Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Jak vybrat zahradní domek k rodinnému domu?

  7:00
Máte u svého domu velkou zahradu a přemýšlíte o mnoha věcech: kam uskladnit nářadí, kam se usadit uprostřed parného léta, kdy máte horkého domu dost, kde vybudovat hernu pro děti, zvláště pokud jsou rády venku a nemají se kam uchýlit, když prší.

Jak vybrat zahradní domek k rodinnému domu? foto: ČTK

Na všechny tyto otázky existuje univerzální odpověď: zahradní domek. Jak jej vybrat, aby vám vyhovoval, nad čím přemýšlet a na co si dát pozor?

Využití a velikost

Pokud plánujete pořídit zahradní domek, patrně už jste přemýšleli nad jeho účelem. Rozvedeme si tedy možné varianty a jejich realizaci.

K rodinnému domu se rozhodně nabízí varianta využití zahradního domku jako sklad nářadí. Zde přemýšlíme nad tím, co všechno v něm budeme skladovat. Není od věci napsat si seznam těchto věcí. Od toho se můžeme odrazit při pozdější volbě rozměrů a tvaru domku.

Pokud má stavba sloužit jednoduše jako účelový zahradní domek na nářadí, stačí vám stavba čtvercového půdorysu. Pokud se do něj chystáte uskladnit větší nástroje, jako je sekačka, cirkulárka, pila a další, budete jistě pořizovat zahradní domek větší plochy. Tvarově pak můžeme doporučit obdélník; při hledání nástrojů se budete pohybovat zejména po ose a nehrozí zaskládání věcí. Čtverec se hodí také v případě uskladnění zahradního traktůrku, který svými specifickými rozměry zabere hodně místa.

Možná ale poptáváte domek vhodný k obývání. Pak se zamyslete, zda a jak jej chcete vybavit. Pokud má jít o letní sídlo nebo domek pro návštěvy, patrně budete dovnitř pořizovat místo na spaní, několik oken, poliček, ale i samotná konstrukce je důležitá, například výška by měla odpovídat výšce průměrné evropské postavy. Více komfortu budou mít obyvatelé stavby, pokud pořídíte zahradní chatku s malou terasou, kam je možné si za teplých dnů sednout a relaxovat.

K tomuto účelu může dobře posloužit i přístřešek k zahradnímu domku. Obvykle však zahradní domky mívají přístřešek k odložení některých věcí. V zimě může sloužit k uskladnění dřeva na otop, v létě sem můžete odstavit třeba kola, sekačku nebo jiné nástroje, které sezónně používáte.

Vybíráme materiál zahradního domku

Tvar stavby byste samozřejmě měli přizpůsobit terénu a také myslet na to, že podle vyhlášek musí být stavba ve vzdálenosti alespoň 5 m od hranice pozemku.

K výstavbě zahradních domků se využívají zejména tři druhy materiálů: plast, plech a dřevo. Plastové zahradní domky jsou snadno smontovatelné, ale jsou nestabilní a lehké. Plast navíc velmi rychle podléhá zkáze. Stačí větší vichřice, mráz nebo bouře a domek vám může odletět a rozbít se. Plechové zahradní domky jsou esteticky nepřívětivé a pokud se plech neošetří, podléhá korozi. Mají špatné větrání, nebývají vybaveny okny a kov se v létě rozžhaví tak, že se v něm nedá být déle než pár minut, které vám zabere hledání rýče a motyky. Plechové stěny jsou většinou také velmi tenké. Ani jedna z těchto staveb není využitelná k obývání nebo k dětské hře. Většinou je v nich horko, špatně se větrají a v zimě na ně můžete úplně zapomenout. Dalším faktorem je i okolí domku. Ne všude se totiž plast a plech hodí.

Všechny typy domků můžete sehnat i v hobbymarketu, včetně těch dřevěných. Nicméně ani dřevěný domek z velkosériové výroby není výhra. Dřevo nebývá příliš kvalitní a domeček se musí ještě hodně upravit do takové podoby, aby byl obyvatelný a vzdoroval všem druhům počasí. Domky z hobbymarketů nebývají stabilní a mají mnoho škvírek. Proto je nejlepší objednat si stavbu na míru, a to i s montáží.

Stabilita a dlouholetá služba

Domky se realizují v následujících konstrukčních řešeních:

Rámová konstrukce má v základu rám a panely, které bývají často z třevotřísky, OSB nebo cementotřískové desky. Domek se musí často ještě doupravovat, aby měl žádané parametry.

Panelová konstrukce je dost podobná. Panely však bývají silnější, mnohdy zateplené a ošetřené proti vlhkosti. Jedná se už o stavbu s předem danými vlastnostmi. Základem je panelový práh přikotvený k zemi.

Srubová konstrukce je nejpoctivější a nejstabilnější řešení, jaké můžete zvolit. Nosnou část stavby tvoří dřevěné trámy s perfektní tepelnou izolací a stabilitou.

Dřevěné domky se snadno zateplují, impregnují a jsou zárukou dlouhé životnosti, která se správnou údržbou zvyšuje. Používají se také laky s ochranou proti plísním, houbám a škůdcům. Tyto laky mohou mít barvu, jakou si vyberete; stavba srubového typu je proto i nejvhodnějším designovým řešením. Domky se staví většinou z kvalitního, dobře vysušeného smrkového dřeva, které je pružné a má výborné termoregulační vlastnosti. Dřevo navíc přirozeně zapadne do jakéhokoli přírodního terénu.

Životnost domku se zvyšuje podložím, které je použité. Ideální je rovná betonová plocha, případně silný betonový panel na štěrkovém základu. Nenákladným řešením je zámková dlažba. Menší stavby mívají také samonosný rošt na vrutech.

Zajímat by vás jistě měla i střešní krytina. Využívá se střešní lepenka, asfaltová lepenka i šindel a střešní tašky. Lepenka slouží jako provizorní krytina, může být použita jako podklad pro odolnější krytinu. Asfaltová lepenka je pás, který velmi dobře odolává větru, dešti i mrazu. Je samolepicí a dlouho vydrží. Pro větší výdrž použijte asfaltovou šindel, která se může pokládat i na asfaltovou lepenku a o několik let zvyšuje životnost střechy. Samozřejmě můžete použít na zahradní domek i střešní tašky, které jsou však nákladnější. I proto se nevyplatí pořizovat zahradní domek spontánně a naopak má cenu účel využití promyslet před koupí.

Zahradní domek je možné opatřit okapy, které jej ochrání proti zatékání a taktéž slouží jako sběrač dešťové vody pro potřeby vaší zahrádky.