14. srpna 2019 0:01 Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Květinová etiketa radí: Zaděláte si sudým počtem květin na ostudu?

Květinová etiketa radí: Zaděláte si sudým počtem květin na ostudu? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Květinová etiketa radí: Zaděláte si sudým počtem květin na ostudu? | foto: Florea.cz

Téměř každý má zažito, že sudý počet květin se nehodí darovat ke slavnostním příležitostem. Jak je to ale třeba s kyticí 100 růží nebo při oslavách kulatých narozenin? Platí i zde pravidlo sudý počet na hrob, lichý k slavnostním příležitostem?

„Ty pověry o tom, že sudá je smutek, to je asi tak, jako když černá kočka přeběhne přes cestu anebo že nemáme překračovat kanál. Je to stará pověra, nikdo nedokáže vysvětlit, kde se vzala. Samozřejmě, u starších lidí si na to budeme dávat pozor, ale je-li ta slečna ještě relativně mladá, tak to unese,“ řekl pro online květinářství Florea.cz mistr etikety Ladislav Špaček.

Pravidlo sudého počtu květin ke smutečním příležitostem vychází z křesťanské tradice. V minulosti se na hrob dával sudý počet květin proto, že jedna květina patřila zesnulému a druhá Bohu. Takový zvyk pochází ze střední Evropy a jinde ve světě se s ním nesetkáme. Například v Americe, když chce muž vyjádřit opravdu velkou lásku, věnuje tucet růží. Za každý měsíc prožitý v zamilovanosti jednu růži.

Květinová etiketa radí: Zaděláte si sudým počtem květin na ostudu?

Význam sudých počtů květin v kytici

Darování květin a kytic je opředeno symbolikou a tajnou řečí květin, květomluvou. Její jazyk nám napoví, jaké city chtěli muži vyjádřit darováním kytice. I sudé počty květin v kytici mohou mít romantický, radostný nebo povzbudivý podtext.

Kytice 100 růží například vyjadřuje naprostou oddanost, hlubokou lásku a úctu. Kytice 88 růží žádá odpuštění, 66 v kytici šeptá „má láska k tobě se nikdy nezmění.“ 56 růží jednoduše vyjadřuje lásku, stejně tak kytice 50 růží říká slova o bezpodmínečné lásce. Pokud chcete popřát, aby obdarovaná zůstala tak nádherná jako dosud, pošlete 18 růží a růže jí za vás řeknou: „Vidím tě stále krásnou, jako by ti bylo osmnáct. A vždy tě tak vidět budu.“ 16 růží přeje šťastnou cestu, 10 obdivuje její dokonalost, 8 vyjadřuje upřímnou podporu, 6 touží být jen její. Čtyři růže ujišťují, že vaší lásce nebude stát nic v cestě. V anglosaských zemích 2 růže symbolizují milostnou dvojici, za každou polovinu celku jednu růži. U nás se dvě růže věnují ve výjimečných případech, například k příležitosti druhého výročí.

Květinová etiketa radí: Zaděláte si sudým počtem květin na ostudu?

Kulaté narozeniny, kulatý počet květů

Oslava narozenin, a obzvlášť těch kulatých, bývá vždy ve znamení květin. Pokud se jedná o oslavu kulatin, pak se sudý počet květin více než hodí. Poměr kolik let, tolik růží vykouzlí z vaší kytice skutečně osobní dárek, protože za každý rok života obdarované věnujete pouze jí jednu květinu. Je to taková oslava jejího života v kytici.

Sto důvodů k darování 100 růží

Kytice 100 růží, ta už opravdu něco znamená. Dokonale vyjádří obdiv a lásku k jakékoliv příležitosti, a to nejen k narozeninám, ale i k výročí, k žádosti o ruku nebo z hluboké lásky. Navíc, kolikrát za život se ženě poštěstí držet v náručí pugét úchvatných růží, který sotva unese?

Najdete na Lidovky.cz