12. července 2019 7:00 Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Jak na pokládku vinylové podlahy?

Klen polární | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klen polární | foto: ČTK

Rozhodli jste se, že svému bytu či domu dopřejete vinylovou podlahu, a nevíte, jak na její instalaci? Rozmýšlíte se, zda to zvládnete sami, nebo oslovíte profesionály? Pak jsou následující řádky určeny právě vám. Dozvíte se výhody i úskalí pokládky jednotlivých druhů a pak se můžete rozhodnout.

Základem je kvalitní podklad

Nepodceňujte ho. U všech typů vinylových podlah je třeba provést několik důležitých kroků:

 • Dodržte maximální hodnotu zbytkové vlhkosti a teplotu podkladního materiálu.
 • Vlhkost vzduchu v místnosti by měla být v rozmezí 40-60 %, teplota mezi 15-25°C
 • Než začnete s pokládkou, nechte krytinu 24-48 hodin temperovat v místnosti, kde ji budete instalovat
 • Podklad by měl být rovný, suchý, čistý, hladký a pevný (zvažte použití samonivelační hmoty)
 • Odstraňte původní krytinu, nečistoty, prach i staré lepidlo a mastnotu

Co vše je vinylová podlaha?

Podle způsobu pokládky ji dělíme na:

 • Samoležící vinylové dílce
 • Metrážové vinylové podlahy – PVC , volná pokládka
 • Vinylové dílce lepené na samolepicí podložku
 • Plovoucí vinylové podlahy
 • Metrážové vinylové podlahy – PVC, celoplošně lepené
 • Lepené vinylové dílce
Plank-It restaurant

Plank-It restaurant

Jak pokládat samoležící vinylové dílce?

Celovinylové lamely se skládají na sraz vedle sebe buď za použití speciálního fixačního lepidla, nebo volně bez jeho použití. Pokládka je velmi snadná, nezapomeňte ale na rovný, hladký suchý, čistý a pevný podklad.

Vše si předem rozměřte. Od jaké stěny s pokládáním začnete? Kolik budete u protilehlé stěny dořezávat? Jsou stěny pravoúhlé a souběžné, nebo se rozbíhají? Případně o kolik? Podle toho si na podlahu vyznačte přímku, podle které začnete s pokládáním.

Vinyl můžete řezat speciální řezačkou, stolní či přímočarou pilou, ruční pilou na dřevo nebo jen kvalitním podlahářským nožem. Připravte si i tužku a úhelník. U obvodových stěn zachovejte dilatační spáru kvůli roztažnosti vinylu. Zakryjete ji pak soklovou lištou.

PVC TEX 280 9013

PVC TEX 280 9013

Jak na instalaci vinylové podlahy v metráži, bez lepení?

Vinylová podlaha v metráži je známá pod označením PVC. Je vyráběna v rolích o šířce 2 m, 3 m, 4 m, 5 m a délce 20 bm. V malých prostorách do cca 12 m2 ji můžete pokládat bez lepení. U některých produktů s filcovým rubem lze pokládat bez lepidla až plochy 25-50 m2.

Dobře si změřte místnost, nezapomeňte ani na výklenky a niky, ať vám pak pár centimetrů nechybí. Počítejte i s prořezem 10-15 %. Před samotnou pokládkou nechte roli v místnosti po dobu 24 hodin aklimatizovat. Pak rozloženou vinylovou krytinu srovnejte a seřízněte podél stěn. Nezapomeňte po obvodu místnosti na dilataci alespoň 3-5 mm, kvůli roztažnosti. Nainstalujte soklové, případně přechodové lišty a máte hotovo.

K pokládce metrážové vinylové podlahy vám postačí kvalitní odlamovací nůž, pila a lepidlo na soklové a přechodové lišty. Zručnější kutil zvládne tuto instalaci sám bez pomoci profesionálů.

Vinylové dílce lepené na speciální samolepicí podložku

Relativně jednoduchá a rychle položená podlaha bez použití lepidla. Hodí se k použití hlavně tam, kde je podkladním materiálem stávající podlahová krytina, která by i po sejmutí nové podlahy měla zůstat bez poškození.

Na připravený a čistý podklad rozviňte podložku kolmo ke směru pokládky vinylových dílců, krycí fólií vzhůru. Jednotlivé pásy pokládejte těsně vedle sebe. Samolepicí podložka lepí opravdu dobře, proto dbejte na přesnost.

Dub český

Dub český

Pokládka plovoucích vinylových podlah

Je oblíbená pro svou snadnou instalaci. Jednotlivé lamely se k sobě spojují zámkem (click), který je po obvodu celé lamely. Pokud dojde k poškození některé z nich, výměna je snadná a rychlá. Pod většinu plovoucích podlah je třeba instalovat speciální izolační podložku.

Nejprve si připravte správný podklad, rozměřte si místnost a určete směr pokládky. Založte první řadu tím, že spojíte lamely kratšími stranami k sobě a menší částí zámkového spoje na dlouhé straně dílce k zakládající stěně. Poslední kus řady seřízněte, aby mezi stěnou a lamelou zůstala dilatační spára asi 5 mm a zbývající kus použijte jako začátek následující řady. Mezi krátkými spoji lamel jednotlivých řad musí být vzdálenost alespoň 20 cm.

Tak pokračujte, až budete mít složené tři celé řady. Následně vložte mezi zakládající stěnu a založenou část vinylové podlahy distanční klínky ve vzdálenosti asi 50 cm od sebe a vinyl přišoupněte ke klínkům. Tak vznikne mezi plovoucí podlahou a stěnou dilatace cca 5 mm a pak pokračujte v pokládce předchozím způsobem. Na konci místnosti seřízněte poslední díly po délce. Nezapomeňte na dilataci. Na závěr nainstalujte soklové lišty, zatmelte silikonem zárubně apod.

Jak lepit vinyl (PVC) v metráži?

Nejoblíbenější podlahová krytina u nás. Je dostupná v mnoha dekorech, je odolná, cenově dostupná a snadno se udržuje.

Připravte kvalitní podklad, nechte PVC v místnosti alespoň 24 hodin aklimatizovat, ideálně plošně rozložené. Pak krytinu srovnejte, zařízněte podle stěn se zachováním dilatační spáry, na jedné straně pás zatižte a druhou polovinu opatrně přehněte.

Na odkrytou polovinu podlahy naneste rovnoměrně lepidlo a nechte ho dostatečně odvětrat. Pak přehnutou polovinu položte na lepidlové lože tak, aby pod krytinou nevznikaly vzduchové bubliny. Potom krytinu důkladně přitlačte pomocí přítlačného válce směrem od středu místnosti ke stěnám. U druhé poloviny postup opakujte. Spoje pásu se po vytvrzení lepidla svařují za studena pomocí spoje A, nebo v případě PVC s filcovým podkladem studeným spojem T. Na závěr instalujte soklové a přechodové lišty.

PVC Whiteline Fair Oak 248_2

PVC Whiteline Fair Oak 248_2

Lepené vinylové dílce

Nejnáročnější krytina z hlediska pokládky. Pro dokonalý výsledek je třeba kvalitní podklad. Pak si vypočtěte rozložení lamel, určete směr pokládky, nakreslete pár řad od sebe dvě rovnoběžky a mezi ně aplikujte správný typ lepidla. Lepidlem potírejte jen takovou plochu, kterou zpracujete během otevřené doby lepidla. Dílce se řežou pomocí podlahářského nože s trapézovým břitem.

Do odvětraného lepidla pak pokládejte lamely v řadách souběžně s první přímkou. Respektujte přitom směr šipek na zadní straně lamel. Abyste zajistili plný kontakt s lepidlem, okamžitě přitiskněte každou lamelu ručním válečkem. Až pokryjete prostor mezi přímkami, nakreslete si další rovnoběžku, pár řad od té druhé.