Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Je možné snížit rizika pracovních úrazů pomocí robotů?

Je možné snížit rizika pracovních úrazů pomocí robotů? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Je možné snížit rizika pracovních úrazů pomocí robotů? | foto: ShrtCut Studio s.r.o.

Pracovní zátěž zaměstnanců ve výrobním sektoru je čím dál větší, což v podnicích zvyšuje riziko pracovních úrazů. Dokáže pokročilý vývoj v oblasti průmyslové automatizace pomoci podnikům zvýšit bezpečnost výroby a současně zvýšit ziskovost?

Vysoké tempo výroby bohužel v mnoha případech může znamenat, že se dostatečně nedbá na bezpečnost práce a ergonomii. Prokazuje se, že nejrizikovější situací je přímý kontakt člověka s průmyslovým strojem při provádění běžných operací. Mezi profese, které jsou nejvíce ohroženy úrazy na pracovišti, patří například montéři, elektrikáři, seřizovači a mistři. Mezi nejnebezpečnější se řadí svařování, montáž, řezání nebo leštění.

Průmyslová automatizace je jedním z vhodných řešení, jak ulevit zaměstnancům od nebezpečné a monotónní práce. Podle studie společností Deloitte a Manufacturing Institute v roce 2018 zameškalo celosvětově více než 115 500 operátorů výroby a 17 000 skladníků pracovní dny kvůli pracovním úrazům. Firmám tak vznikly dodatečné přímé i nepřímé náklady, přičemž nepřímé náklady byly 20krát vyšší. 

Je možné snížit rizika pracovních úrazů pomocí robotů?

Výrobní společnosti stále častěji pořizují kolaborativní roboty (koboty), které pracují po boku lidských kolegů, aniž by pro ně představovaly jakékoliv riziko zranění. Mají schopnost pracovat lidským tempem, a jsou dokonce schopni zvedat těžkou váhou. Koboty tak přinášejí způsob, jak ponechat více zaměstnanců i v těch procesech výroby, které byly doposud přístupné pouze velkým průmyslovým robotům nebo složitým výrobním zařízením.

Naprogramovat základní funkce kolaborativního robota zvládne každý zaměstnanec po absolvování on-line školení, které trvá 90 minut. Na rozdíl od tradičních průmyslových robotů, které musí programovat vysoce kvalifikovaní inženýři, jsou koboty navrženy tak, aby je bylo snadné naprogramovat. Ovládání robota je stejně snadné jako běžné používání chytrého telefonu.

„Výsledky studie americké univerzity MIT prokázaly, že vzájemná spolupráce mezi robotem a člověkem je ve výrobě o 85% efektivnější, než když pracují odděleně,“ doplňuje Slavoj Musílek, ředitel společnosti Universal Robots pro střední a východní Evropu, Rusko a CIS. Rychlá návratnost investice je zaručena díky schopnosti kobotů ulehčit lidem od neustále se opakujících úkolů. Zaměstnanci se tak mohou věnovat činnostem, kde se vyžaduje vyšší produktivita. Zvýšená produktivita zaměstnanců v kombinaci s bezpečným provozem znamená, že díky této automatizační technologii je možné snížit výskyt běžných příčin pracovních úrazů na pracovišti až o až 72 %. 

Je možné snížit rizika pracovních úrazů pomocí robotů?

Jisté je, že kvůli neustálému zvyšování požadavků trhu na produktivitu a bezpečnost zaměstnanců ve výrobě, budou kolaborativní roboty v budoucnu nenahraditelné při řešení nedostatku kvalifikované pracovní síly nejen ve výrobních podnicích.

Více informací o možnostech automatizace a kolaborativních robotech naleznete nahttps://www.universal-robots.com/cs/.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....