Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak fungují nanotechnologie skel na brýle?

Taky patříte mezi vášnivé sportovce, kteří si při svých aktivitách chtějí užívat pocitů svobody a radosti? Nechcete se ničím omezovat ani limitovat, přitom chcete chránit své oči před poraněním i dalšími vlivy, třeba UV zářením? Pořiďte si kvalitní sportovní brýle, které se stanou vaším parťákem.

Jak fungují nanotechnologie skel na brýle? foto: ČTK

Proč nosit při sportu speciální brýle?

Každý sportovec se před výkonem vhodně oblékne, nezapomene ani na pití a další doplňky. Na co ale často zapomínáme? Na oči!

Jak fungují nanotechnologie skel na brýle?

Oko je při sportu vystavené mnoha rizikům. Může do něho vniknout cizí těleso v podobě hmyzu či prachu, stejně tak hrozí jeho mechanické poškození. Rozdráždit ho umí pot i mráz, problémem je i UVA a UVB záření nebo odlesky od louže či sněhu. Stejně jako ostatní lidé se i sportovci často potýkají s řezáním v očích, jejich otokem a silným slzením v důsledku pylové alergie. Co s tím? Chraňte oči pomocí sportovních brýlí.

Jak fungují nanotechnologie skel na brýle?

Jak vypadají moderní sportovní brýle?

Sportovní a civilní brýle už dávno nevídáme jen v prodejnách s cyklopotřebami, stále častěji se už objevují i v outdoorových obchodech. Jednou za značek, se kterou se tam můžete setkat, jsou brýle českého výrobce 3F. V jejich nabídce najdete jak polarizační brýle, tak ty fotochromatické. 

V čem se liší a jak fungují? Polarizační brýle chrání vaše oči před oslněním i odrazy při jasném světle.

Určitě jste o nich už slyšeli. Polarizační brýle mají nejen maximální UV filtr, ale také nadstavbový, který propouští jen vertikální světlo. Horizontální pohltí. Co to v praxi znamená?

Vertikální světlo nám umožňuje vidět barevně a kontrastně, to horizontální vytváří optické šumy a oslnění. Když třeba pojedete na kole nebo autem po mokré vozovce, snadno se stane, že vás oslní světlo, které se od té vozovky nebo louže odrazí. Ale jen v případě, že nemáte na očích polarizační brýle, které tyto nepříjemné odlesky odstraňují.

Jak fungují nanotechnologie skel na brýle?

Kromě řidičů a cyklistů je ocení i lyžaři, rybáři a další sportovci, kteří přicházejí do styku se sluncem. Můžete je používat po celý rok, zvýší ostrost vašeho vidění, sníží námahu oka, dokonce mohou působit i preventivně před některými nemocemi zraku.

Jak fungují nanotechnologie skel na brýle?

Fotochromatické brýle se zabarví s ohledem na intenzitu slunečního záření.

Za normálních okolností jde o čiré brýle, jakmile na ně ale dopadne sluneční záření, zabarví se. Jde tedy o samozabarvovací skla, která mění svoji barvu v závislosti na intenzitě slunečního záření a aktuálních klimatických podmínkách.

Jak fungují nanotechnologie skel na brýle?

Náš tip: Nespokojíte se jen s fotochromatickými brýlemi, chcete zároveň ty polarizační?

Proč se spokojit s málem, když můžete mít mnohem víc? Samozabarvovací brýle patří k těm oblíbenějším, na trhu ale najdeme fotochromatická skla, která jsou zároveň polarizovaná.

Jedna z mála firem, která je vyrábí, je právě 3F Vision, která používá sedmivrstvou výrobní technologii TAC. Ta dokáže spojit velké množství potřebných funkcí do čočky o tloušťce 1,1 milimetru.

Víte, že ani polarizační a fotochromatické brýle v jednom mnohé z nás neuspokojí? Záleží nám totiž i na naší image. Na popularitě tak získaly různé barevné zrcadlové „revo“ vrstvy s výrazným rozjasňujícím účinkem.

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...