Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Dubaj začala odpočítávat rok do zahájení světové výstavy EXPO 2020

Dubaj začala odpočítávat rok do zahájení světové výstavy EXPO 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dubaj začala odpočítávat rok do zahájení světové výstavy EXPO 2020 | foto: ČTK

Po šesti letech příprav se v neděli přesně ve 20:20 místního času v Dubaji na největším mrakodrapu světa Burdž Chalífa rozsvítily nápisy „za jeden rok“ a „největší světová show“ v angličtině i arabštině a Dubaj začala odpočítávat rok do otevření bran světové výstavy EXPO 2020.

Na oslavu zahájení odpočtu se obloha rozzářila grandiózním ohňostrojem. Tisícům diváků pak zazpívala megastar Mariah Careyová.

„Těmito velkolepými, celostátními oslavami vstupujeme do poslední etapy historické cesty,“ uvedla státní ministryně pro mezinárodní spolupráci SAE a generální ředitelka výstavy EXPO 2020 Rím Hášimíová podle zpravodajského serveru Arabian Business. „Příštích dvanáct měsíců ukáže, jak se nám podaří zajistit výjimečnost světové výstavy,“ dodala.

Do výstavy EXPO 2020, jejíž logo zdobí všechno od vizitek po letadla, emiráty vkládají velké naděje. Podle rozpočtových dokumentů mají celkové kapitálové výdaje na světovou událost činit v přepočtu 6,8 miliardy dolarů (téměř 160 miliard Kč).

K nejzajímavějším objektům se řadí pavilon SAE ve tvaru letícího sokola nebo kupole Al-Wasl s největší 360stupňovou promítací plochou na světě.

Organizátoři zdůrazňují, že EXPO je mnohem víc než šest měsíců trvající veletrh. Předpokládají, že jeho přínos celé ekonomice - od vítězství v soutěži o uspořádání světové výstavy v listopadu 2013 do prosince 2031 - dosáhne asi 34,6 miliardy dolarů. Kolem 80 procent infrastruktury Dubaj plánuje znovu využít prostřednictvím ambiciózních programů, jako je přeměna lokality na obchodní a rezidenční čtvrť s parky a cyklostezkami.

EXPO 2020 se uskuteční od 20. října 2020 do 10. dubna 2021. Výstavy se má zúčastnit na 200 zemí. Přilákat by měla 25 milionů návštěvníků.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...