Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak na správné spaní? Stačí mít správnou matraci

  7:00
Pře Vánoci zažíváme jedno z nejnáročnějších období roku. I proto je nejvyšší čas, abychom se poohlédli po matracích, které nám pomohou s kvalitním spánkem. Když budeme kvalitně vyspaní, tak i předvánoční shon v pohodě ustojíme.

Jak na správné spaní? Stačí mít správnou matraci! foto: Mall

Sconto nábytek teď vychází vstříc a nabízí Sconto nábytek kupóny, díky kterým si můžeme vhodnou matraci pořídit levněji. Teď si ale pojďme říct, podle čeho byste měli matraci vybírat.

Rozměry matrace

Při výběru matrace musíme začít tím, jak velkou máme postel a jak vysoká je její pelest. Podle toho si navolíme délku, šířku i výšku matrace.

Tvrdost matrace a hmotnost zákazníka

Tvrdost matrace je trochu oříšek. Její výběr souvisí jak s hmotností zákazníka, tak s pohlavím a tvarem postavy. Pojďme se na jednotlivé stupně tvrdosti od podívat z tohoto úhlu pohledu.

  • stupeň tvrdosti 1 - nejměkčí matrace určené jen k občasnému přespání na chatě, chalupě nebo pro hosty. Vhodná je pro subtilní postavy. Matrace je velmi elastická a brzy se pod těžšími lidmi proleží
  • stupeň tvrdosti 2 – matrace pro ženy štíhlejší nebo střední postavy, které ocení, že se vytvaruje pod jejich boky, takže páteř udrží v rovině
  • stupeň tvrdosti 3 – matrace vhodná pro muže, ale též pro ženy se střední nebo silnější postavou. Matrace už se tolik nevytvaruje, což vyhovuje zejména mužům, protože nemají výrazné boky
  • stupeň tvrdosti 4 – druhá nejtvrdší matrace je určena lidem s vyšší hmotností, zejména mužům. Pokud žena trpí obezitou, i ona by měla volit tuto tvrdost matrace.
  • stupeň tvrdosti 5 – nejtvrdší matrace jsou určeny pro zákazníky nejvyšších váhových kategorií. Tyto matrace se vytvarují jen minimálně, nedochází tedy ani příliš brzy k jejich proležení

Materiál matrace

Materiály matrace nabízejí své výhody i nevýhody. Obecně platí, že například matrace pružinové jsou vzdušnější, a tak i výhodnější pro lidi s astmatem nebo alergiemi. Jestliže jste vyznavači akupresury, sáhněte po matraci gelové.

Jednou z nejodolnějších matrací je pak ta, co byla vyrobena ze studené pěny. Vyniká totiž dostatečnou elasticitou, tvarovou stálostí a již zmíněnou dlouhou životností. Navíc je to pěna s velkými póry, díky kterým je celá matrace dobře provzdušněná. A tak se v ní tolik nedaří roztočům. Kombinace s línou pěnou je pro tento typ matrace nejvhodnější.

Viskoelastická pěna nabídne změnu elasticity v závislosti na teplotě. K čemu je to dobré? Pěna se při kontaktu s teplotou těla lépe přizpůsobuje jeho tvaru. Díky tomu se mírní bolesti zad. Kombinací s línou pěnou, která tolik netlačí zpět proti tělu, se s touto matrací daří minimalizovat proleženiny. Oba druhy pěny můžete vybrat i v bio variantě.

Kdo stojí o vysoce měkké a pružné matrace, měl by vybírat přednostně z latexových. Kouzelným materiálem pak je tzv. tempur. Jde o viskoelastický materiál reagující na změnu teploty, který navíc drží nastavený tvar. Proto minimalizuje zpětný tlak, přestože dokáže podepřít vaše tělo přesně tam, kde je to právě potřeba.

Věk zákazníka

Tvrdší matrace obecně vyhovují mladším lidem. Děti vyloženě potřebují matrace tvrdší. Senioři naopak měkčí, s minimálním zpětným tlakem.

Potahový materiál matrace

I potah na matraci dělá hodně. Měl by být vzdušný, pratelný a splňovat nároky na hygieničnost.

Uložení matrace

Ne každá matrace se hodí na všechny typy roštů. Některou lépe využijete na rovném deskovém roštu, jinou na roštu pružném lamelovém. Speciální matrace jsou pak v nabídce do postelí s rošty, které se dokáží nazdvihnout pod trupem nebo pod nohama.

Cena matrace

Pro mnoho lidí je to jedna z nejdůležitějších kategorií výběru matrace. Ovšem pamatujme si, že investice do matrace se vyplatí. Matrace bude i skvělým vánočním dárkem, ke kterému lze přidat drobnost třeba v podobě dekorace nebo zajímavého trika. Když uvážíme, že je vše nyní ve výhodných akcích s kupóny a kódy, není už nad čím váhat.

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.