25. července 2019 7:00 Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Kde se naučit být úspěšným šéfem?

Slavnostní promoce – zakončení studia MBA na Ústavu práva a právní vědy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnostní promoce – zakončení studia MBA na Ústavu práva a právní vědy. | foto: Mgr. Eva Fruhwirtová

Manažerský titul MBA už není jen výsadou byznysmenů. Mezi absolventy profesního studia jsou například i lékaři nebo učitelé. Studium se vyplatí tomu, kdo si dobře vybere školu.

Lékařka MUDr. Zuzana Michnová, Ph.D., MBA vystudovala před lety medicínu. Jak se její kariéra rozvíjela, začala zodpovídat i za další věci, než je zdraví pacientů.

„Když jsem přemýšlela nad tím, jak posunout svůj profesní život dál, kde najít moderní postupy v řízení zdravotnických institucí, ale současně získat i informace z oblastí mimo medicínu, která je mým oborem, rozhodla jsem se ke studiu MBA na Ústavu práva a právní vědy v Praze, který považuji za špičkové vzdělávací zařízení v ČR. Své rozhodnutí zpětně hodnotím jako správné. Rozhodla jsem se doplnit si ekonomické a manažerské vzdělání, abych obstála v nové roli manažera, a to se mi povedlo,“ vysvětluje Zuzana Michnová.

Podobně jako řada jiných lékařů a zdravotnických specialistů, kteří už mají za sebou praxi, se Zuzana Michnová nevrátila na klasickou univerzitu, ale začala studovat manažerský program MBA Management ve zdravotnictví.

JUDr. Luděk Lisse, Ph.D. LL.M. MPA – ředitel Ústavu práva a právní vědy.

JUDr. Luděk Lisse, Ph.D. LL.M. MPA – ředitel Ústavu práva a právní vědy.

Lze si vybrat tu nejvhodnější MBA specializaci

Na uvedené manažerské škole se v oblastech finančního řízení, auditu, účetnictví a korporátního práva zdokonaloval i Ing. Jiří Klička, MBA. Na Ústavu práva a právní vědy si vybral program MBA Finanční management podnikání. „V každém měsíci se o víkendu konala tematická setkání s lektory. Vypracovávali jsme seminární práce a případové studie,“ popisuje Jiří Klička. Podle něj má tento způsob vzdělávání, jenž se v ČR rozšířil z USA, velké výhody.

Jednou z nich je kontakt s manažery z různých oborů. Společně řeší modelové situace, které je mohou potkat v praxi. V rámci tematických seminářů se potkávají studenti ze zdravotnictví, školství i ryze komerčních oblastí. „Při studiu jsem si vytvořil i nové profesní vazby. Dodnes se s některými kolegy scházím a vyměňujeme si zkušenosti i zajímavé nabídky,“ přibližuje Jiří Klička.

Výhodou studia na Ústavu práva a právní vědy je možnost výběru z 16 odborných specializací MBA. Uchazeč o studium si vybírá takovou, která nejlépe vyhovuje potřebám jeho aktuální i budoucí praxe.

Bc. Jan Brodský, DiS. – konzultant a lektor, garant programu BBA Manažerská...

Bc. Jan Brodský, DiS. – konzultant a lektor, garant programu BBA Manažerská specializace.

Kvalita MBA škol není stejná, je třeba vybírat

Je skutečně studium zakončené profesním titulem MBA tak přínosné? Nejde přece o vysokoškolské vzdělání. Titul MBA se řadí k takzvanému celoživotnímu vzdělávání, které stojí mimo klasické stupně univerzitního vzdělání. Kvalita studia MBA je různá, jeho obsah není jednotný, podmínky pro přijetí studentů i zakončení studia se různí. To ale neznamená, že studium nemá u zaměstnavatelů potřebný respekt a že nelze najít a zvolit kvalitu. Odpověď na otázku tedy zní: ano, pokud manažer studuje MBA na ověřené škole, která má transparentní podmínky studia, plán výuky a kvalitní lektorské zázemí.

Ing. Pavel Marinič, Ph.D., MBA – zkušený manažer a lektor, garant programu MBA...

Ing. Pavel Marinič, Ph.D., MBA – zkušený manažer a lektor, garant programu MBA Management.

K diplomu se hodí i mezinárodní certifikát IES

Jak tedy zvolit správnou školu a nenaletět nabídkám, za kterými se skrývá nevalná kvalita? V tuzemsku nebdí nad úrovní manažerského vzdělávání jediná centrální autorita, která uděluje akreditace. „Školy by měly být validovány uznávanými zahraničními institucemi a mít jasné podmínky pro přijetí, průběh i zakončení studia,“ říká JUDr. Luděk Lisse, ředitel Ústavu práva a právní vědy, a zároveň tak radí, na co se při výběru školy zaměřit.

Respektované instituce, které sledují a vyhodnocují kvalitu profesního studia, nejsou vždy známé tuzemské veřejnosti. Luděk Lisse proto vypočítává ty nejprestižnější: „Je to EADL nebo IES. Ve spolupráci s IES poskytujeme mezinárodně uznávaný certifikát IES jako doklad o úspěšně ukončeném studiu. Certifikát od nás dostává každý absolvent spolu s diplomem.“

Dalším důležitým vodítkem při výběru školy jsou reference od absolventů a sdílení jejich zkušeností ze studia i jeho přínosů pro další kariéru.

Prostory školy se nacházejí v širším centru metropole s výbornou dopravní...

Prostory školy se nacházejí v širším centru metropole s výbornou dopravní dostupností.

Na kvalitní studium mohou přispět firmy

Že si mnohé firmy vzdělání MBA cení, o tom svědčí i jejich ochota investovat do studia vlastních manažerů. Zdaleka nejde jen o šéfy z byznysu, ale právě z již zmíněného zdravotnictví, dále z oblastí vědy, pedagogiky či sociálních služeb. Tedy z oborů, ve kterých se manažeři neučili šéfovat lidem a podnikům, přestože to po svém povýšení musí denně dělat.

V mnohých firmách se dnes studium MBA stává součástí kariérních plánů manažerů od určité úrovně. Společnosti jim na základě dodržení určitých podmínek studium platí. „Podepisují s nimi například dohodu, která je zavazuje zůstat v pracovním poměru určitý počet let. Pokud by ji porušili, hradili by si studium sami,“ upřesňuje Luděk Lisse.

Firmy si zároveň uvědomují, že investovat má smysl do kvalitního vzdělání, proto si poskytovatele vybírají. Ptát se po smyslu studia MBA směřuje k otázce, jestli je vzdělávání u manažerů nutné, nebo ne. Prestižní MBA dává jistě smysl jednotlivcům i firmám, výsledky studia se vyplatí oběma.

Další informace najdete na www.ustavprava.cz.

Najdete na Lidovky.cz