Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak postupovat při žádosti o pobyt v lázních?

Bolí vás kolena, klouby, záda? Potýkáte se s onemocněním srdce, močového ústrojí nebo třeba onkologickým onemocněním? Chcete udělat něco pro svoje zdraví a s lékařem jste uvažovali o lázeňském pobytu? Poradíme vám, jak při žádosti postupovat, aby byla pokud možno úspěšná.

Jak postupovat při žádosti o pobyt v lázních? foto: ČTK

Do lázní vede několik cest

Když se rozhodnete jet do lázní, máte několik možností, jak se tam dostat. První volbou jsou samozřejmě komplexní lázně na pojišťovnu, kdy za vás pobyt i procedury hradí pojišťovna, ale než se tam dostanete, čeká vás kolečko po doktorech, papírování a úspěch je nejistý. Další možností jsou příspěvkové lázně a lázně jako samoplátce.

Jak postupovat při žádosti o pobyt v lázních?

Jak postupovat, když žádáte o pobyt v lázních?

Prvním krokem by měla být konzultace s vaším ošetřujícím lékařem, který posoudí, zda vůbec má vaše žádost nárok na úspěch. Mělo by jít o ošetřujícího lékaře, se kterým řešíte své zdravotní obtíže, bude to totiž právě on, kdo sepíše a vystaví Návrh na lázeňskou péči. A ten vystavuje buď odborný lékař, nebo váš praktik na základě doporučení od odborného lékaře. Co dál?

Lékař v návrhu musí uvést všechny potřebné náležitosti, mezi nimi např.:

 • Typ lázeňské péče
 • Doporučené místo pobytu, které se odvíjí od vaší diagnózy, indikačního seznamu lázní a toho, zda lázně mají smlouvu s vaší pojišťovnou. Taková místa může lékař navrhnout tři.
 • Návrh musí také obsahovat všechny potřebné náležitosti, tedy vaši diagnózu, důležitá anamnestická data, nynější onemocnění, objektivní nález a funkční stav, laboratorní a popř. další vyšetření a jiné informace související s lázeňskou péčí.
 • Takový návrh lékař odešle na pojišťovnu, která ho předloží svému reviznímu lékaři.
 • Revizní lékař může vaši žádost schválit zcela, částečně nebo vůbec. Když žádosti vyhoví zcela, máte vyhráno. Když má nějaké výhrady, může změnit místo pobytu, nebo dokonce komplexní lázně změnit na ty příspěvkové. Pokud lázeňskou péči neshledá jako opodstatněnou, lázně zamítne.
 • Co potom? Jediná cesta do lázní pak vede jako samoplátce. To se může zdát jako špatná možnost, na druhou stranu si sami vyberete, kam do lázní se vydáte, jaké procedury absolvujete, vyberete si i hotel nebo penzion, kde se ubytujete.

Náš tip na závěr: Víte, že mezi lázně s největším počtem indikací patří díky množství minerálních pramenů Mariánské Lázně?

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!