však pracujete s jakýmkoliv typem, při zanedbání hygieny budou nakonec všechny kávovary trápit ty stejné problémy. Jaké to jsou?

1)Vodní kámen

Velký postrach všech kávovarů je nepochybně vodní kámen, jenž se zpravidla usazuje na topných tělesech, kde poškozuje funkčnost a kvalitu kávovaru. Není divu, že dlouhodobé působení vodních usazenin se následně odrazí na zkrácené životnosti přístroje. To však není všechno – bílý povlak z vodního kamene také snižuje rychlost ohřevu vody, čímž se spotřebovává více energie, než je potřeba.

2)Nelibá chuť kávy

Během přípravy kávy se může vyskytnout mnoho faktorů, které negativně ovlivní výslednou chuť. Příčinou mohou být zbytky oleje, připálené kousky zrnek, přebytky mléka či výše zmíněné vodní usazeniny. Pravidelné čištění pomáhá odstraňovat tyto negativní činitele a zároveň poskytuje účinnou prevenci.

3)Ucpané trysky

Dlouhodobé nečištění kávovarů má rovněž za následek zanešení důležitých částí. Jednou z nich jsou mléčné trysky, které mají tendenci se v důsledku mléčných přebytků ucpávat. Tento problém pak vede k horší funkčnosti a samozřejmě i k rozmnožení nepřátelských baktérií.

Čistěte kávovar pravidelně: Tak zní recept na vynikající kávu

Jak čistit kávovary?

Péče o automatické kávovary není nijak náročná, přesto je dobré občas vyčistit odkapávací misku, odpadní nádobu na sedliny i nádržku na vodu a zásobník kávy. Náročnější na údržbu jsou pákové kávovary. Jejich čištění by mělo zahrnovat odvápnění, odmaštění zásobníků na kávu, vyčištění trysek, pák i samotné hlavy.

Hlavici kávovaru vyčistíte pomocí slepého sítka a horké vody. Páky doporučujeme občas vytáhnout, rozmontovat a dobře omýt (na čištění vnitřní páky můžete vzít drátěnku, na sítka bude stačit i kartáček). Mléčné trysky nezapomínejte propláchnout horkou vodou, protože často dochází k jejich ucpání. Pokud používáte k přípravě mléčné pěny parní trysky, doporučujeme je před a po každém použití naprázdno odstříknout. Čas od času umyjte také zásobník na kávu.

Nezapomínejte ani na odvápnění. Automatické kávovary se vám připomenou, ale u pákových na to musíte myslet vy. V boji s vodním kamenem vám pomůžou odvápňovače v podobě roztoku nebo tablety, které se vloží do nádobky s vodou.

Pamatujte, že jen pravidelná péče o váš kávovar je tou správnou cestou k lahodné domácí kávě. Každý přístroj vyžaduje specifickou údržbu, ať už máte doma automatický nebo pákový kávovar, důkladnou péči vám bude vracet dlouhou životností a skvělou kávou každý den. 

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...