Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

I se sluchovým hendikepem se dá studovat s výborným prospěchem

V rámci Ceny Wernera von Siemense 2020 získal Ocenění za překonání překážek při studiu Josef Zaduban z Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Zvolený obor Technologická zařízení si Josefa Zadubana naprosto získal. Je motivovaným „tahounem“ celého ročníku, jeho výsledky patří k těm nejlepším. foto: Siemens

Josef Zaduban je student s vrozenou oboustrannou hluchotou. Od 2,5 roku svého věku je uživatelem kochleárního implantátu, což mu umožnilo vzdělávání na běžné základní a střední škole. V roce 2018 Josef nastoupil na Fakultu technologickou Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a nebyl si jistý, zda náročné studium zvládne. Při poslechu přednášek či procvičování látky je často odkázán na odezírání. Musí tak při výuce vynaložit mnohem více energie, času a soustředění než jeho kolegové. Zvolený obor Technologická zařízení si ho však naprosto získal. Josef je motivovaným „tahounem“ celého ročníku, jeho výsledky patří k těm nejlepším.

Zvolený obor Technologická zařízení si Josefa Zadubana naprosto získal. Je...

Momentálně píše bakalářskou práci na téma Modelování pomocí ploch v programu Solid Edge. Práce je zaměřena na modul surfacing, který se používá při návrhu nového designového prvku, například karoserie automobilů nebo světlometů. Josef v daném prostředí vytváří manuál s popisem všech funkcí a příkazů, tedy postup modelování, který bude vhodný pro výuku.

„Studijní program Procesní inženýrství, obor Technologická zařízení, jsem si vybral, protože mě zajímají technické věci a stroje. Chtěl jsem své studium zaměřit na oblast strojírenství, konstrukci výrobků a ovládání vyspělých technologií,“ říká Josef Zaduban a pokračuje: „Lákala mě představa, že budu moci osobně pracovat a vyzkoušet různé pokusy v laboratořích, a také že si rozšířím znalosti z matematiky a fyziky, což jsou mé oblíbené předměty.“

Zvolený obor Technologická zařízení si Josefa Zadubana naprosto získal. Je...

Nejvíce jej zajímají předměty, které se týkají konstrukcí a práce na počítači. V prvním semestru začal pracovat v softwaru AutoCAD, poté přešel do prostředí Solid Edge, kde jej nejvíce nadchla možnost spousty modelování a konstruování. „V současné době se ve škole věnuji softwaru CATIA, který pokrývá oblasti konstruování a vývoje výrobku. Práce ve 3D softwaru jsou založené na jednotné databázi, podpoře bezvýkresové výroby a optimalizaci technologických procesů,“ popisuje náplň svého studia Josef Zaduban.

Zvolený obor Technologická zařízení si Josefa Zadubana naprosto získal. Je...

Vytvářet běžné věci kolem nás

A co by chtěl Josef Zaduban dělat, až dostuduje? „Můj obor je všeobecný v technické oblasti, takže profesní uplatnění je široké v jakémkoliv průmyslovém odvětví, zejména ve strojírenských nebo plastikářských firmách. Po dokončení studia se mohu uplatnit jako konstruktér a technolog strojírenských i plastových výrobků, dále v oblasti procesního inženýrství, v oblasti konstrukce forem, mechanické analýzy nebo inovace a optimalizace výrobních procesů firem. Osobně se chci zdokonalovat v technickém kreslení, věnovat se konstrukci výrobků, vytvářet věci kolem nás,“ přibližuje své profesní plány.

Zvolený obor Technologická zařízení si Josefa Zadubana naprosto získal. Je...

Ve výuce je pro Josefa Zadubana nejtěžší porozumění mluvené řeči a orientace během přednášek, seminářů či cvičení. „Někdy přesně nerozumím obsahu vět a slov, mám problém sledovat práci ve skupině a držet pozornost s ostatními. Potíže mi dělají hlavně odborné výrazy, často si musím sám domýšlet a následně vyhledávat, co jsem v hodině nezachytil. Někdy mně také unikají důležité informace, například termíny testů nebo domácí úkoly. Proto potřebuji mít studijní materiály a veškeré podklady k výuce v písemné, nejlépe v elektronické podobě,“ popisuje, jaká úskalí musí dennodenně překonávat. „Jsem většinou odkázán na odezírání, což je náročný psychický proces, kde musím vynaložit mnohem více energie, pozornosti a času na zpracování informací než moji spolužáci. Sedím vždy v blízkosti vyučujících, abych výkladu lépe rozuměl. V dnešní době, kdy všichni nosíme roušky a máme zakrytá ústa, je odezírání velmi ztížené, řekl bych téměř nemožné. Velký problém mi činí také psaní odborných prací, hlavně co se týká formální stránky, struktury a posloupnosti textu, správné gramatiky a použití spisovné češtiny,“ vypočítává překážky, které běžný student nezná. Na univerzitě však má k dispozici individuální studovnu se speciálním technickým vybavením a zázemím, kde může využít speciální software a individuální pomoc IT pracovníka.

V třiadvacátém ročníku Ceny Wernera von Siemense vybíraly poroty ze 712 přihlášek, mezi 21 oceněných bylo rozděleno 900 tisíc korun. Svým rozsahem, výší finančních odměn a historií je Cena Wernera von Siemense jednou z nejvýznamnějších nezávislých iniciativ tohoto druhu v České republice.