Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kam letos k moři, aby to nebylo daleko? 4 super tipy

Vybrat místo k dovolené patří k příjemným a zároveň stresujícím aktivitám. Tolik míst, tolik možností. My jsme pro vás sepsali 4 destinace, z nichž některé možná vůbec neznáte. Věřte ale, že po přečtení už budete vědět, kam letos strávíte vysněnou dovolenou.

Kam letos k moři, aby to nebylo daleko? 4 super tipy foto: ČTK

Elba, Itálie

Na Elbu se v roce 1914 na necelých 10 měsíců uchýlil Napoleon Bonaparte, kdy musel do exilu. A vybral si vskutku nádherný ostrov, protože je zde úchvatné moře, dechberoucí příroda a celkově příjemné prostředí.

Vy se sem dnes naštěstí dostanete už jen na dovolenou za zážitky a odpočinkem. A že budete mít co zde objevovat a zkoušet. Kostely, rybářské vesničky, svatyně, botanická zahrada, zlaté pláže, lázně nebo mezinárodní umělecké centrum. Nesmíme ani vynechat Capoliveri, což je významná vinařská oblast.

Elbu si vychutnáte se sklenkou lahodného vína i bez ní. Dovolenou si zde užijí rodiny, páry, senioři i kamarádi s batohem na zádech.

Portorož, Slovinsko

Přístav růží neboli Portorož si někteří možná vybavují jako lázeňskou destinaci a měli by pravdu. Lázně jsou tu bodem číslo jedna jak pro místní, tak i pro cizince. Časem se ale samozřejmě letovisko proměnilo v turistické místo pro aktivní život, zážitky a pobyt na pláži.

A právě pláže jsou zde poměrně vyhlášené. Nejsou jen písečné, ale také oblázkové nebo skalnaté. Každý si najde to své. O nejznámější Portorož Beach Central se místní pracovníci velmi poctivě starají, pravidelně ji uklízejí a odklízejí naplavené předměty. Nejen, že díky tomu mají ty každoročně ty nejlepší výsledky čistoty vody, ale také drží ocenění Modrá vlajka, což je symbol nadstandartní péče o životní prostředí.

Při vaší návštěvě se musíte podívat také do nejkrásnějšího města Slovinska - Piran. Nabídne úzké kamenné uličky, okouzlující výhledy, promenádu a mnoho dalšího. Do centra Piranu navíc skoro kromě zásobování nejezdí auta, takže se můžete těšit na obzvláště nádhernou procházku a hlavně klid pro vaše uši.

Kam letos k moři, aby to nebylo daleko? 4 super tipy

Menorca, Španělsko

Baleárské ostrovy se skládají ze 4 ostrovů a Menorca je jedním z nich. Kromě toho, že se velikostně řadí na 2. místo, je zajímavá tím, že skoro 50 % procent tvoří přírodní rezervace.

Na Menorce se dá nádherně odpočívat, prozkoumávat příroda a tajné pláže, ale také si užívat noční život v klubech a barech. Každý den zažijete úplně jinou atmosféru a dovolenou nebo pobyt si tak jednoduše okořeníte.

Parádní výlet zažijete, když se vydáte do jeskyně Cova d’en Xoroi, v které se v minulosti skrýval turecký pirát. Je z ní nádherný výhled, navíc se v ní přes den občerstvíte a večer zatancujete. Ostrov z výšky zažijete z vrcholku hory El Toro. Za dobrého počasí dohlédnete i na 70 km vzdálenou Mallorcu. Krátký výlet za západem slunce podnikněte na Pont d’en Gil, což je zajímavý kamenný most.

Tip: 10 nejzajímavějších jeskyní světa

Syros, Řecko

Samozřejmě, že jsme nemohli vynechat ani Řecko. Ale vybrali jsme ostrov, který pravděpodobně neznáte. Ale měli byste, protože je naprosto nádherný a právem přezdívaný „šťastný ostrov“. Stačí vám jedna dovolená a už nebudete chtít nikam jinam. Nádherná architektura, příroda plná nekonečných barev, úzké uličky, příjemné obyvatelstvo, lahodná zmrzlina, nezapomenutelné jídlo, čisté pláže, … Syros má vše, po čem vaše srdce touží.

Řecko má podle odhadů až 6 000 ostrovů, z nichž je až 230 obydlených. Tato čísla se ale rozcházejí, protože některé ostrůvky hlásí okolo 100 obyvatel, což je opravdu maličko.

Tento ostrov mezi těmi ostatními nevyniká ani počtem obyvatel ani rozlohou. To, co je na něm speciální, je vzhled, který není typicky bílý jako na jiných ostrovech, naopak je pastelový a s odlišnou architekturou. Proč? Protože zde vládla Benátská republika a Syros se k Řecku připojil až 1829.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!