2. října 2019 7:00 Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Nejhezčí výtahy světa

Nejhezčí výtahy světa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejhezčí výtahy světa | foto: ČTK

Každý z nás se už výtahem někdy svezl. Někteří se jízdu jen snažili přežít, jiní si ji doslova užívali. Někomu výtahy přijdou zbytečné, jiný si bez nich život nedovede představit. Jen díky nim se můžete podívat i do nejvyšších koutů některých budov. Pěšky by vás tam ani nepustili.

Jak vypadají ty nejhezčí výtahy na světě?

Asi nejde ani tak o to, jak jsou výtahy pěkné, jako o to, kam vás dovezou a jaký výhled se vám naskytne, když dojedete do nejvyššího místa.

Výtah na Eiffelovku

Dominanta Paříže má ve třech ze čtyř nohou umístěné lanovky (v té čtvrté je schodiště pro pěší), které vás dopraví do druhého patra. Odtud pak můžete pokračovat výtahem do třetího patra, odkud můžete pozorovat nejen Paříž. Při dobré viditelnosti totiž uvidíte až 67 kilometrů daleko.

Burdž Chalífa

Mrakodrap vysoký 828 metrů se pyšní 189 patry. Výtahy vás dovezou až do toho posledního, které se nachází ve výšce 638 metrů.

Víte, že právě tady najdete nejrychlejší světové výtahy? Je jich tu rovnou 57.

Nejhezčí výtahy světa

Výtah uprostřed akvária

Že je to nemožné? Vydejte se do berlínského hotelu Radisson a přesvědčte se na vlastní oči. Dvacet pět metrů vysoké akvárium má ve svém středu prosklený výtah, kterým cestující pozorují a obdivují podmořský život 1500 ryb.

Prosklený výtah Paj-lung

Pro milovníky adrenalinu kolujícího v žilách tu taky máme jeden kousek. Prosklený výtah, který vás vyveze 330 metrů po pískovcové skalní stěně, se nachází v lesoparku Čang-ťia-ťie v Číně v provincii Chu-nan. Jízda trvá asi dvě minuty, odměnou vám i dalším 47 cestujícím bude výhled na nádherně zalesněná údolí.

Víte, že právě stavba tohoto výtahu vyvolala spoustu emocí, a to i těch negativních? Stavba totiž vyrostla v oblasti zapsané do seznamu přírodních skvostů UNESCO.

Svezte se prosklenou kapslovou kabinkou na budově Ericsson Globe

Další z adrenalinových jízd. Prosklená kabina ve tvaru koule vás sveze po největší stavbě půlkulového tvaru na světě. Pokochejte se pohledem na okolní město.

Robotické kapsle z vesmíru

Za těmi není třeba jezdit daleko. Najdete je v Mercedes-Benz Muzeu ve Stuttgartu. Výtahy mají tvar metalické kapsle a zážitkem je už jejich pozorování. Co teprve, když se s nimi svezete?

Nejhezčí výtahy světa

A co vysokorychlostní výtahy v Taipei?

Mrakodrap Taipei 101 se s 509 metry stal v roce 2004 nejvyšší budovou na světě, během pěti let ho ale na tomto postu vystřídal mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji.

Jeho výtahy vás během pouhých 37 vteřin vyvezou na vyhlídku ve výšce asi 305 metrů. Jízda dolů je neskutečný zážitek, doporučujeme se najíst, až budete zase nohama stát na zemi.

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Miliardář Jiří Šimáně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...