Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Květinová etiketa radí: Zaděláte si sudým počtem květin na ostudu?

Květinová etiketa radí: Zaděláte si sudým počtem květin na ostudu? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Květinová etiketa radí: Zaděláte si sudým počtem květin na ostudu? | foto: Florea.cz

Téměř každý má zažito, že sudý počet květin se nehodí darovat ke slavnostním příležitostem. Jak je to ale třeba s kyticí 100 růží nebo při oslavách kulatých narozenin? Platí i zde pravidlo sudý počet na hrob, lichý k slavnostním příležitostem?

„Ty pověry o tom, že sudá je smutek, to je asi tak, jako když černá kočka přeběhne přes cestu anebo že nemáme překračovat kanál. Je to stará pověra, nikdo nedokáže vysvětlit, kde se vzala. Samozřejmě, u starších lidí si na to budeme dávat pozor, ale je-li ta slečna ještě relativně mladá, tak to unese,“ řekl pro online květinářství Florea.cz mistr etikety Ladislav Špaček.

Pravidlo sudého počtu květin ke smutečním příležitostem vychází z křesťanské tradice. V minulosti se na hrob dával sudý počet květin proto, že jedna květina patřila zesnulému a druhá Bohu. Takový zvyk pochází ze střední Evropy a jinde ve světě se s ním nesetkáme. Například v Americe, když chce muž vyjádřit opravdu velkou lásku, věnuje tucet růží. Za každý měsíc prožitý v zamilovanosti jednu růži.

Květinová etiketa radí: Zaděláte si sudým počtem květin na ostudu?

Význam sudých počtů květin v kytici

Darování květin a kytic je opředeno symbolikou a tajnou řečí květin, květomluvou. Její jazyk nám napoví, jaké city chtěli muži vyjádřit darováním kytice. I sudé počty květin v kytici mohou mít romantický, radostný nebo povzbudivý podtext.

Kytice 100 růží například vyjadřuje naprostou oddanost, hlubokou lásku a úctu. Kytice 88 růží žádá odpuštění, 66 v kytici šeptá „má láska k tobě se nikdy nezmění.“ 56 růží jednoduše vyjadřuje lásku, stejně tak kytice 50 růží říká slova o bezpodmínečné lásce. Pokud chcete popřát, aby obdarovaná zůstala tak nádherná jako dosud, pošlete 18 růží a růže jí za vás řeknou: „Vidím tě stále krásnou, jako by ti bylo osmnáct. A vždy tě tak vidět budu.“ 16 růží přeje šťastnou cestu, 10 obdivuje její dokonalost, 8 vyjadřuje upřímnou podporu, 6 touží být jen její. Čtyři růže ujišťují, že vaší lásce nebude stát nic v cestě. V anglosaských zemích 2 růže symbolizují milostnou dvojici, za každou polovinu celku jednu růži. U nás se dvě růže věnují ve výjimečných případech, například k příležitosti druhého výročí.

Květinová etiketa radí: Zaděláte si sudým počtem květin na ostudu?

Kulaté narozeniny, kulatý počet květů

Oslava narozenin, a obzvlášť těch kulatých, bývá vždy ve znamení květin. Pokud se jedná o oslavu kulatin, pak se sudý počet květin více než hodí. Poměr kolik let, tolik růží vykouzlí z vaší kytice skutečně osobní dárek, protože za každý rok života obdarované věnujete pouze jí jednu květinu. Je to taková oslava jejího života v kytici.

Sto důvodů k darování 100 růží

Kytice 100 růží, ta už opravdu něco znamená. Dokonale vyjádří obdiv a lásku k jakékoliv příležitosti, a to nejen k narozeninám, ale i k výročí, k žádosti o ruku nebo z hluboké lásky. Navíc, kolikrát za život se ženě poštěstí držet v náručí pugét úchvatných růží, který sotva unese?

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....