8. listopadu 2019 7:00 Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Ján z Amazonu: Připadal jsem si mladý na to, sedět doma či na lavičce

Ján z Amazonu: Připadal jsem si mladý na to sedět doma nebo na lavičce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ján z Amazonu: Připadal jsem si mladý na to sedět doma nebo na lavičce | foto: Amazon Logistic Prague s.r.o.

Ján Berčeni je stále plný energie a jeho vitalitu by mu mohl každý závidět. Jako vedoucí výroby v potravinářství pracoval několik let v Itálii, ale zaměstnán byl i na letišti. V 64 letech odešel do důchodu. Nejprve si volný čas užíval, stále více mu ale začínala práce scházet.

Protože bydlí kousek od Dobrovíze, kde sídlí distribuční centrum Amazonu, Ján Berčeni neváhal a poslal tam životopis.

K jeho překvapení ho i v jeho vyšším věku vybrali a on tak nastoupil na pozici skladníka. Ale postupem času se zapracoval způsobem, že je nyní schopen v Amazonu pracovat kdekoliv. „Myslím si, že ten, kdo chce a má chuť pracovat, si zaměstnání najde. Vadí mi stížnosti lidí, že mají málo peněz. Já byl celý život aktivní a dařilo se mi dobře,“ popisuje s tím, že si ještě připadal mladý na to, sedět doma nebo na lavičce, a tak si prostě řekl, že to zkusí.

Během jeho čtyřletého působení v Amazonu jej nadchl nastavený propracovaný a efektivní systém. Také velmi oceňuje to, že v Amazonu dávají příležitost všem, bez rozdílu věku, náboženství či rasy. „Člověk může být zaměstnaný jako kmenový zaměstnanec, ale nabízí se i sezónní práce. Nábor je navíc rychlý a snadný,“ popisuje. Na své práci si mimo jiné cení různých soutěží, které Amazon pořádá a kterých se rád účastní. Našel si tu i přátele, se kterými se schází i ve volném čase. Využívá také řadu benefitů, jako jsou například příplatky k důchodovému a životnímu pojištění. Na Amazonu si cení i toho, že každý, kdo chce, má možnost ve firmě kariérně růst. Firma je ale schopná lidem zajistit také právní pomoc, pokud se ocitnou v tíživé životní situaci. „Jsem rád, že mi práce v Amazonu umožnila přivydělat si nějaké peníze k důchodu. Mohu tak přispívat vnoučatům a věnovat se své velké vášni – cestování,“ vysvětluje.

Díky tomu, že nějaký čas v Itálii pracoval, zamiloval si Dolomity. Už od roku 1991 tam tráví čas na jaře a na konci léta. Má rád aktivní odpočinek a absolvuje tam túry do výšky až 3 600 metrů. „Ten pohled z vrchu je neuvěřitelný a nádherný,“ uvádí. Procestoval toho opravdu hodně – má rád Norsko, Kypr, ale velice ho láká Austrálie a Nový Zéland. V Americe už sice byl, ale rád se tam podíval znovu. Zpráva o tom, že poletí do centrály Amazonu v Seattlu, ho proto velmi potěšila. Cestu vyhrál od Amazonu v rámci celosvětové každoroční soutěže „Našel jsem to správné místo“. Čtyři vybrané tuzemské zaměstnance v září čekala vysněná cesta do USA, kde mimo jiné navštívili i sídlo společnosti Amazon v americkém Seattlu. A jak probíhal výběr? Do soutěže se mohli zaregistrovat všichni kmenoví zaměstnanci Amazonu, kteří vyplnili formulář a sepsali svůj příběh o tom, co jim práce v Amazonu dává.

Kromě bohatého cestovatelského života si Ján rád i něco přečte a jeho velkou vášní je zahrádka a kytičky. „Já nudu jednoduše řečeno neznám. Ta je totiž jen z lenivosti,“ uzavírá věčný optimista Ján. 

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

POCTA BRATROVI. Číslo 23, které nosil jeho bratr Josef, si Jakub Šural vzal na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...