Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Do Hostýnských vrchů za zvířaty i historickými pamětihodnostmi

Turistiku si lze užít nejen v Beskydech, Jeseníkách, v Krkonoších nebo na Šumavě, ale jsou i další místa v České republice, které je možné projít pěšky a užít si hezkých výhledů na krajinu.

Do Hostýnských vrchů za zvířaty i historickými pamětihodnostmi foto: Elizaveta Galitzkaia / Shutterstock.com

K takovým místům patří Hostýnské vrchy. A protože nejsou příliš vysoké, klidně se k nim můžete vydat i se svými dětmi. Najdete tu množství značených turistických tras, jež lze projet i na kole. Co zajímavého tu na vás čeká?

Zřícenina hradu Lukova je bránou do Hostýnských vrchů

Od Vsetínských vrchů jsou Hostýnské odděleny Vsetínskou Bečvou.

Najdete tu čtyři základní části:

  • Rusavu,
  • Hošťálkovou,
  • Liptál,
  • Lukov

My se nyní přesuneme právě do obce Lukov, jež je považována za jednu z bran do Hostýnských vrchů. Asi dva kilometry nad obcí stojí už od dob středověku stejnojmenný hrad.

Dnes je z něj jen zřícenina, ale protože se o ni velmi dobře stará Spolek přátel hradu Lukova, můžete ji vidět v daleko lepším stavu, než byla ještě před pár lety. Jeho návštěva určitě stojí za to, zejména pro děti. Pro ně je v předhradí připraveno hřiště s průlezkami a skluzavkou a celá rodina se může občerstvit ve zdejší prodejně, která nabízí něco dobrého k rychlému zakousnutí nebo uhašení žízně.

K hradu se dostanete ulicí Hradskou. Pod lesem lze parkovat, dále už ale musíte po svých. Trasa nahoru je příjemnou procházkou, která zabere asi půl hodiny, a lze po ní pohodlně jet i s dětským kočárkem. Cestou míjíte přístřešek pro odpočinek, studánku Rudolfa Petrly, v níž ale voda bohužel není zatím pitná, nebo opravenou studnu z doby obléhání hradu Lukova švédským vojskem za třicetileté války. Pod hradem je ještě k vidění Valdštejnův dub, starý téměř 400 let, a také skalní útvary.

Na hrad se v době sezony platí vstupné. Prohlídka je bez průvodce. Ve zdejších sklepních prostorech najdete expozici s předměty, co byly na hradě Lukov vykopány během archeologického průzkumu nebo v průběhu oprav hradu.

Zpátky k automobilu se můžete vydat okolo Králek. Jedná se o pískovcový skalní útvar asi kilometr od hradu s výhledem na obec. Využívají ho také horolezci, o čemž svědčí skoby v kamenných stěnách.

Zoologická zahrada a zámek Lešná u Zlína

Asi ve vzdálenosti pět kilometrů od obce Lukov se nachází zoologická zahrada Lešná. Z krajského města Zlína k ní vede městská hromadná doprava. Jestliže jste byli autem na Lukově, bylo by škoda minout ji. Jedná se totiž o jednu z nejhezčích ZOO v České republice a nejnavštěvovanější místo na Moravě.

Zvířata tu vesměs nežijí v klecích, ale životní prostředí mají co nejvíce přizpůsobené tomu přirozenému v přírodě. Atrakcí jsou rejnoci, kiwi i nově vybudované Karibuni, kde mají výběh zdejší tři slonice. Krásná je i japonská zahrada.

Zvláštností je i volná expozice emu a klokanů, kterou je možné si projít a být s těmito zvířaty přímo v kontaktu. Samozřejmostí však je, že lidé nesmějí sejít z chodníku, a zakázané je také krmení zvířat. V zoologické zahradě lze klidně strávit celý den – a vůbec se tu nebudete nudit. V dolní části ZOO je pro děti připraveno i lanové centrum a dětské hřiště. K dispozici jsou i restaurace, v nichž můžete doplnit energii.

Zámek Lešná a jeho exponáty ze světa

Ovšem zvířata nejsou jedinou atrakcí v areálu ZOO. Stojí tu také zámek Lešná, bývalé šlechtické sídlo hrabat Seilernů, který byl v letech 1887 až 1894 přestavěn v historizujícím slohu. Jeho historie je úzce spojena i s hradem Lukov. Obě nemovitosti včetně panství patřily právě Seilernům. Hrad po třicetileté válce chátral, obyvatelé obce Lukov ho často využívali jako stavební materiál – a šlechta potřebovala nové sídlo. To si původně vybudovali na místě dnešního zámku.

Je tu však daleko více míst, která čekají na to, až je objevíte.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!